طرح NGL خارک ادامه دارد

تحقق پیشرفت ۷۵ درصدی در بخش فراساحلی پروژهNGL خارگ /توقف عملیات اجرای پروژه NGL خارگ صحت ندارد.

سخنگوی شرکت ملی نفت ایران با رد خبر توقف عملیات اجرایی پروژه NGL خارگ اعلام کرد: هم اکنون پیشرفت اجرایی این پروژه در بخش فراساحلی به حدود ۷۵ درصد و در بخش ساحلی به بیش از ۴۳ درصد رسیده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد ناصری؛ رئیس روابط عمومی و سخنگوی شرکت ملی نفت ایران با تاکید براینکه عملیات اجرایی پروژه NGL خارگ به عنوان بزرگترین طرح جمع آوری گازهای همراه نفت ایران در خلیج فارس، در حال انجام است، گفت: با تامین منابع مالی و تکمیل این پروژه روزانه ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه جمع آوری خواهد شد.
وی درمورد آخرین وضعیت طرح ساخت بزرگترین پروژه جمع آوری گازهای همراه نفت در منطقه خلیج فارس، گفت: هم اکنون عملیات اجرایی ساخت و توسعه کارخانه NGL خارگ در دو بخش ساخت کارخانه ساحلی و خطوط لوله دریایی در حال انجام است.
سخنگوی شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه در طول چند سال گذشته تامین منابع مالی این طرح گازی بدون برنامه ریزی منسجم انجام گرفته است، تصریح کرد: تکمیل و بهره برداری از پروژه ساخت و توسعه کارخانه NGL خارگ یکی از طرح های اولویت دار صنعت نفت محسوب می شود؛ بنابراین با تعیین اولویت های اجرایی این پروژه، منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل و بهره برداری کامل از NGL در دستور کار قرار گرفته است.
وی با یادآوری این نکته که امسال سکو GCP مجتمع نفتی ابوذر در خلیج فارس به منظور جمع‌آوری گازهای مازاد همراه نفت احداث و راه اندازی شده است، گفت: با راه اندازی این سکو و خط لوله ۲۶ اینچی دریایی، مشعل گاز سکوی نفتی ابوذر خاموش شده و از سوختن حدود ۲۵ میلیون فوت مکعب گاز جلوگیری شده است و این میزان اکنون در تاسیسات پتروشیمی و نفت خارگ مورد استفاده قرار می گیرد.
سخنگوی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه مشعل‌های گازی میادین نفتی همچون ابوذر، هندیجان، بهرگانسر، رسالت، بلال، سروش و نوروز با بهره برداری کامل از NGL خارگ خاموش می‌شود، تاکید کرد: هدف از طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی کامل کارخانه NGL خارگ جلوگیری از سوختن روزانه ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت در منطقه خلیج فارس است.
برپایه این گزارش، سال گذشته طرح ان.جی.ال سیری با ظرفیت جمع آوری روزانه ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون فوت مکعب گاز و سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون دلاری به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار گرفت.
شرکت نفت فلات قاره ایران پیشتر از سرمایه گذاری حدود ٣ میلیارد دلاری برای خاموش کردن مشعل‌های گاز میادین نفت در سطح منطقه خلیج فارس خبر داده بود.

منبع: NIOC

مطالب بیشتر:

ارزآوری ۲ میلیون دلاری پروژه NGL خارگ در روز و اخبار مرتبط

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

۱ نظر

  1. دوست عزیز تجهیزات نصب شده در طرح خارگ از قبیل مخازن وبویلرها نیمه کاره رها شده اند وبه شدت دچار خوردگی گردیده اند وپیمانکاران مربوطه نیز کار را رها کرده اند شما چطور خبر ندارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *