طرح تقاضای سرمایه گذاری ۲۳۰ میلیارد دلاری در بخش نفت و گاز

معاون وزیر نفت ایران با اشاره به نیاز ایران به سرمایه گذاری ۲۳۰ میلیارد دلاری در بخش نفت و گاز خود، از برنامه وزارت نفت برای ارائه مشوق به شرکت های سرمایه گذار خارجی در بخش بالادستی و پایین دستی کشور خبر داد.

علی ماجدی، معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی روز سه شنبه (۱۵ بهمن) همزمان با برپایی نشست مشترک با هیات تجاری فرانسوی اعزامی به کشورمان متشکل از نمایندگان شرکت‌های بزرگ فرانسوی در سالن اجلاس سران تهران گفت: صنعت نفت و گاز ایران به ۲۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و حدود ۱۵۰ میلیارد دلار آن باید به بخش بالا دستی نفت اختصاص داده شود.

وی افزود که ۵۵ درصد از این سرمایه گذاری باید صرف توسعه و بهبود تولید در میدان های نفتی و گازی ایران شود.

ماجدی گفت: وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا شرایط را برای تشویق شرکت های خارجی به شرکت در پروژه های نفتی و گازی کشور مهیا و آسان کند.

بازبینی قراردادهای بخش بالادستی، ارائه مشوق برای سرمایه گذاری در پروژه های پایین دستی و تخفیف برای اجرای پروژه های پالایشگاهی توسط بخش خصوصی خارجی، از جمله تلاش های این وزارتخانه برای جذاب کردن سرمایه گذاری در ایران به شمار می رود.

وی تاکید کرد: همچنین این امکان وجود دارد تا در پروژه های پایین دستی تا ۱۰۰ درصد پروژه ها از طریق قراردادهای بی او او تی (ساخت، بهره برداری، تملک و واگذاری) و بی او تی (ساخت، بهره برداری، واگذاری) به سرمایه گذاران واگذار شود.

معاون وزیر نفت ایران با تاکید بر اینکه زمان دسترسی به منابع انرژی ارزان به پایان رسیده گفت: کشورهایی که به واردات انرژی وابسته هستند باید در پی اتخاذ سیاست هایی باشند تا سرمایه گذاری مناسب در هر زمینه را تضمین کند و با تنوع بخشی به تامین کنندگان انرژی خود، به دنبال کاهش وابستگی به یک عرضه کننده خاص باشند.

وی تاکید کرد: ایران به عنوان یک عرضه کننده مطمئن انرژی در جهان یک گزینه خوب به شمار می رود.

نمایندگان شرکت های فرانسوی توتال و جی دی اف سوئز از حاضران در هیئت تجاری فرانسه هستند که به منظور بررسی راه های توسعه همکاری های نفتی و گازی با مقام های ایرانی به ایران سفر کرده اند.

منبع: +

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *