٩٠ میلیارد دلار پروژه در برنامه پنجم توسعه به اغما رفت

شانا- گروه دولت و مجلس: “کسی فکر نمی کرد بعد از سال ٨٣، خودمان را از مدیریت مجرب کشور محورم کنیم و با خودتحریمی به وضع امروز پارس جنوبی برسیم، منطقه ای که قلب تپنده اقتصاد ایران بود از تپش افتاد و برنامه های توسعه ای پارس جنوبی به اغما رفت”

احمد شفاعت که در دوران نخست تصدی  وزارت بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت، معاون مهندسی و فناوری وزارت نفت بود، در گفتگو با شانا از وضع مشاوره و پیمانکاری در زمان اوج فعالیتهای پارس جنوبی و برنامه هایی که مهندس زنگنه برای تبدیل  جنوب ایران به عنوان هاب انرژی داشت، می گوید. گفتگوی شانا را با وی در ادامه می خوانید:

در حال حاضر وضع مشاوران و  پیمانکاران را در صنعت نفت  چگونه ارزیابی می کنید؟

اگر بخواهم به ارزیابی امروز پیمانکاران و مشاوران نفت بپردازم باید به گذشته هم اشاره ای داشته باشم. در همان سالهای ابتدایی انقلاب به دلیل شرایط جنگی، پیمانکاران و مشاوران اندکی در ایران حضور داشتند و ارتباط فنی و مهندسی ایران با دنیای خارج به حداقل رسیده بود. در شرایطی که بعد از جنگ ایجاد شد کشور آرام آرام به سمت تعامل بین المللی بویژه در زمینه صنعت احداث حرکت کرد که نمود آن را می توان در دولت آقای خاتمی با بهره برداری از میادین نفتی و بویژه در میادین گازی  مشاهده کرد، زیرا فعالیت و تکاپو در پارس جنوبی از همان زمان شروع شد و همزمان با پالایشگاههای گازی، پتروشیمی ها نیز فعالیت خود را در پارس جنوبی، بندرماهشهر و بندر امام توسعه دادند.

از زمانی که شما در وزارت نفت مشغول به کار شدید این حجم از فعالیتها شروع شد؟
قبل از این که به وزارت نفت بیایم توسعه همزمان فازهای ١،  ٢ و ٣ پارس جنوبی شروع شده بود، اما پیش از آن در سازمان مدیریت وبرنامه ریزی سابق، معاون امور فنی سازمان بودم و به دلیل مسئولیتی که داشتم از نزدیک در جریان کار بودم. فاز ١ زودتر از فازهای ٢ و ٣ و توسط پیمانکاران ایرانی شروع شده بود. اما توسعه فازهای ٢ و ٣ توسط شرکت نفتی توتال یک تحول در نظام فنی و مهندسی کشور بود. شرکت توتال با ۴ یا ۵ نفر مدیر این فازها را توسعه داد اما بیشتر کارهای اجرایی را به وسیله پیمانکاران داخلی انجام می داد و از تجهیزاتی که در کشور قابل ساخت بود و با استانداردهای بین المللی همخوانی داشت استفاده می کرد. برای مثال در حالی که می توانستند لوله ها را از خارج وارد کنند، این کار را نکردند، بلکه با ارتقای خط تولید لوله سازی اهواز و پس از انجام کنترلها و رسیدن به استانداردهای مورد نظر از لوله ساخت داخل استفاده شد. خوبی کارشان این بود که برای کالاهایی که دریافت می کردند استاندارد تعریف کردند و همین کار باعث شد تا کالاها با استاندارد تولید شود.

کالاهایی که آن زمان در کارخانه ها تولید می شد، استاندارد نبودند؟

همان زمان شرکت توتال هر کالای ایرانی را که قرار بود مورد استفاده قرار گیرد بررسی می کرد، اگر با استانداردهای بین المللی تطبیق نداشت تولیدکنندگان را ملزم می کردند که کالاها را براساس استانداردها تولید کنند، با این که این کار در ابتدا برای کارخانه ها هزینه داشت تا تجهیزات و فرآیندهای تولیدی خود را اصلاح کنند، اما می توانم بگویم سرمایه گذاریهایی که همان زمان برای ارتقای استاندارد کالاهای ساخت ایران انجام شد نه تنها قابل ستایش بود بلکه استاندارد مدیریت پروژه و مهندسی را هم ارتقا داد.

در واقع، زمان بندی اجرای پروژه ها که کم کم به فراموشی سپرده شده بود دوباره مورد توجه قرار گرفت و پروژه ها در زمان تعیین شده به اجرا درآمد. این کار بزرگی است. ضمن این که پیمانکاران جزیی که با این شرکتها کار می کردند به مرور در پروژه های دیگر به کار گرفته شدند، به این ترتیب پیمانکاران ما، هم با استانداردهای بین المللی آشنا شدند و هم براساس این استانداردها کار کردند. حتی گمرک نیز تحت تاثیر این مساله قرار گرفت و ناچار شد با زمان بندی پیمانکاران، کالاها را ترخیص کند.گاهی پیش می آمد که کالاها چندین ماه در گمرک می ماندند، از این رو به ناچار در منطقه پارس جنوبی گمرک ویژه ای مستقر شد و  در نهایت آنها نیز ناچار شدند با انضباط کار کنند و کالاها بعد از این که به گمرک می رسید در زمان کوتاهتری ترخیص و بموقع به پیمانکاران تحویل می شد.

گفتید اجرای فازهای ٢ و٣ پارس جنوبی یک تحول در نظام فنی و اجرایی کشور بود، اما همان زمان هم در اجرای پروژه ها تاخیر داشتیم.

اجرای این فازها یک تحول در نظام فنی و اجرایی بود. بعد از این فازها نیز با این که مدیریت تعداد دیگری از فازها به شرکتهای خارجی سپرده شد اما بیشتر آنها از متخصصان ایرانی استفاده می کردند مگر جاهایی که دیگر نیروی متخصص نداشتیم. برای مثال در بخشهایی مانند مدیریت کیفیت، ایمنی، بهداشت و حفظ محیط زیست از مهندسان تراز اول بین الملی به تعداد محدود و همچنین در بخش اجرایی مانند جوشکاری از جوشکاران خارجی که اغلب هندی بودند استفاده می شد. آن زمان  بهره وری هر نیروی خارجی٢,۵ برابر نیروی ایرانی در نظر گرفته می شد، زیرا علاوه بر کار بیشتر هم در رعایت موازین استاندارد بهتر عمل می کردند و هم در محیط کار با منضبط تر بودند، به علاوه از آموزش کافی نیز برخوردار بودند. این مساله برای ما هم خوب بود هم بد. خوب بود چون ما به نقاط ضعف مان پی بردیم و دریافتیم چرا نمی توانیم رقابت کنیم، اما بد بود چون باید هزینه این کار را نیز می پرداختیم. باید نیروهایمان را آموزش می دادیم، ولی این هزینه پس اندازی برای آینده بود تا بتوانیم از نیروهای ماهر آموزش دیده ایرانی در مراحل بعد استفاده کنیم. نکته مهم این است که فناوری تنها سخت افزار نیست، بلکه مغز افزار و نرم افزار نیز هست. در واقع وقتی می خواهید تجهیزات خارجی بخرید باید مدیریت استفاده از آن را هم یاد بگیرید که آن هم جزیی از فناوری است. خوشبختانه چون شرکت گاز می دانست باید به بهره برداری از فازها بپردازد، تیم بهره برداری را خوب آموزش داد. از طرف دیگر چون خارجی ها در قالب قرارداد بیع متقابل به توسعه میادین می پرداختند و درآمدشان نیز از محل بهره برداری از طرحها بود بنابراین مراقب بودند تا تیم بهره بردار خوب آموزش ببیند زیرا نظارت بر بهره برداری از میدان تا مدتی بر عهده این شرکتها بود، آنها نیز نمی خواستند با نیروهای غیرماهر کار کنند تا سودشان دستخوش کاستی شود.

زمانی که فعالیتها در پارس جنوبی آغاز شد تعامل بین المللی ایران در پایین ترین سطح خود بود، مشاوران و پیمانکاران برای انجام پروژه های عظیم، چه مشکلاتی داشتند؟  

ما توان اجرای پروژه های عظیم را طبق برنامه  زمان بندی در مقیاس جهانی نداشتیم. بزرگترین پروژه های ما در پارس جنوبی همزمان در حال اجرا بود، در حقیقت کاری که انجام شد این بود که علاوه بر ایجاد ظرفیت مدیریتی در مقیاس کلان، به ظرفیت سازی در مدیریت میانی و مدیریت اجرایی نیز مبادرت شد.آن زمان مدیرانی که بتوانند پالایشگاههایی با مقیاس فازهای ٢ و ٣ را در پارس جنوبی مدیریت کنند خیلی کم بودند که دلیل آن نبود ارتباط بین المللی و آشنایی محدود با مدیریت مگاپروژه بود که مربوط به گذشته بود. اما با توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی توان مدیریت کلان، میانی و اجرایی ظرفیت سازی شد. علاوه بر این تعریف مدیریت پروژه، طبق استانداردهای بین المللی، روشهای جدید سرمایه گذاری در صنعت نفت ایجاد شد، به این ترتیب توان ساخت وساز کشور بخوبی افزایش یافت. این که می گویند پیمانکاران ما توان خوبی پیدا کرده اند کاملا درست است. تا آن زمان پروژه هایی در این حجم درکشور اجرا نشده بود، همان زمان پارس جنوبی بزرگترین سایت انرژی دنیا بود که چندین پروژه سترگ هم زمان در آن در حال اجرا بود.

یعنی هیچ مگاپروژه ای آن زمان در کشورهای همسایه ایران اجرا نمی شد؟

در آن زمان دیگر کشورهای این حوزه در حال اجرای یک یا دو پروژه بودند، در حالی که ما در ایران همزمان در حال اجرای چندین پروژه عظیم در یک منطقه محدود بودیم. ضمن این که باید بگویم در آن  زمان هیچ محدوده ای مانند پارس جوبی در دنیا این همه در زمینه انرژی فعال نبود. همزمان فازها در حال اجرا بود، در کنار آنها زیربناها اعم از شهرسازی، راه، آب، فاضلاب، لوله های گاز، مسکن، آزادراه و مخابرات نیز ساخته می شد و خطوط لوله کشیده می شد، همزمان پالایشگاه ساخته می شد، ساخت و سازها همه همزمان و با یک برنامه جامع و نظارت مستقیم و زیر نظر وزیرنفت در حال انجام بود، معتقدم کاری که در پارس جنوبی انجام می شد بزرگترین پروژه ای بود که در زمان خود در دنیا اجرا می شد، ما قدر آن موقعیت را ندانستیم، در مقطعی همه ارتباطاتمان به یکباره قطع و کارها راکد شد.

پیش از این که فعالیتها در پارس جنوبی دچار رکود شود، برنامه شما برای رونق هر چه بیشتر این منطقه بعد از پایان توسعه همه فازهای پارس جنوبی چه بود؟

همان زمان هم آقای زنگنه برای این موضوع برنامه داشتند. بعد از این که توانستیم توان داخلی را در سطوح مدیریتی افزایش دهیم قرار بود تحولی درمنطقه پارس جنوبی ایجاد کنیم. قرار بود کل این منطقه از بوشهر گرفته تا بندرعباس و شیراز توسعه یابند. باید بپذیریم که پارس جنوبی جنب وجوش عظیمی را در همه کشور ایجاد کرده بود، ما هم مطالعاتی را انجام داده بودیم تا این منطقه به عنوان هاب انرژی و صنایع انرژی بر باشد. علاوه بر عسلویه و نخل تقی قرار بود منطقه تنبک هم به این مجموعه عظیم اضافه شود. ضمن این که می خواستیم صنایع انرژی بر را هم به منطقه مقام- نخیلو منتقل کنیم، می خواستیم با این کار دیگر هیچ ماده خامی از کشور صادر نشود. دیگر نمی خواستیم خام فروشی داشته  باشیم. می خواستیم از مزیت نسبی مان به نفع کشور استفاده کنیم. با وزارت صنایع و معادن سابق هم هماهنگی های لازم را انجام داده بودیم و مشخص شده بود که صنایع انرژی بر باید در آن منطقه مستقر شوند.

طرح آمایشی منطقه را هم آماده کرده بودید؟

بله. در این طرح که توسعه منطقه وسیعی را در سه استان فارس، هرمزگان و بوشهر در بر می گرفت مقرر بود مثلثی که رئوس آن شیراز، بوشهر و بندرعباس بودند، منطقه را به توسعه ای یکپارچه برسانند. حتی پیشنهاد شد این منطقه یک منطقه آزاد بین المللی باشد که بعدها بتوان از نتایج توسعه آن در دیگر مناطق کشور استفاده کرد. در طرح آمایشی به توسعه زیربناها،توسعه فرهنگی  وآموزشی،مناطق گردشگری و تفریحی توجه شده بود، حتی برای طرحهای پایین دستی پتروشیمی مناطقی در نظر گرفته شده بود و محل استقرار صنایع انرژی بر و نیروگاههای گازی نیز مشخص شده بودند.

علاوه بر منطقه پارس جنوبی که در نزدیکی عسلویه و نخل تقی قراردارد، منطقه پارس ٢ در تنبک و منطقه پارس ٣ در منطقه مقام- نخیلو در نظر گرفته شده و مطالعات پایه و زیربنایی آن انجام و فاز دوم یعنی جزئیات مهندسی در حال انجام بود که با تغییر دولت و تاراندن نیروهای کیفی، این کارها متوقف شد.

در پارس ٣ قرار بود صنایع انرژی بر مستقر شود تا هیچ ماده خامی از کشور صادر نشود.گاز مزیت اصلی کشور است و صادرات آن نسبت به نفت برای کشور ما بسیار هزینه بر است. در نتیجه بهتر است مواد خام صادر شده پخته شوند تا ارزش افزوده انرژی بر آن ایجاد شود، از طرفی چانچه مقرر باشد مواد خامی وارد کشور شود بهتر است در نزدیک ترین فاصله از بندر مواد اضافه آن جدا شود و همان جا پخته و سپس وارد کشور شود.

برآوردی هم از میزان سرمایه گذاری که قرار بود انجام شود داشتید؟

در طرح توسعه جدیدی که برنامه ریزی شده بود حداقل ٩٠ میلیارد دلار “عنوان طرح” تعریف شده بود.

پیمانکاران ایرانی توان اجرای طرحهایی با این حجم از منابع را داشتند؟

همان زمان که اجرای چنین طرحی مطرح شد، آقای زنگنه از من خواستند پیمانکاران را ترغیب کنم و به آنها بگویم خودشان را برای به عهده گرفتن کارهای بزرگ آماده کنند. آن موقع پیمانکاران ما بیش از ٢ میلیارد دلار توان اجرای پروژه نداشتند. به آنها گفتم خودتان را آماده کنید تا بتوانید سالی چندین میلیارد دلار پروژه اجرا کنید.طبق اطلاعی که از مجامع حرفه ای پیمانکاران داشتم آنان برای انجام چنین پروژه هایی خود را تجهیز می کردند و در حال برنامه ریزی بودند.

چقدر امیدوار بودید پیمانکاران ما از پس این کار برآیند؟ فکر نمی کنید این برنامه بلند پروازانه بود، ٩٠ میلیارد دلار پروژه رقم کمی نیست.

اصلا این طور نیست. برنامه ما بلند پروازانه نبود. حتی آقای زنگنه هم نظر ما را مبنی بر این که باید ٩٠ میلیارد دلار پروژه در صنعت نفر اجرا شود  به راحتی نمی توانست بپذیرد. او در یکی از سخنرانی های خود به رقم ١٢٠ میلیارددلار اشاره کرده بود. به ما هم می گفت چرا ٣٠ میلیارد دلار کم کردید؟ باید طرحهای بیشتری اجرا کرد. به اعتقاد ما پیمانکاران داخلی ما با مشارکت پیمانکاران خارجی قادر بودند این ظرفیت را در منطقه ایجاد کنند. بنا بر این بود که حداقل ٩٠ میلیارد دلار پروژه اجرا کنیم و قطعا هم در ۵ سال به نتیجه می رسیدیم. رکوردی که فازهای ۴ و ۵ ایجاد کرد و توانست در ٣۴ ماه پروژه را اجرا کند یک رکورد بین المللی بود، ما فکر می کردیم می توانیم با همین سرعت در اجرای برنامه پنجم توسعه کاملا موفق شویم.

٩٠ میلیارد دلار پروژه را پیمانکاران داخلی انجام می دادند؟

هرگز نگاه ما این نبود که خارجی ها در اجرای طرحهای توسعه ای ما نباشند. هدف ما تعامل بین المللی بود. امروز دنیا به دهکده جهانی بدل شده است و نمی توانیم درهای دنیا را به روی خودمان ببندیم و به پیمانکاران داخلی بگوییم همه کارها را شما انجام دهید. انتظار این است که پیمانکاران نیز این لغت را به کار نبرند. پیمانکارانی می توانند موفق باشند که افق  دیدشان فراتر از مرزهای کشور باشد. دنیا دنیایی نیست که منتظر ما بماند تا توان داخلی مان را بالا ببریم. اگر می خواهیم در ایران ١۴٠۴ مقام اول اقتصادی منطقه باشیم باید بتوانیم در تمام منطقه پروژه اجرا کنیم باید با شرکتهای خارجی مشارکت داشته باشیم و این امکان پذیر نیست مگر این که در یک تعامل جهانی باشیم، باید با آنها شریک شویم، کار کنیم و هماهنگ باشیم. باید خودمان را برای یک جهش آماده کنیم. کارهای داخلی صرفا خوراک داخلی دارند. باید نگاهمان جهانی باشد تا این که  روزی ما هم پیمانکار بین المللی شویم.

اما برای بین المللی شدن راه دشواری در پیش داریم، تجربه زیادی نداریم. فکر نمی کنید این کار با شرایط فعلی کمی سخت است؟

ما نباید تفکیکی میان پیشرفت تکنولوژی و مدیریت قائل شویم. هیچ گاه یک مدیریت ناکارآمد و توسعه نیافته قادر به ساخت تجهیزات پیشرفته، نشده است حتی بهره برداری از محصولات فناوری پیشرفته نیز دانش متناسب را می خواهد.در صنعت احداث نیز این قانون نانوشته حاکم است.نباید تصور کرد مدیریت پروژه در کشور ما قابل مقایسه با مدیریت شرکتهای پیشرفته باشد. البته استثنا را نباید مد نظر قرار داد. در این جا بحث قاعده است.

چرا نتوانیم. مگر شرکتهای کشور ترکیه که بین المللی شدند یا شرکتهای کره جنوبی که خیلی دیرتر از ما شروع کردند بین المللی نشدند؟ پس ما هم می توانیم. اما این که فکر کنیم برای رسیدن به این مقصود دولتها باید از ما حمایت کنند یک فکر اشتباه است. معلوم است که آن وقت ما یک پیمانکار دولتی می شویم، پیمانکاری می شویم که چشمش به دست دولت است. ما باید فراتر از اینها فکر کنیم. این نقطه ضعف پیمانکاران ماست که همیشه چشمشان به دست دولت است و منتظرند دولت به آنها پروژه بدهد. پیمانکار باید مستقل و کارافرین باشد و سرمایه جذب کند. البته شاید یک شرکت کوچک به سختی بتواند چنین کاری انجام دهد، ولی پیمانکاران بزرگ و مشارکتها از عهده چنین مهمی بر می آیند. در این جا باید به نقش و جایگاه تشکلها توجه کرد. آنها می توانند با بهره گیری از مدیریت دانش به رشد و توسعه شرکتهای عضو و بالاترین توان اجرایی ملی کمک کنند. البته برای این کار به برنامه ریزی نیازمندیم.

از سال ٨٣ خود را برای این جهش بزرگ در بخش اقتصاد انرژی کشور آماده کردید؟

هاب انرژی مورد اشاره قرار بود از ابتدای برنامه پنجم توسعه کشور شروع به کار کند، ما هم در سال ٨٣ به پیمانکاران اعلام کردیم خودشان را برای این جهش بزرگ آماده کنند. کسی فکر نمی کرد بعد از آن سالها کشور با یک بحران مدیریتی مواجه شود. بیشترمی گویند تحت تأثیر تحریمهای جهانی بودیم، اما من می گویم بیشتر از این که دچار تحریم جهانی شویم، دچار تحریم داخلی شدیم و خودمان را از مدیریت مجرب کشور محروم کردیم. یعنی خودمان خودمان را در زمینه دانش و تجربه و ادامه توسعه تحریم کردیم و به وضع امروز پارس جنوبی رسیدیم. منطقه ای که قلب تپنده اقتصاد ایران بود از تپش افتاد.

با این حال یکی از اهدافی که در ٨ سال اخیر دنبال شد، سپردن امور به داخلی ها و افزایش توان آنها بود.

چرا این قدر می گویید داخلی؟ من نمی دانم از داخلی چه می خواهیم، آیا به دنبال توسعه هستیم یا خیر؟ چرا باید راه رفته را تجربه کرد؟ چرا از کشورهای در حال توسعه درس نمی گیریم. همه چیز را خودمان می خواهیم تجربه کنیم! تجربه  تنها، هیچ فرد، سازمان یا کشوری را به کمال نمی رساند. ما باید علمی تر بیندیشیم. ما مدیر ارشد بین المللی که دهها پروژه بین المللی اجرا کرده به کمک می طلبیم، این چه اشکالی دارد؟ چه اشکالی دارد نیروهای داخلی با مشارکت خارجی ها پروژه ها را اجرا کنند تا مهارت و سطح مدیریت شان بالا برود. آیا واقعاً توان مدیریتی ما در مقایسه با رقبای بین المللی برابر است؟ آیا باید برای یادگیری، پروژه ای در مقیاس ملی و “یک یکم” اجرا کرد؟ آیا باید به بازدهی سرمایه فکر کرد یا صرفاً  شعار داد! این که عده ای دائم از حضور پیمانکاران خارجی در اجرای پروژه ها انتقاد می کنند و می گویند باید کار را به داخلی ها بسپارند، حرفشان منطقی نیست و در دنیای امروز محلی از اعراب ندارد، می توانیم در کنار بهره بردن از توان مدیریتی و اجرایی پیمانکاران داخلی از پیمانکاران خارجی نیز استفاده کنیم. این که عده ای می گویند باید حتما به نیروی داخلی اتکا کنیم چه چیزی را ثابت می کند؟ به جای محصولات اروپایی از محصولات بی کیفیت چینی استفاه کنیم؟ اتکا به این مساله یعنی محروم کردن خودمان از استفاده از فناوریهای نوین در بلندمدت. بر کسی پوشیده نیست که شرکتهای اروپایی و آمریکایی در انجام پروژه های نفتی بهترین شرکتها هستند، چرا برویم خودمان را گرفتار شرکتهای دست دوم و سوم چینی کنیم. این کشورها خود با بهره گیری از فناوری های پیشرفته در دیگرکشورها به این نقطه رسیده اند!

آیا پیمانکاران ما توان اجرای مگاپروژه ها را داشتند؟

آن زمان خیر، نداشتند. پیمانکاران ایرانی و مشاوران ایرانی را کم نمی شناسم به این خاطر که سالها در سازمان مدیریت و برنامه ریزی مسئول احراز صلاحیت آنها بودم، توان مالی و مدیریتی شان را می دانم. بزرگترین مشکلی که در این شرکتها وجود دارد طرز تفکر مدیریتی است. ما باید طرز تفکر مدیریتی را در این بخش اصلاح کنیم. من به شرکتهای ایرانی، خصوصی نمی گویم، اما خودشان به آن خصوصی می گویند. معتقدم شرکت وابسته به دولت، دولتی است، اگر دولت همکاری با این شرکتها را قطع کند و به آنها پروژه ندهد و تعطیل نشوند آن زمان می توانیم بگوییم که یک شرکت خصوصی است. شرکتی که همه اختیاراتش در دست دولت است معلوم است که دولتی است، شرکتی می تواند ادعا کند خصوصی است که مانند توتال باشد و با استفاده از اعتبار خود به جذب سرمایه بپردازد. همان زمان که شرکت توتال طرح توسعه یکی از میدانهای ما را انجام داد، مشاوران بین المللی و پیمانکاران را انتخاب و سرمایه این طرح را هم از شرکتهای پتروناس و یکی از شرکتهای روسی تامین و بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را از فرانسه جذب کرد. معلوم است که اینجا توتال از توان مدیریتی خود بهره برد. ما هم باید به دنبال ایجاد توان مدیریتی باشیم. البته راه درازی در پیش داریم. این کار مثل رسیدن به یک فناوری است. واقعیت این است که سطح متوسط فناوری ما کما بیش مانند پیکان است، برای رسیدن به سطح بنز باید راه دشوار سخت افزاری و نرم افزاری را طی کنیم. سخت افزار و نرم افزار ارتباط مستقیمی باهم دارند و نمی توان یک شبه این فاصله را پر کرد. این فاصله باید با ایجاد توان مدیریتی پر شود.

آن زمان این مسیر طی شده بود؟

برای رسیدن به ایجاد توان مدیریتی برنامه داشتیم.از جمله برنامه هایی که پیشنهاد شده بود شریک شدن با شرکتهای خارجی و انجام مشترک کارها بود تا بتوانیم بعد از مدتی با همین شرکتهای خارجی در خارج از کشور پروژه های مشترک اجرا کنیم و بعد از آن آهسته  آهسته خودمان بتوانیم مستقل شده و کار بگیریم.

شرکت های ایرانی به تنهایی قادر به انجام این کار نبودند؟

نه، نبودند.راه تکامل ما صرفاً در دستان خود ما نیست. ما بدون ارتباط بین المللی راه به جایی نمی بریم، البته اگر بخواهیم این مسیر را برویم به یقین زمان زیادی می برد. اما پرسش این است که آیا شرکتهای دیگر منتظر می مانند تا ما به آنها برسیم؟ معلوم است که خیر. ما غیر از راه تعامل و مشارکت بین المللی نمی توانیم در این مسیر گام برداریم.

برگردیم به همان دوران، زمانی که در جلسه خود با پیمانکاران داخلی به آنها اعلام کردید قرار است از برنامه پنجم آنها هم مگاپروژه ها را اجرا کنند، در مرحله اول کار چه برنامه ای داشتید و آیا شرطی هم برای پیمانکاران گذاشته بودید؟ استانداردتان را برای این کار تعریف کرده بودید؟

استاندارد ما رقابت بود. در شرایط مساوی حق با ایرانی است اما در شرایط غیرمساوی نمی توانیم حرفی بزنیم. ما می توانیم تا ۵ درصد یا کمی بیشتر به پیمانکار ایرانی تخفیف بدهیم، بیشتر از آن نمی توانیم، بیشتر از آن ظلم به کشور است. ضمن این که صنعت نفت مسئول همه امور کشور نیست و نبوده است. این که بعضی ها نقد می کنند که این صنعت باید همه پیمانکاران ایرانی را رشد می داد، قانون چنین نقشی را برای صنعت نفت تعیین نکرده است، وظیفه صنعت نفت بهره برداری بهتر از منابع نفت وگاز کشور است و در کارهای مشاوره و پیمانکاری رعایت قانون استفاده از حداکثر توان و نه بیش از آن، برای این کار می تواند در شرایط مساوی از کمک بهترین پیمانکاران ایرانی هم استفاده کند باید پیمانکاران و تشکلهای صنفی آنان خودشان تلاش کنند، ضمن این که وزارت صنایع، آموزش و پرورش و علوم نیز مسئولیت دارند، همه این مسئولیتها فراموش شده است و همه دنبال این هستند که وزارت نفت باید مشکلات پیمانکاران را حل کند! صنعت نفت قادر به حل همه مشکلات نیست. صنعت نفت مسئول نظام آموزشی کشور نیست. صنعت نفت نمی تواند مدیر پروژه آموزش دهد. باوجود اینها به دانشگاههای تراز اول کشور کمک شد که این رشته را راه اندازی کنند این صنعت مسئول آموزش تکنیسین خوب و کاربلد نیست، چیزی که در صنعت نفت به آن نیاز مبرم داریم. برای مثال در آن دوران شرکت پتروشیمی ناچار شده بود به آموزش جوشکار حرفه ای بپردازد چون در کشور چنین جوشکارانی را در بعضی زمینه ها کم داشتیم و برای بعضی تخصصها نداشتیم، درحالی که این امر مسئولیت قانونی پتروشیمی نیست. خارج از ظرفیت وزارت نفت نباید از آن انتظار داشته باشیم. باید یک برنامه ملی برای رشد و ارتقای توان مشاوره ای و پیمانکاری و به طور کلی صنعت احداث در همه زمینه ها تدوین شود.

در ۸ سال اخیر چه اتفاقی در توان مشاوره و پیمانکاری ما رخ داد؟

آن طور که من مطلعم بیشتر شرکتهای مشاوره ای و پیمانکاری از نظر مالی با مشکلات اساسی مواجه هستند و مهم تر این که در این مدت رشدی نداشتند، حتی اگر در سطح ۸ سال پیش مانده باشند که خیلی خوب است، اما خبر دارم بسیاری از این شرکتها تعداد زیادی از نیروهایشان را به دلایل مختلف ترخیص کرده اند. و از همه مهمتر متاسفانه نخبه ترین افرادی که در شرکتهای مهندسی مشاوره بودند، مهاجرت کرده اند.

در آن  زمان توانمندسازی پیمانکاران شروع شده بود؟

ما دنبال توانمندسازی پیمانکاران ایرانی بودیم، دنبال برنامه ای بودیم تا بتوانیم به کمک تشکلهای صنفی آنان، این کار را انجام دهیم. آن برنامه طی چند سال گذشته تعطیل شد. در آن مقطع سعی می کردیم تا حداکثر استفاده از نیروی متخصص ایرانی را با استفاده از قانون حداکثر استفاده از توان ساخت داخل به کار بریم. اگر مشاوران توانمند بودند کار را به آنها واگذار می کردیم. آقای زنگنه هم در جلسات ماهانه برای اطلاع از مشکلات پیمانکاران شرکت می کردند. از طرفی انجام کار امانی که در صنعت نفت مرسوم بود تعطیل شد و EPC جایگزین آن شد و حرکت بعدی به سمت ایجاد GC بود.

سیاستی که طی سالهای اخیر حداقل در صنعت نفت اجرا شد، خروج پیمانکاران خارجی و سپردن کار به داخلی ها بود، این کار چقدر در افزایش توان داخلی تاثیر داشت؟

اگر بخواهیم به این مساله به صورت فرایندی نگاه کنیم، باید بگویم در کل در این مدت ورودی کار کم شد، کارها به پیمانکار داخلی، آن هم فقط به بخش دولتی و شبه دولتی واگذار می شد. به پیمانکاران سنتی ما کار کمتری ارجاع شد و ورودی کار کم شد. حتی در بخشهای دیگر نیز کارها به صورت ترک تشریفات وسفارشی به همین بخشهای دولتی داده شد. به طور عام هم در پس هر فعالیتی که توسط شرکتهای دولتی یا شبه دولتی انجام شود، رانت وجود دارد و این زمینه فساد را در کشور گسترش می دهد. بااستفاده از الگوهایی مانند سوریه که فقط یک شرکت نظامی همه فعالیتهای عمرانی را قبضه کرده با شکست مواجه شده و چندین سال پیش که هیئت ایرانی از کارهای این شرکت بازدید داشت، ناکامی آنها را دیده بود، بخوبی می توان شکست این نظریه را متوجه شد.

ارزیابی شما از شرکتهایی که با رانتهای دولتی پروژه های نفتی را یکی بعد از دیگری از آن خود کردند، چیست؟

ارزیابی آنها کاری است که در پارس جنوبی انجام دادند. آیا در مدت ٨ سال گذشته یک فاز پارس جنوبی که شروع کردند به بهره برداری رسیده است؟ می خواهم بگویم خروجی کار کاملا روی زمین مشخص است.

حال که قرار است دوباره پیمانکاران توانمند در صنعت نفت به کار گرفته شوند، به اعتقادتان پیمانکاران و مشاوران داخلی در حال حاضر با چه چالشی مواجه هستند؟

یکی از مشکلات همه بخشهای مشاور و پیمانکار ما این است که تابع سیاستهای کلان دولت هستند. وقتی که سیاستهای کلان دولت دچار چالش می شود، پیمانکاران و مشاوران هم دچار مشکل می شوند، به این ترتیب هیچ وقت مطمئن نیستند که می توانند مثلا دو پروژه را تا آخر سال بگیرند یا خیر و متناسب با آن خودشان را تجهیز کنند. هر وقت دولت به تکاپو بیفتد و رشد کند تعدادی پروژه نصیب آنها می شود، به همین دلیل آن بنیه ثابتی که هسته اصلی شرکتهای خصوصی است، شکل نمی گیرد، شرکتها کوچک هستند و توسط افراد محدودی اداره می شوند، همان طور که گفتم ما از فناوری متوسط در حد پیکان برخورداریم، مدیریت مان مشکل دارد.

نگار صادقی

منبع: شانا

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *