برنامه حضور در دانشکده صنایع دانشگاه امیر کبیر

مطابق هماهنگی های اولیه انجام شده با دوست خوبم آقای دکتر عباس احمدی (مدرس سیستمهای اطلاعات مدیریت و شبیه سازی در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده صنابع دانشگاه امیرکبیر)، به منظور تقویت همکاری صنعت نفت، گاز و پتروشیمی با دانشگاه؛ در یک جلسه دو ساعته به طرح موضوعات زیر خواهم پرداخت:

 • پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی در ایران: میادین مشترک
 • تعریف و دسته بندی انواع پروژه ‏های احداث
 • پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی
 • مگا پروژه ‏ها: ویژگی ها و چالشها
 • آیا می شود فقط به PMBOK بسنده کرد؟
 • جایگاه مهندسان صنایع در شرکت‏ها
 • اولین مشکلات شما چه خواهند بود؟
 • ضرورت راه اندازی سایت اینترنتی مرجع در این زمینه
 • نتیجه گیری
 • پرسش و پاسخ

برخی مطالب این جلسه هم اکنون در سایت ارائه شده است و یا تا تاریخ برگزاری جلسه مزبور در سایت ارائه خواهد شد. بنابراین چنانچه این مطالب از قبل توسط شرکت کنندگان در جلسه مرور شود، زمان بیشتری برای بحث و گفتگو باقی می ماند.

این جلسه در روز سه شنبه ۹۲/۱۲/۲۰ ساعت ۱۰ تا ۱۱:۳۰ برگزار خواهد شد.

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

این مطلب را هم ببینید

همکاری تحقیقاتی و توسعه ای بین پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور، شرکت Aries اسپانیا و شرکت مننکو

دکتر خاویر روجاس، مدیرعامل شرکت Aries به همراه برخی از مسئولین شرکت مننکو و گروه …

۴ نظرات

 1. آقای آهتی عزیز، از پشتکار و موفقیت شما در زمینه فعالیتی که انجام داده ابد خرسندم و آرزوی موفقیت روزافزون برایتان داریم در زمینه Finance (تامین منابع مالی ) یا LC جائی در بالای منو خالی است ؛ این موضوعی است که در شرایط تحریم اغلب پروژه های ما را دچار بحران کرده است ، بنظرم شناخت ابعاد مالی پروژه ها و هم زبانی آن با سایر ارکان پروژه می تواند برای علاقه مندان سودمند باشد.
  با تشکر – کتایون فرجی

  • سرکار خانم فرجی، سلام
   در ابتدا بایست از اظهار لطف شما تشکر کنم، که باعث دلگرمی بنده است برای طی طریق در این راه دشوار.
   بنده هم دوست دارم سایت کاملا جامع باشد، و اقرار می کنم نه تنها جای مبحث حیاتی تامین مالی پروژه ها، که جای مباحث دیگری نظیر مدیریت منابع انسانی هم در این سایت خالی است.
   ولی همانطور که می دانید تهیه محتوای تخصصی برای چنین سایتی کار یک نفر نیست، به دو دلیل: ۱- محدود بودن دانش تخصصی افراد ۲- محدود بودن زمان. بنابراین:
   الف – از مدتها قبل از راه اندازی سایت تا همین امروز، با تعداد زیادی از دوستان و همکاران فعلی و سابق تماس حضوری، تلفنی، ایمیلی، sms، وایبر، اسکایپ، … داشتم که اغلب اظهار خوشحالی و همراهی کردند.
   ب- اطلاعات نحوه همکاری با سایت در اختیار عموم خوانندگان قرار داده شده است (دسترسی از طریق منوی بالای سایت و عکس آن جوان خوش تیپ در سایدبار).
   ولی در عمل چنانچه می بینید تا کنون تنها سه نفر، هر کدام یک پست ارسال نموده اند. البته مذاکرات با این دوستان همچنان ادامه دارد و امید دارم به زودی برای هر بخش از سایت سردبیری مشخص شده و کار به صورت کاملا تخصصی ادامه داده شود.
   همینطور به طور همزمان مشغول مذاکره با موسسات مختلف برای تامین محتوای تخصصی هستم و تلاش می کنم با ایجاد شرایط برد-برد؛ زمینه همکاری دراز مدت را برای اینگونه موسسات و افراد فراهم آورم (برای مثال برای بخش سیستم و کیفیت و بخش حفاری).
   در خصوص مباحث تامین منابع مالی یا LC هم شرایط به همین منوال است. چنانچه شما مایل به همکاری دراز مدت و تامین محتوای مربوطه باشید، با کمال مسرت این بخش هم راه اندازی می شود. در غیر اینصورت با توجه به ضیق دانش و زمان اینجانب، راه اندازی این بخش تا پیدا شدن سردبیر مربوطه به تعویق می افتد.
   همیشه سبز و پیروز باشید – ابوالفضل آهنی

 2. با سلام خدمت آقای مهندس آهنی

  من دارای مدرک فوق محیط زیست هستم و خیلی علاقه مند به امور HSE هستم میخواستم ببینم از کجا باید شروع کنم و مدرک بگیرم ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  با تشکر

  • دوست عزیز، سلام
   شرکتهای پروژه محور (حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی) ممکن است روزانه صدها رزومه را دریافت کنند. در مرحله اول حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد از رزومه ها را انتخاب و بقیه را کنار می گذارند (لیست کوتاه منتخبین). و بعد شروع می کنند به تماس گرفتن با پرسنل این لیست کوتاه و دعوت به مصاحبه عمومی و تخصصی، و بعضا تست روانشناسی و در نهایت انتخاب نهایی. پس به سه سئوال می رسیم:
   سئوال ۱- چگونه فرصتهای شغلی شرکتها را چگونه ردگیری کنم؟
   جواب رجوع به روزنامه، سایت شرکتها، جستجوی اینترنتی با محدود کردن نتایج به هفته اخیر، رجوع به سایتهای شغل یابی نظیر Iran Talent. همچنین در سایت من هم منتخب فرصتهای شغلی پیمانکاران نفت و گاز آمده است:
   https://epczoom.ir/jobs/job-vacancies/

   سئوال ۲- چه کار کنم رزومه ام در میان صدها رزومه دیده شود؟
   به این نکات توجه شود:
   •در شرکتهای معتبر نفتی ایرانی، رسم این است که متقاضیان کار رزومه خود را به انگلیسی تهیه و برای شرکت ارسال نمایند. البته رزومه فارسی را هم قبول می کنند ولی تاثیر رزومه انگلیسی بیشتر است.
   •فرمت رزومه تهیه شده بسیار مهم است. وقتی میخواهید رزومه خود را تهیه کنید به یاد داشته باشید که این رزومه باید جزء ۱۰% رزومه های منتخب باشد و آنوقت یک رزومه عالی تهیه کنید. بسیاری از رزومه ها در همان نگاه اول و کمتر از ۳ ثانیه حذف می شوند. کاری کنید رزومه شما آنطور نباشد. برای شروع، فرمت رزومه ای که سایت Iran Talent برای شما تهیه می کند الگوی خوبی است. من خودم برای نهایی کردن اولین رزومه ام، حدود یک ماه وقت گذاشتم، نظر دوستانم را خواستم، رزومه افراد شاغل را دیدم، … و حدودا ۱۰ بار رزومه ام را تغییر دادم. همه چیز مهم است، نوع فونت، اندازه فونت، تنوع رنگ، عکس، نوع اطلاعات ارائه شده، محل قرارگیری اطلاعات مختلف، … به اختصار دو نکته را یادآوری می کنم، تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل: ۱- استفاده از فونتهای پیش فرض و نازیبای Word مانند Arial دو اثر بد دارد: کاهش زیبایی رزومه + واکنش بیننده رزومه: این فرد همین الان که استخدام نشده و کارش گیر است و باید انگیزه بیشتری داشته باشد، اینهمه بی حوصله است و دل به کار نمی دهد، استخدام شود چه! چند ماه باید برایش وقت بگذاریم یاد بگیرد مستندات و گزارشات تر و تمیز و تو دل برو تهیه میکند. رزومه بعدی! ۲- با توجه به استفاده گسترده کامپیوتر در تمام فرایندهای کاری شرکتها، تسلط به نرم افزارهای عمومی و تخصصی برای کارجویان یک باید است و میزان مهارتهای کامپیوتری کارجو بایست به شفافیت هر چه تمامتر در رزومه ذکر شود.
   •نکته آخر: در اینترنت راهنمایی های فراوانی در این خصوص وجود دارد. برای مثال آدرس زیر. حتما موارد خوانده و رعایت شود.
   http://jobsearch.about.com/od/resumetips/a/tenresumetips.htm

   سئوال ۳-: چگونه در مصاحبه نظر مسئول منابع انسانی شرکت را به خود جذب کنم.
   به این نکات توجه شود:
   •موارد عمومی: باید بدانید کسی که آن سوی میز نشسته چطور فکر می کند، تصمیم می گیرد و عمل می کند. در این خصوص حتما به سری مطالب استخدام سایت پوینده دهکده جهانی سر بزنید.
   http://www.uveco.ir/hrblog/category/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%af%d8%a7%d9%85/
   خصوصا این پست را حتما بخوانید.
   http://www.uveco.ir/hrblog/66/
   وقتی با مکانیزم عمل مصاحبه کننده آشنا شدید، میدانید چطور عمل کنید. برای مثال این پست را هم بخوانید.
   http://www.uveco.ir/hrblog/148/
   •موارد تخصصی: در این شرکتها یک سری مفاهیم و ترمینولوژی عمومی وجود دارد که همه باید با آن آشنا باشند، و یک سری مفاهیم و گردش کار خاص دیسیپلینهای مختلف. برای مثال همه باید با مفهوم WBS آشنا باشند، ولی اطلاعات کلی و نحوه تهیه دیتا شیتهای Flow Meter را فقط کسانی که با ابزار دقیق سر و کار دارند باید بدانند. شما بایست به این موارد عمومی و تخصصی آشنا شوید. یک راه ثبت نام در آموزشگاههای مختلف است، یک راه هم مطالعه سایتهای تخصصی، نظیر سایت بنده، یک راه مطالعه کتاب، پرس و جو از دوستانی که در این زمینه کار می کنند و …
   نکات دیگر همی وجود دارد که به مرور در سایت قرار می دهم.

   متاسفانه به هزاران دلیل، میلیونها متقاضی شغل وجود که با توجه به رکود فعلی صنعت بیش از ۳۰ درصد آنها بیکارند. شما تا همین حالا حداقل ۱۸سال است که درس خوانده اید. چند راه دارید:

   ۱- برای خودتان کسب و کاری را بیندازید. مسیر سخت، ولی اگر جواب بدهد خیلی خوب.
   ۲- مهاجرت Skill Worker به کشورهایی که فرصت شغلی دارند، نیروی کاری ندارند: کانادا، استرالیا، …
   ۳- ادامه تحصیل در کشورهای فوق و بعد مهاجرت به آن کشورها.
   ۴- یافتن کار در شرکتهای ایرانی.
   در خصوص سه مورد اول، نکات موفقیت ریز درشت زیادی دارد که جایش اینجا نیست. در اینترنت جستجو کنید و …
   در خصوص مورد آخر: از بقیه بهتر باشید: چند ماه دیگر وقت بگذارید برای تقویت زبان انگلیسی، کامپیوتر، آشنایی با مفاهیم و روال کاری اینگونه شرکتها …

   در خصوص اینکه از کجا مدرک بگیرید:
   تقویم آموزشی موسسات اراده دهنده گواهینامه های تخصصی در این قسمت از سایت وجود دارد. بهتر است شما دوره های سرممیزی OHSAS 18001 و ISO 14001 را دنبال کنید.
   https://epczoom.ir/events/courses/

   این راهنمایی های کلی بنده بود. حتما دوست و همکار خوبم آقای مهندس مسعود رضا زاده (کارشناسی ارشد مدیریت HSE) می توانند راهنمای بهتری به شما ارائه دهند. با ایشان در تماس باشید.
   http://ir.linkedin.com/pub/masoud-rezazadeh/62/307/925/

   مولانا: چون اژدهاست بر ره، عشق است چو زمرد / از برق این زمرد، هین دفع اژدها کن.
   چون بهار همیشه سبز باشید و پیروز
   ابوالفضل آهنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *