یک مدیر حرفه ای چگونه انتخاب می کند: کلان نگر یا جزء نگر

مدیریت جزء نگر یا کلان نگر؟ این سئوالی است که در سازمانها، نهادها، و شرکتهای تخصصی، همواره یک دغدغه اساسی و یک علامت سئوال بزرگ بوده است؛ البته طبیعی است که بعضی مدیران سازمانی، کلان نگر هستند و اساسا ریز شدن در کار کارشناسان را نه تنها جایز نمی دانند که بسیار غلط و با عوارض نامطلوب هم می دانند و در مقابل مدیرانی هم هستند که ریز شدن در کار کارشناسان و جزئی نگری را بسیار هم مطلوب و دارای کارکردهای مناسب می دانند.

در این بین مساله اصلی ما، انتخاب فردی مدیران نیست؛ “سیاست” سازمان و مدیران سازمانی است. سیاستی که نقشه راهی می شود برای انتخاب این یا آن. در این شماره از نشریه فراب برآنیم تا این دو سیاست متفاوت را از جنبه های گوناگون نقد و بررسی کنیم تا بدانیم اولویت مدیران و کارشناسان فراب، مدیران کلان نگر هستند یا جزء نگر و چرا؟

 

در پرونده مدیریت شماره دی و بهمن ۹۲ ماهنامه شرکت فراب، با عنوان “یک مدیر حرفه ای چگونه انتخاب می کند: کلان نگر یا جزء نگر” به موضوع نحوه مدیریت کارکنان در یک شرکت پروژه محور پرداخته شده است. این پرونده با طرح سئوالی مطابق تجربیات آقای مهندس علیرضا رضایتمند رئیس بخش سیستم و کیفیت شرکت ناردیس (زیر مجموعه نفت و گاز شرکت فراب) آغاز شده و در ادامه پاسخ مدیران شرکت فراب به این موضوع داده می شود:

 • آقای مصطفی بختیاری – مدیر منابع انسانی (را حل انتخاب رویکرد سیستمی جهت انجام کار)
 • آقای افشین مستاجر حقیقی – معاون طرح های نیروگاه آبی (هر کسی را بهر کاری ساخته اند!)
 • خانم سعیده مدغم – مدیر مهندسی و تامین تجهیزات مکانیک پروژه سیاه بیشه (استراتژی های کلی هم قابل تغییرند)
 • آقای احمد حسینی – مدیر برنامه ریزی و سیستم ها (صفر و یک نیست، بله و خیر هم نیست)
 • افشین خاکبیز – مدیر انفورماتیک و ارتباطات (راه نه آن است و نه این)
 • محمد حسین کشمیری – کارشناس فنی برق و ابزار دقیق (استراتژی های اجرای کار)
 • امیرحسین دلبر صاف – مدیر حسابداری پیمان ها (استفاده صحیح از امکان تفویض اختیار)
 • هومن مساح تاش – رئیس بخش سخت افزار و پشتیبانی فنی (با هم بودن آغاز است، با هم ماندن پیشرفت)
 • یوشا رادپرور – کارشناس فنی مهندسی مکانیک (همه را که نمی شود راضی نگه داشت)
 • رضا ریاحی – کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه داریان (زیر ساختهای سازمانی تسهیل کننده فعالیت)
 • مهدی نعمت اللهی – کارشناس تامین تجهیزات مکانیک (سازمان نابالغ، مدیر جزء نگر)
 • مهدی ایروانی منش – رئیس بخش آموزش و توسعه منابع انسانی (کشتن انگیزه انسانهای امیدوار، ظلم است)
 • کاوه عبدالله زاده – رئیس بخش تامین تجهیزات مکانیک و ساختمان پروژه گاوشان (چالش همیشگی با مدیران جزء نگر)

همانطور که گفته شد این پرونده با ذکر خاطرات و تجربیات آقای رضایتمند از همکاریش با آقای مینایی ذکر شده است. در ابتدای این مطلب می خوانیم:

هرچند اسامی و شخصیتها واقعی نبوده و هدف تشریح ملموس شرایط مورد نظر به منظور درک بهتر توسط خواننده است

با اینحال با توجه به قراین موجود در متن، آقای مینایی مورد خود را در این متن یافته و جوابیه زیر را تهیه و ارسال نمودند:

بهتر بود خاطرات و تجربیات طرف دیگر هم در ابتدای همین پرونده مطرح می شد تا مدیران فراب و خوانندگان بهتر بتوانند موضوع را مورد بررسی قرار دهند. یا در ذکر خاطرات آقای رضایتمند امانتداری بیشتری لحاظ می شد / پس زمینه موضوع مورد مطالعه بهتر مشخص می شد. برای مثال مطابق اطلاعات کسب شده از آقای مینایی:

 • آیا شما و مدیر طرح و برنامه در این جلسه شرکت نداشتید؟ آیا مدیر طرح و برنامه به مدیر پروژه قول انجام تهیه مدرک Procurement Execution Plan را داد و یا کارشناس تازه استخدام شده!
 • کاش ذکر می کردید که کارشناس مذکور ۲ هفته بود که به شرکت ناردیس پیوسته بود که این کار ضروری و حیاتی پروژه به او سپرده شد. همچنین سوابق قبلی آقای مینایی در کنترل پروژه بود و نه سیستم و کیفیت.
 • مدرکی که مدیر پروژه آن همه اصرار داشت ۲ روزه تولید شود، ظرف چه مدتی توسط تیم پروژه بررسی و برای کارفرما ارسال شد؟ (دو رورز و یا دو ماه)
 • آیا مدیر پروژه از مدرک تولید شده توسط متولی فرآیند (معاونت بازرگانی) رضایت کامل داشت و یا آنرا کاملا مردود نموده و در ادامه تهیه مدرک Procurement Execution Plan را به مدیریت طرح و برنامه سپرده بود؟
 • آیا این مدیر پروژه بود که از مدرک تولید شده ناراضی بود و یا مدیر بازرگانی که قبلا مدرکش توسط مدیر پروژه رد شده بود؟
 • ورود شما به جزئیات چگونه بود؟ تا جایی که یادم است اوایل در متن فارسی نامه ها، تا جایی که می توانستید ایرادات ویرایشی می گرفتید (برای مثال چرا در یک جای نامه نیم فاصله رعایت نشده است). به مرور که بر اثر ورود بی دلیل شما به جزئیات، کاملا انگیزه آقای مینایی از بین رفت، این فرصت به شما داده شد تا وارد جزئیات فنی شوید.
 • آیا مشکلات شما فقط به آقای مینایی محدود می شد و یا تمامی کارکنان زیرمجموعه شما از سبک مدیریت شما ناراضی بودند؟ نظر همکاران همرده و مافوق شما درباره شما چگونه بود؟ (ارزش ارزیابی ۳۶۰ درجه در این مواقع مشخص می شود)

نظر شما چیست؟

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *