منطقه ویژه اقتصادی جاسک ایجاد می شود

شانا _ گروه نفت: دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد: تبدیل بندر جاسک به منطقه ویژه اقتصادی در شورای هماهنگی به تصویب رسیده و در حال حاضر در مرحله تقدیم این مصوبه به مجلس شورای اسلامی هستیم.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، اکبر ترکان روز سه شنبه( ۵ فروردین) در حاشیه آیین ترحیم مادر معاون سیاسی وزیر کشور در جمع خبرنگاران درباره خبر رییس جمهوری مبنی بر منطقه آزاد بودن جاسک افزود: این منطقه به لحاظ ظرفیت هایی که برای صنعت پتروشیمی، صنایع انرژی بر و پالایشی با محوریت وزارت نفت دارد، بسیار با اهمیت است.

وی ادامه داد: رییس جمهوری دستور داده در جاسک پایانه دوم صادرات نفت ایران به موازات خارک احداث شود و در این صورت خارک پایانه اول ما در خلیج فارس و جاسک پایانه دوم ما در عمان خواهد بود.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور اضافه کرد: خط لوله ای به طول بیش از یکهزار و ٢٠٠ کلیومتر در جاسک خواهد بود که نفت خام را از گوره به ساحل عمان منتقل می کند.

ترکان خاطر نشان کرد: قرار است در جاسک تاسیسات صادراتی، انبار نفت و تاسیسات مرتبط با صادرات نفت خام احداث شود.

وی اظهار داشت: وزیر نفت هم دستور داده تا خط لوله ای منشعب از خط هفتم صادراتی گاز ایران به جاسک آورده شود که بخشی برای صادرات به عمان و قسمتی دیگر برای مصارف صنایع پتروشیمی و فولاد در جاسک است.

مشاور رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از حضور رییس جمهوری در اجلاس داووس و سفر هیات های اقتصادی خارجی به ایران قراردادی در مسایل تجاری در مناطق آزاد بسته شده است یا خیر، گفت: گفت و گوهایی در این باره در جریان است اما هنوز هم فشارهای بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

ترکان ادامه داد: البته روز به روز شرایط درحال بهتر شدن است و امیدواریم انشاء الله فشارهای بین المللی به حدی برسد که شرکت های اروپایی جرات فعالیت را داشته باشند.

وی اضافه کرد: البته شرکت های اروپایی رغبت لازم را در ارتباط تجاری با ایران دارند و ارتباط را حفظ کرده اند و گفت و گوهای فنی را نیز ادامه می دهند ولی مرحله عملی این موضوع زمانی است که از فشارهای آمریکا آزاد شوند.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور اذعان کرد: هنوز فعالیت های اقتصادی با شرکت های اروپایی و تجاری آغاز نشده است.

ترکان درباره نظارت بر بودجه مناطق آزاد نیز گفت: همه بودجه ها باید تحت نظارت باشد و در حال حاضر معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی بر عملکرد همه بودجه ها نظارت دارد و این رویکرد نیز طبیعی است.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *