Shahriyar-Pavandi-Handbook-of-a-contract-manager
مجموعه دانستی های یک مدیر قرارداد

مجموعه دانستی های یک مدیر قرارداد

یک مدیر قرارداد از نظر حقوقی ، خود یک کارشناس / کارشناس ارشد تحصیلی و نیز سازمانی با تخصص در زمینه ای پایه و خاص مانند مکانیک / برق / ابزار دقیق / ساختمان / علوم غذائی / شیمی و … و در گستره ای خاص مانند صنایع غذائی ، نیروگاهی ، نساجی و پتروشیمی بوده که قرارداد های گستره کاری خود را تصدی می نماید.
تا همین اواخر ، در صنایع بزرگ ، متصدیان امور قراردادی و بازرگانی صرفا از بین فارغ التحصیلان حقوق و مدیریت بازرگانی انتخاب میشدند ولی بنا به تفکر فوق الذکر و تجربیات بدست آمده مدتی است که صاحبان تخصصهای متمرکز سکان هدایت قراردادها و نیز محوریت هماهنگی و مدیریت امور را بدست گرفته و رسته های دیگر خدمات تخصصی لازمه را در اختیار ایشان قرار میدهند.

در حالت آرمانی ، یک مدیر قرارداد نقشی مانند وزیر در شطرنج داشته و در اصل مدیریت سیستم را در اختیار دارد که البته در سازمانهای پروژه محور با موقعیت مدیریت پروژه متشابه ولی در سازمانهای بزرگ که امور پروژه را بر اساس جزایر کاری تقسیم نموده باشند ، مدیر قرارداد در اصل مدیر پروژه آن جزیره تخصصی خواهد بود که بنا به تجربیات بدست آمده ایجاد چنین موقعیتی ، منافع سازمان را از طریق مجاری بهبود هماهنگی ها ، روان تر شدن امور از مقدمات خرید / سفارش و خرید / نصب و اجرا ، سهولت تصمیم سازی و تصمیم گیری و به تبع آن کاهش هزینه های سازمانی ، ارتقاء کیفیت خرید تجهیزات ، کمتر شدن صدمات و مشکلات اجرائی در قالب ایجاد و حفظ تفکر تخصص مداری افزایش خواهد داد.

محوریت مجموعه وظایف یک مدیر قرارداد ، هماهنگی بین ارکان طراحی و مهندسی ، تامین و قراردادها ، ‌برنامه ریزی ،‌ مالی و امور اجرائی است که با تکیه بر دانش فنی و اطلاعات اقماری خود آنرا پیگیری و سررشته امور را در دست و در جهت نیل به اهداف پروژه تلاش می نماید .

لذا چنین شخصیتی می باید از دانش تخصصی گستره کاری خود در امر تشخیص و انتخاب تجهیزات و خدمات بهینه بهره مند و پیشینه مناسبی در طراحی و امور فنی و مهندسی آن و نیز آشنائی کاملی با مبانی برنامه ریزی ، ‌ امور حقوقی و قراردادها ، خرید و سفارشات داخلی و خارجی ، برگزاری مناقصات ،‌ امور مالی و اعتبارات اسنادی ، حمل و نقل ، امور گمرکی و ترخیص ،‌ شناخت تضامین ، آشنائی با انواع بیمه های باربری و پروژه ای و اینکوترمز داشته و نیز به دلیل نقش مذاکره در کلیه ارکان اشاره شده ، از توانائی مناسبی در مذاکره نیز برخوردار و همگی موضوعات اشاره شده را با چاشنی و توانائی مدیریت هماهنگ نموده و نیز قادر به کنترل دعاوی پیمانکاران در پیش / حین / پایان قرارداد ها و نیز بررسی ، تحلیل و نهائی سازی کلیه موضوعات قراردادی باشد.

نویسنده این کتاب، مهندس شهریار پاوندی، کارشناس ارشد تامین تجهیزات شرکت توسعه دو مپنا، سعی کرده است تا مجموعه اطلاعات اقماری مورد نیاز یک مدیر / مسئول قرارداد را با تکیه بر منابع موثق و به همراه تجربیات کسب شده مؤلف در طول ۱۵ سال فعالیت متمرکز و تعلیم و تعلم در این زمینه را گردآوری کند.
در این کتاب، به مباحثی همچون “تعریف قرارداد و توصیف انواع آن” و مواردی نظیر مبانی قراردادهای خرید و فروش بین‌المللی، ماهیت قراردادهای EPC، حمل و نقل بین‌المللی، گمرک و ترخیص، مدیریت دعاوی پیمانکاران، روش‌های مذاکره، بازرس بین‌المللی کالا، اینکوترمز، مقررات نشریه UPC600، اعتبارات اسنادی، بیمه باربری، ضمانت‌نامه‌های قراردادی، موافقت‌نامه و شرایط عمومی پیمان، مناقصات و اصول و مبانی خرید کالا و تجهیزات پرداخته شده است.

 

این کتاب در ۱۶ فصل و ۴۸۸ صفحه تنظیم و به قیمت ۲۵۰۰ تومان به فروش می‏رسد.

منبع: سایت نویسنده کتاب

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

معرفی و دانلود کتاب Process Plant Commissioning

معرفی کتاب در سال ۹۳ را با معرفی ویرایش دوم کتاب Process Plant Commissioning: A …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *