خدمت نفتی روس‌ها و چینی‌ها به عراق

شانا- تثبیت قیمت نفت با وجود افزایش تولید کشورهای تولید‌کننده نفت سبب جذب سرمایه‌گذاران به سوی صنعت نفت شده است و پیش بینی‌ها آینده روشنی را برای صنعت نفت و گاز جهان ترسیم می‌کند. به گزارش موسسه معاملات جهانی نفت و گاز جهان ارنست اند یانگ، مجموع معاملات نفتی در امارات، عمان و عراق حدود ۶٠ درصد از کل معاملات بالادستی خاورمیانه را در سال ٢٠١٣ شامل شده‌است.

بر اساس این گزارش، تعداد معاملات نفتی کلان در منطقه خاورمیانه با ۴٠ درصد افت از رقم ۴۴ معامله در سال ٢٠١٢ به ٢۶ در ٢٠١٣ رسید و این درحالی بود که ارزش کلی این قرار دادها از ۲ میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار در ٢٠١٢ به ۳ میلیارد و ١٠٠ میلیون دلار در ٢٠١٣ رسید.تامسون پلاس، رئیس بخش نفت و گاز منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی (MENA) در موسسه ارنست اند یانگ گفت: رشد سریع بازار‌ها در سال‌های اخیر موتور محرک رشد اقتصادی جهان بوده است، این رشد، چشم‌انداز روشنی را برای شرکت‌های نفت و گاز رقم می‌زند و آنها را برای سرمایه‌گذاری در خاورمیانه در تضمین چنین رشدی ترغیب می‌کند. در زمینه معاملات نفتی صورت گرفته، بخش بالادستی، هم در تعداد و هم در ارزش معاملات در سال ٢٠١٣ برجسته‌تر بوده است.بر این اساس، معاملات بالادست خاورمیانه نسبت به مجموع ارزش معاملات جهانی بالادست، رشد داشته و از ۸/۰ درصد در ٢٠١١ به ۵/۱ درصد در ٢٠١٢ و ۸/۱ درصد در ٢٠١٣ رسیده است. پلاس به روزنامه گلف نیوز گفت: به‌طور کلی معاملات نفت و گاز منطقه منا در مقایسه با منابعی که در اختیار دارند و نیز اهمیت نفت و گاز منطقه، محدود است، زیرا بیشتر شرکت‌های این منطقه دولتی هستند.این گزارش می‌افزاید: در بخش پایین دست، پنج معامله انجام شد که دو مورد از آنها در بخش پتروشیمی بودند. دیوید بیکر، رئیس خدمات مشاوره‌ای معاملات نفت و گاز منا در موسسه ارنست‌اند یانگ گفت: به تازگی اعلام شده است که شرکت آمریکایی اکسیدنتال پترولیوم در نظر دارد بخش کوچکی از سهامش را در حوزه نفت و گاز خاورمیانه واگذار کند که در صورت وقوع این اتفاق، در بازار خاورمیانه تحول بزرگی به شمار می‌رود.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *