رفتار سازمانی – پوینده دهکده جهانی

با کارفرمائی جلسه داریم. جلسه نسبتاً مهم است. میبینیم یکی از حضار دائم بر علیه ما یا حداقل غیر هم راستا با ما صحبت میکند. هر چه تلاش میکنیم، روش او تغییر نمیکند، ما هم نمیدانیم که به قول دوستان “از کجا داریم کتک میخوریم”؟

راستی چرا اینگونه میشود؟ به نظرم ریشه این مسئله در رفتارهای ماست. …

برگرفته از مطلب نشان قدرت دیگران

با کسب تجربه و نیز مرور کتب آقای Vijay Verma متوجه میشویم یکی از عوامل ناملموس موفقیت شرکتهای پروژه محور، بحث مدیریت منابع انسانی به طور موثر و تقویت مهارتهای نرم کارکنان است.

چندی پیش با سایت نکات کاربردی از رفتار سازمانی در مدیریت آشنا شدم و مطالعه آن را برای کارکنان شرکتهای پروژه محور، خصوصا کارشناسان و مدیران بخش مدیریت منابع انسانی مفید یافتم. مطالب این سایت در چهار سرفصل زیر ارائه می شوند:

 • استخدام
 • توانمندسازی
 • کاربرد رفتار سازمانی
 • کسب و کار

برخی از مطالب مستقیما از تجارب کسب شده از کار با کارفرمایان مختلف (در زمینه مدیریت منابع انسانی) استخراج شده اند مانند مطلب یک تصمیم مدیریتی و یا مبنای آنها یک مقاله معتبر علمی است مانند مطلب اعتماد در سازمان.

نویسنده این سایت، علاوه بر ارائه مطالب آموزنده و کاربردی فوق، با همکاری شرکت Thomas International به ارائه خدماتی در حوزه مدیریت منابع انسانی به شرح ذیل می پردازد (به نقل از سایت):

 • افراد مورد نظر شما (کارمندان موجود یا داوطلبان استخدام) را تست میکنیم و براى هر فرد، بسته به نیاز و نظر شما، بین ۵ تا ۱۰۰ صفحه اطلاعات در زمینه رفتار سازمانى او، به شما ارائه میکنیم. این اطلاعات و گزارشها را اینجا توضیح داده ایم.
 • با مصاحبه و مذاکره با شما، انتظارات سازمان شما از متصدى هر شغل را تبدیل به یک مدل شایستگى میکنیم. این مدل براى اولویت بندى داوطلبان تصدى آن سمت، انتخاب بهترین جانشین یا معاون براى متصدى فعلى آن سمت و مواردى از این دست به شما کمک خواهد نمود. شما قبل از انتصاب فردى به یک سمت، میدانید که با چه وضعیتى مواجه خواهید شد.
 • تناسب شغلى کارکنان شما را با پستهائى که در آنها مشغول کارند میسنجیم و نقاط قوت آنها و نیز مواردى که باید به آنها کمک کنید را به شما ارائه میکنیم.
 • توانائیهاى افراد مورد نظر شما را در زمینه هاى مختلف میسنجیم و براى تصمیم گیرى هاى سازمانى در اختیارتان قرار میدهیم.
 • در تشکیل و بهسازى عملکرد تیم هاى کارى به شما کمک میکنیم تا تیمها را طورى تشکیل دهید (هم از نظر اعضا و هم از نظر نقش تیمى هر عضو) تا نزدیکترین عملکرد نسبت به ایده آل شما را داشته باشند.
 • ما به شما نرم افزار نمیفروشیم، ما با استفاده از این نرم افزار کاربردى که بر یک مدل رفتارى علمى استوار است، اطلاعات مفصل و مناسبى در مورد شیوه هاى رفتارى کارکنانتان در اختیار شما قرار میدهیم.

در مطلب یک تجربه خوب در استخدام، یک نمونه از همکاری ایشان با شرکت “ارکان ارزش” و فرایند طی شده برای استخدام کارکنان این شرکت ارائه شده است. یکی از نتایج سرویس ارائه شده به این شرکت آگهی استخدام جدید این شرکت است.

پوینده دهکده جهانى

 • نماینده رسمى و انحصارى محصولات شرکت توماس در ایران
 • تلفن : ۲۲۰۵۲۴۰۹-۰۲۱
 • فاکس : ۲۲۰۳۹۵۵۲-۰۲۱
 • پست الکترونیک: info [at] uvecoweb [dot] com

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *