محاسبات در مهندسی فرآیند

امروز داشتم مجله Chemical Engineering را ورقی می زدم که در قسمت Engineering Practice با مطلب جالب “محاسبات در مهندسی فرآیند” روبرو شدم.

نویسنده این مطلب آقای مهندس محمد طغرایی، فارغ التحصیل دانشگاه فنی اصفهان (کارشناسی مهندسی شیمی) و تهران (کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست) هستند و سابقه کار در شرکتهای معتبری مانند WorleyParsons ،Jacobs Canada و CH2MHill را دارند.

ایشان از حدود ۲ سال قبل در شرکت خودشان Engrowth Training در شهر کلگری، به ارائه خدمات مشاوره و آموزش مهندسی فرآیند پرداخته اند.

با هم خلاصه این مطلب را مرور می کنیم:

هدف از انجام محاسبه

  • ارزیابی فنی و یا اقتصادی یک واحد فرآیندی و یا یک یونیت خاص (برای مثال موازنه جرم و انرژی)
  • سایزینگ تجهیزات
  • برای تهیه یک دستورالعمل بهره برداری

 

FIGURE 1. The most popular types of calculations are related to the sizing of lines, tanks, vessels, pumps, compressors heat exchangers and PSVs. This Figure shows these general items and their variations
FIGURE 1. The most popular types of calculations are related to the sizing of lines, tanks, vessels, pumps, compressors heat
exchangers and PSVs. This Figure shows these general items and their variations

 

محتوای محاسبه

  • مرحله ۱- شناسایی متغیرهای ورودی مناسب (فرضیات)
  • مرحله ۲- انتخاب و استفاده از متدلوژی مناسب (متدلوژی که با استفاده از پارامترهای مرحله ۱، به جوابی با دقت مورد نظر در محدوده زمانی در دسترس، دست می یابد.
  • مرحله ۳- ارزیابی و تصدیق فرضیات و نتایج

انجام دهنده محاسبه

پیشنهاد می شود مهندسان فرایند با سوابق مختلف (کم، متوسط و زیاد) کدام نوع محاسبات را انجام دهند.

 

محیط انجام محاسبه: روی کاغذ یا اکسل

مولف پس از اشاره مزایا و معایب هر یک از دو محیط انجام محاسبه، پیشنهاداتی برای استفاده مناسب از محیط اکسل ارائه می کند.

 

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *