اخبار مرتبط با ذخیره سازی گاز در کشور

در سال ٩٣ ایران بزرگترین کشور ذخیره کننده گاز در خاورمیانه می شود

شانا_ گروه گاز: دومین طرح ذخیره سازی گاز ایران (شوریجه) در سال ٩٣ به بهره برداری می رسد و به این ترتیب ایران دومین کشور ذخیره کننده گاز در خاورمیانه می شود.

 مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی با اشاره به طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و بهره برداری از دو مجتمع ذخیره سازی سراجه و شوریجه توسط این شرکت گفت: با راه اندازی دومین طرح ذخیره‌سازی گاز ایران (شوریجه) در سال ٩٣، ایران به بزرگترین کشور ذخیره کننده گاز خاورمیانه و یکی از پنج کشور بزرگ دارنده مخازن زیرزمینی برای ذخیره‌سازی گاز طبیعی تبدیل می شود.

مسعود سامی وند افزود: شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی با تکیه بر توان داخلی توانست مراحل طراحی تا بهره برداری از دو مجتمع ذخیره سازی سراجه و شوریجه را با صرف حداقل زمان و هزینه به اتمام برساند.

وی با اشاره به اینکه در زمستان امسال روزانه ٩ تا ١٠ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از طرح ذخیره سازی سراجه قم برداشت و به شبکه سراسری تزریق شد، تصریح کرد: با توجه به سرمای شدید و زمستان طولانی امسال، این میزان که معادل ۶٧ درصد مصرف گاز در استان گیلان است، کمک شایانی به شبکه توزیع گاز کشور کرد.

وی یادآور شد: با راه اندازی کامل این طرح، حجم برداشت گاز از مخازن زیر زمینی به حدود ٣٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد.

سامی وند ادامه داد: با بهره برداری از تاسیسات پالایشگاهی و بخش بالادستی طرح ذخیره سازی گاز شوریجه خراسان حدود ٢٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشگاهی و ذخیره سازی گاز افزوده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: شرکت ملی گاز ایران با اجرای طرح های ذخیره سازی تلاش می کند در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی گام بردارد.

منبع: شانا

ارزیابی ٢٢٠ مخزن به منظور ذخیره‌سازی گاز

شانا_ گروه گاز: ارزیابی ٢٢٠ مخزن برای ذخیره سازی گاز در کشور انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ذخیره‌سازی گاز با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر بخش عمده‌ای از فعالیت‌های شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی به مطالعات امکان‌سنجی و پژوهش اختصاص یافته و در این راستا شناسایی و غربالگری میادین غرب ایران به منظور تبدیل به ذخایر گاز طبیعی پایان یافته است.

مسعود سامی وند افزود: در این مطالعات، اطلاعات تحت‌الارضی و سطح‌الارضی ٢٢٠ میدان آنالیز و ارزیابی شده است و با توجه به اینکه بیشتر جمعیت ایران در بخش مرکزی کشور تجمع یافته است، صنعت ذخیره‌سازی توجه ویژه‌ای به این منطقه دارد.

وی بابیان اینکه هم اکنون مطالعات اکتشافی در ساختار نمکی نصر‌آباد در حال اجرا است، تصریح کرد: با توجه به اینکه کشورهای محدودی دارای فناوری و دانش بر روی مخازن گنبدهای نمکین هستند، این شرکت با کسب دانش روی مخازن هیدروکربونی و مخازن نمکین تلاش می کند به شرکتی دانش بنیان تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرح ذخیره سازی گاز طبیعی سراجه قم، شوریجه خراسان، گنبدهای نمکی کاشان، یورتشا ورامین، احمدی شیراز، قزل تپه گنبد کاووس، در میادین باباقیر، بانکول، ویزنهار ایلام از مهمترین پروژه‌های در دست اجرا و یا مطالعاتی به منظور ذخیره سازی گاز طبیعی در ایران است.

منبع: شانا

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *