عراق قرارداد دست به نقد گاز ایران

صادرات روزانه۳ تا ۴ میلیون مترمکعب گاز به عراق در تابستان سال ۹۳ آغاز و در مرحله نهایی از فاز اول حجم صادرات به ۴۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

ایران و عراق سال جاری اولین قرارداد صادرات گاز را در بغداد امضا کردند و مطابق با این توافق روزانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون مترمکعب گازهای ترش پارس جنوبی به نیروگاه های اطراف بغداد صادر خواهد شد. از این رو بر اساس برنامه زمان بندی تعریف شده در وزارت نفت نیز تابستان سالجاری اولین قرارداد صادرات گاز طبیعی ایران از غرب کشور به بغداد با ظرفیت نهایی ۲۵ میلیون مترمکعب در روز عملیاتی می شود.

صادرات روزانه۳ تا ۴ میلیون مترمکعب گاز به عراق در تابستان سال ۹۳ آغاز و در مرحله نهایی از فاز اول حجم صادرات به ۴۰ میلیون مترمکعب می‌رسد. با احداث خط لوله صادرات گاز به عراق این کشور پس از ترکیه دومین کشور واردکننده گاز ایران است.

براساس مذاکرات صورت گرفته میان مسئولان ایران و عراق قرار است گاز ایران از دو مسیر کرمانشاه و خرمشهر به این کشور صادر شود به طوری که برای احداث خط لوله صادراتی گاز به بغداد و نیروگاه های المنصوره نیاز به احداث ۲۲۷ کیلومتر خط لوله در خاک ایران است که هم اکنون شرکت توسعه گاز ایران مشغول احداث این خط لوله است.

همچنین مقرر شده است که گاز صادراتی عراق از فازهای گازی پارس جنوبی و از طریق خط لوله ششم سراسری تامین شود به طوری که این مسیر صادراتی به عنوان یک انشعاب از خط لوله ششم سراسری محسوب می شود.

براساس اعلام مسئولان شرکت ملی گاز ایران قرار است فاز اول صادرات گاز به نیروگاه های بغداد و المنصوره با صادرات روزانه ۴ میلیون متر مکعب آغاز شود. در اولین مذاکرات صورت گرفته میان مسئولان وقت وزارت نفت ایران و عراق قرار بود صادرات گاز از فاز نخست روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب باشد، اما در مذاکرات بعدی حجم صادرات گاز در فاز نخست به ۴۰ میلیون متر مکعب در روز رسید.

با اجرایی شدن این قرارداد در فاز نخست به طور کامل ۳۰ تا ۳۵ درصد گاز مصرفی خانوارهای عراقی و ۶۵ تا ۷۰ درصد از برق بغداد با استفاده از گاز ایران تامین خواهد شد.

فاز دوم صادرات گاز ایران به نیروگاه های بصره نیز قرار است با احداث  ۱۴۲کیلومتر خط لوله انتقال گاز صورت پذیرد که به منظور تسریع در اجرای این پروژه، خط اضطراری به طول ۲۷ کیلومتر تعریف شده که با انعقاد این قرارداد، سفارش لوله های آن انجام خواهد شد.

براساس اعلام مسئولان شرکت ملی گاز حجم صادرات گاز ایران به عراق در دو فاز به روزانه ۹۰ میلیون متر مکعب می رسد که براساس قیمت تعیین شده سالانه ۱۷ میلیارد دلار درآمد برای ایران کسب خواهد شد.

منبع: irogna

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *