در ایران از هر ۸۲۰ مقاله یک اختراع ثبت می شود

تهران- ایرنا- نماینده انجمن های علمی ایران از تجاری سازی نشدن تولیدات علمی در کشور انتقاد کرد و گفت: در ایران از هر ۸۲۰ مقاله تنها یک اختراع به ثبت می رسد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، عباس علی آبادی روز سه شنبه در مراسم گشایش سومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور گفت: باید از خود بپرسیم که چرا در ژاپن از هر ۱.۴ مقاله ، در آمریکا از هر ۲.۷ مقاله، در کره جنوبی از هر ۳ مقاله، در آلمان از هر ۷.۲ مقاله و در چین از هر ۳۴ مقاله یک اختراع به ثبت می رسد اما در ایران این رقم به ۸۲۰ مقاله رسیده است.

وی ادامه داد: با نگاهی به نسبت اختراعات ثبت شده به اختراعات تجاری شده حتی با شرایطی بحرانی تر رو به رو می شویم و در حالی که در کشور های توسعه یافته تولید علم منجر به ثبت اختراع و همچنین اختراعات ثبت شده با طی مراحل تجاری شدن تبدیل به ثروت می شوند در کشور ما این روند تقریبا متوقف است.

علی آبادی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر شاهد آن هستیم که شرکت های بزرگ با راهبری دولت های خود و نیز خود دولت های غربی تا ۵ درصد از درآمد های خود را صرف هزینه های تحقیقاتی می کنند ولی ما در این زمینه توفیقات چندانی نداشته ایم و حتی اگر بودجه تخصیص بدهیم مکانیسم و توان جذب آن را نیز نداریم.

مدیرعامل شرکت مپنا به یکی از طرح های پژوهشی مشترک این شرکت با دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: سال گذشته بیش از ۲۰ میلیارد تومان برای ˈمپفنˈ که مرکزی برای پروژه های مشترک تحقیقاتی ما و دانشگاه تهران است، اختصاص دادیم اما متاسفانه کمتر از دو میلیارد تومان آن را توانستیم جذب کنیم.

علی آبادی افزود: در دنیای امروزی حتی برای آن که مصرف کننده خوبی در حوزه دانش و توسعه اقتصادی باشیم نیازمند برخورداری از حداقل هایی در حوزه تولید دانش هستیم.

وی در ادامه راهکارهایی را برای تکمیل چرخه تولید علم به ثروت ارایه کرد و گفت :در گام اول نباید از سرمایه گذاری در زمینه های مرتبط با دانش نگران باشیم . علاوه بر این سرمایه های انسانی کشور را در دانشگاه و صنعت نباید دستکم بگیریم.

علی آبادی بر لزوم رعایت مقررات در حوزه توسعه علمی و ایجاد یک تولیت مرکزی نظیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یا وزارت علوم برای مدیریت این بخش تاکید کرد.

وی همچنین تقویت جایگاه انجمن های علمی و ارایه مشوق هایی برای افراد حقیقی و حقوقی به منظور همکاری با این انجمن ها را خواستار شد.

وی همچنین بر اختصاص معافیت مالیاتی برای انجمن های علمی و ارایه کمک های مالی از طریق توسعه صندوق های حمایتی به همراه تسهیلات کم بهره برای سرمایه گذاری در حوزه دانش تاکید کرد.

سومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور به همت شورای انجمن های علمی ایران امروز – سه شنبه – در محل پژوهشگاه نیرو آغاز به کار کرد . این همایش تا فردا ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *