زنگنه: از حق نفتی ایران در دریای خزر نمی گذریم

شانا _ گروه مجلس و دولت: وزیر نفت هفته گذشته در کمیسیون انرژی گفت: هیچ کشوری اجازه حفاری در گستره آب های ایران در دریای خزر را ندارد.

زهره طبیب‌زاده نوری، نماینده مردم تهران (اسلامشهر، تهران، ری، شمیرانات) در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت‌و‌گو با خبرنگار شانا درباره جزئیات سوال خود از وزیر نفت افزود: سوال من از وزیر نفت دو بخش داشت یکی وضعیت حقوقی دریای خزر و دیگری وضعیت برداشت نفت از میدان سردار جنگل بود.

عضو مجلس نهم گفت: درباره رژیم حقوقی دریای خزر به درستی از طرف وزارت نفت مطرح شد که این مسئولیت متوجه وزارت خارجه است ،من هم در همین باره نامهٔ مکتوب به وزیر امور خارجه نوشتم و قرار است مسئولان ذی ربط در این خصوص پاسخگو باشند. اما درباره میدان‌های نفتی دریای خزر، وزیر نفت با تشریح وضعیت فنی ایران در دریای خزر درباره فرایند کار گزارش داد.

طیب‌زاده نوری به نقل از بیژن زنگنه گفت: محدودیت و اولویت بندی‌هایی در بهره برداری‌ها در دریای خزر وجود دارد چرا که ساختارهای نفتی خزر بسیار پیچیده است و از طرف دیگر به سبب آنکه این میدان‌ها در اعماق بسیار زیاد دریا قرار دارند حجم سرمایه گذاری بالا و تکنولوژی خاص می‌طلبد؛ این در حالی است که میدان‌های مشترک در جنوب از اولویت بالاتری برای بهره برداری برخوردار است.

وی تصریح کرد: سابقه ایران در حفاری در اعماق بسیار زیاد دریا نوپا است؛ از این رو بهره برداری‌ها در میدان‌های نفتی در جنوب نسبت به دریای خزر راحت‌تر است و ویژگی مشترک بودن میدان، ضرورت بهره برداری در میدان های جنوب را بالا برده است.

نماینده سوال کننده از وزیر نفت با بیان اینکه توضیح وزیر نفت قابل قبول بود، افزود: در این میان شرکت ملی نفت ایران در سال‌های اخیر در دریای خزر فعالیت‌های داشته و به دنبال این امر به بخش خصوصی سفارش کالا داده است و این اقدام بسیار مثبت است چرا که استفاده از تجهیزات خودی ظرفیت‌های داخل را توسعه می‌دهد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات با اشاره به استحصال نزدیک به یک میلیون بشکه نفت در روز از طرف جمهوری آذربایجان، افزود: اطلاعاتی که خیال ما را در دریای خزر آسوده کرده است بر این پایه است که در سهمی که ایران خود را مالک آن می‌داند ظاهرا میدان مشترک وجود ندارد.

این نماینده مجلس گفت که توضیح وزیر نفت حاکی از آن بود که منطقه مورد نظر ایران کشوری اجازه حفاری ندارد و تقریبا در این زمینه تعامل وجود دارد و هر طرفی در محدودهٔ خود حفاری می‌کند و کسی تعرضی به سهم مورد ادعای ایران نداشته است.

امیرکبیر در خزر پرچم ایران است

طبیب‌زاده گفت: اظهارات وزیر نفت این اطمنیان را داد که وزارت نفت اهتمام دارد از حدود و حقوق نفتی کشور در این زمینه دفاع کند و هیچ کشوری اجازه ورود به حوزه نفتی ایران در دریای خزر را ندارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: با محفوظ ماندن حق نفتی ایران در دریای خزر دیگر موضوع بهره برداری‌ها به توان و اولویت بندی اقتصادی کشور معطوف می‌شود و هر زمانی که از منظر اقتصادی و تکنولوژی بهره برداری در دریای خزر اولویت کشور قرار گرفت ایران بهره برداری‌های خود از این حوزه را شتاب می‌دهد.

نماینده سوال کننده از وزیر نفت گفت: «از پاسخ وزیر نفت قانع شدم و اکنون پیگیر رژیم حقوقی دریای خزر از وزارت امور خارجه هستم.»

به گزارش شانا، وزیر نفت در هفته گذشت به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی رفت و به دو سوال از طرف نمایندگان مجلس پاسخ داد بر این اساس نماینده تهران که در خصوص وضعیت نفتی ایران در دریای خزر پرسیده بود، قانع شد. اما موئد حسینی صدر که درباره خوراک پتروشیمی‌ها سوال کرده بوده قانع نشد.

منبع: شانا

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *