معرفی و دانلود استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 18001:2007 به همراه راهنمای OHSAS 18002:2008

برای بسیاری از متخصصان HSE، خصوصا افرادی که تازه به عرصه کار وارد شده اند، غالبا این سوالات مطرح است که «برای آغاز فعالیت در بخش HSE یک شرکت، از کجا باید شروع نماییم؟»، «چگونه از حوادث ناگوار در محیط کار پیشگیری نماییم؟»، «چگونه انبوه اقدامات و شرایط ناایمن موجود در محیط کار را کنترل نماییم؟» «چگونه حرکت کنیم تا هم عملکرد قابل قبولی از خود به کارفرما ارائه دهیم و هم ضربه گیر شرکت در هنگام وقوع حوادث نباشیم؟».

سری استاندارد ارزیابی ایمنی و بهداشت شغلی (OHSAS 18001) پاسخی است به سوالات فوق و امکانی است برای سازمان هایی که بتوانند از طریق مقایسه سیستم های مدیریتی خود با این استاندارد مورد ارزیابی و صدور گواهینامه قرار گیرند. این استاندارد هنوز به عنوان یک استاندارد بین المللی یا ISO مورد پذیرش قرار نگرفته است ولی مطابق قواعد ارائه شده سازمان جهانی استانداردسازی و سازگار با استانداردهای سیستم های مدیریت ISO 9001 (کیفیت) و ISO 14001 (زیست محیطی) تدوین شده تا یکپارچه سازی سیستم های مدیریت کیفیت، محیط زیست و ایمنی و بهداشت شغلی در سازمان های داوطلب میسر گردد. در ویرایش دوم و فعلی این استاندارد که در سال ۲۰۰۷ و بعد از ویرایش اول در سال ۱۹۹۹ تدوین گردیده، تغییرات اساسی در جهت تکمیل و تسهیل کار اعمال گردیده است و هرگاه که مقتضی باشد مورد بازنگری دوباره نیز قرار خواهد گرفت. راهنمای اسقرار OHSAS 18001 تحت عنوان OHSAS 18002 منتشر گردیده است که توضیحات مبسوطی در خصوص هر یک از بندهای استاندارد OHSAS 18001 ارائه می نماید. انطباق با این سری استاندارد ارزیابی ایمنی و بهداشت شغلی نمی تواند باعث ایجاد مصونیت از تعهدات قانونی گردد.

در مجموع می توان گفت این استاندارد به گونه ای مختصر و مفید و با بیانی شیوا و قابل درک تدوین گردیده و حتی در صورتی که سازمانی به دنبال دریافت گواهینامه نیز نباشد می تواند از آن به عنوان یک مبنای حداقلی برای عملکرد ایمنی و بهداشت شغلی خود استفاده نماید. هرچند این اولین قدم در مسیری طولانی و صعب العبور به سمت فتح قله است و همواره به خاطر داشته باشید که:

دور گردون گر دو روزی بر مراد ما نرفت / دایما یک سان نباشد حال دوران غم مخور

هان مشو نومید چون واقف نه‌ای از سر غیب / باشد اندر پرده بازی‌های پنهان غم مخور

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم / سرزنش‌ها گر کند خار مغیلان غم مخور

طبق هماهنگی صورت پذیرفته با مهندس آهنی مدیر محترم سایت، مقرر گردید از این پس مطالب، توضیحات، تجربیات و منابع مفید در ارتباط با هر یک از بندهای این استاندارد به ترتیب و در پست های بعدی ارائه گردد. ضمنا منتظر نظرات خوانندگان عزیز سایت نیز خواهیم بود.

درباره مسعود رضازاده

من مسعود رضازاده، دارای مدرک کارشناسی مهندسی صنایع - گرایش ایمنی صنعتی از دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) دانشگاه شهید بهشتی و کارشناسی ارشد مدیریت HSE از واحد علوم و تحقیقات تهران دانشگاه آزاد هستم. به موضوعات مختلف مهندسی صنایع مثل کنترل پروژه، کنترل موجودی، تضمین کیفیت و به خصوص HSE علاقه مندم. اعتقاد دارم حوزه های مختلف مدیریت پروژه به مثابه حلقه های زنجیر بوده و ارتباط ناگسستنی بین آنها برقرار است. مایل هستم جهت ارتقای سطح اطلاعات، تجربیات کاری خود را با متخصصان امر تبادل نمایم.

۲ نظرات

 1. با سلام وخسته نباشید از مطالب ارائه شده شما ، می خواستم اگه امکان داشته باشه منو راهنمایی کنید که از کجامی تونم راهنمای OSASAS 18002 , واستاندارد اوشا رو به طور فارسی دانلود کنم من توی ممیزی داخلی میخواستم مطالعه کنم بازم از زحماتتون تشکر می کنم

  • با سلام
   تا جایی که اطلاع دارم راهنمای OHSAS 18002 تا کنون به فارسی ترجمه نشده است. با توجه به اینکه استاندارد OSHA بسیار مفصلتر و حجیم تر از OHSAS 18001 است بعید می دانم هیچ وقت به فارسی ترجمه شود.
   بنابراین تنها راه تسلط به زبان انگلیسی و مطالعه مطالب به زبان اصلی است.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *