اواسط ماه آینده انجام می شود: نصب دومین سکوی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در خلیج فارس

شانا _ گروه نفت: دومین سکوی فاز های١٧ و ١٨ میدان پارس جنوبی در صورت مساعد بودن شرایط جوی خلیج فارس اواسط اسفند ماه روی جکت خود نصب می شود.

به گزارش خبرنگار شانا و بر پایه برنامه ریزی صورت گرفته در شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، دومین سکوی فاز های١٧ و ١٨ میدان مشترک پارس جنوبی هم اکنون در حال تثبیت و مهار بندی روی بارج (LOAD OUT) است و بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته هفتم اسفندماه برای نصب، ساحل اروند را ترک می کند و بعد از چهار روز به موقعیت خود برای نصب در دریا می رسد.

پیش بینی ها حکایت از آن دارد که در صورت نصب این سکو در موعد مقرر و آمادگی چاه های گاز، تولید روزانه ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز  از دومین سکوی فازهای١٧ و ١٨ پارس جنوبی در اردیبهشت ماه سال آینده محقق شود.

بر پایه این گزارش، ساخت عرشه دوم فاز های١٧ و ١٨ پارس جنوبی از اوایل سال ١٣٨٩ آغاز شد و با گذشت ۴٨ ماه با صرف یک میلیون و ۶۶١ هزار نفر ساعت کار با پیشرفت ٩٩ درصدی هم اکنون در حال مهاربندی برای انتقال به موقعیت خود در آب های خلیج فارس است.

این سازه دریایی دارای چهار طبقه در مجموع به مساحت چهار هزار متر مربع است که پس از نصب، پل ارتباطی میان آن و سکوی مشعل به طول ٩٧ متر نصب و تکمیل اتصالات نهایی در مدت دو ماه صورت خواهد گرفت.

سکوی فاز ١٨ پارس جنوبی متشکل از یک جکت چهار پایه به وزن ٢ هزار و ٩۶٠ تن، عرشه‌ای به وزن ٢ هزار و ٣٢٠ تن و متعلقات شامل یک پل، سه پایه و پایه‌های مشعل همجوار به وزن ٩٠٠ تن است.

نخستین سکوی دریایی فاز های ١٧ و ١٨ پس از تأخیرهای به وجود آمده در پاییز ٩١ در محل فاز ١٧ نصب شد؛ نصب دومین سکوی دریایی آن نیز قرار بود در اسفندماه ٩١ در محل پروژه انجام گیرد.

حمید رضا گلپایگانی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران چندی پیش در گفت و گو با شانا از پایان عملیات حفاری چاه های فاز ١٨ پارس جنوبی خبر داده و گفته بود: در فاز ١٧، حفاری ۴ حلقه چاه باقی مانده که با پایان حفاری این ۴ حلقه چاه، عملیات حفاری چاههای فاز ١٧ نیز تا اواخر دیماه  انجام می شود.

 اجرای پروژه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی که با هدف تولید روزانه ۵٠ میلیون متر مکعب گاز، ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی و ۴٠٠ تن گوگرد از سال ٨۶ آغاز شده بود طبق برنامه ریزی‌های از پیش انجام گرفته، قرار بود تا پاییز ٩٠ به بهره‌برداری برسد.
منبع: شانا

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *