تولید نفت خام از میدان قرنه غربی-٢ عراق آغاز شد

شانا _ گروه بین الملل: شرکت روسی لوک اویل دیروز (شنبه ٩ فروردین) برداشت تجاری نفت خام را از میدان قرنه غربی-٢ در جنوب عراق آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تولید نفت خام میدان قرنه غربی-٢ انتظار می رود از رقم اولیه روزانه ١٢٠ هزاربشکه به یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه برسد.

واجیت علی اکبروف، مدیر عامل لوک اویل ژانویه امسال گفته بود: تولید اولیه میدان قرنه غربی-٢ در آوریل یا مه ٢٠١۴ با تولید روزانه ١٢٠ هزار بشکه نفت آغاز می شود.

وی همچنین از افزایش تولید نفت میدان قرنه غربی ٢ عراق به روزانه ۴٠٠ هزار بشکه در پاییز امسال خبر داده بود.

میدان قرنه غربی-٢، یکی از میدانهای بزرگ نفتی جنوب عراق از پروژه هایی است که با هدف احیای صنعت نفت عراق و بهبود شرایط اقتصادی این کشور پس از سالها رویا رویی با جنگ و تحریم، توسعه داده می شود.

عبدالکریم لعیبی، وزیر نفت عراق در آیین گشایش بهره برداری از میدان نفتی قرنه غربی-٢ عراق گفت: برداشت روزانه ۴٠٠ هزار بشکه نفت از این میدان نفتی تا پایان سال ٢٠١۴  به تحقق هدف تولید روزانه چهار میلیون بشکه ای نفت خام عراق در سال جاری میلادی کمک می کند.

میانگین تولید نفت خام عراق در ماه فوریه روزانه سه میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه بود.

آغاز برداشت نفت از میدان قرنه غربی-٢ با حدود ١۴ میلیارد بشکه ذخایر نفتی، سبب افزایش دو برابری تولید برون مرزی شرکت لوک اویل روسیه که ٧۵ درصد سهام این پروژه را در اختیار دارد، می شود.

لوک اویل و استات اویل نروژ با مشارکت یکدیگر در مناقصه واگذاری این میدان در سال ٢٠٠٩ میلادی برنده شدند و توافق کرده بودند تولید این میدان را تا سال ٢٠١٧ میلادی به یک میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز برسانند.

استات اویل سال گذشته میلادی سهام ١٨,٧۵ درصدی خود در پروژه توسعه میدان قرنه غربی-٢ را به شرکت لوک اویل واگذار کرد، که در نتیجه سهام این شرکت روسی به ٧۵ درصد افزایش یافت. شرکت دولتی ساوث اویل عراق نیز ٢۵ درصد باقی مانده سهام این میدان نفتی را در اختیار دارد.

نخست قرار بود حفاری در میدان قرنه غربی ٢ تا پایان سال ٢٠١٢ میلادی آغاز شود و شریکان این میدان بهره برداری از آن را سال ٢٠١٣ میلادی آغاز کنند.

تأخیر شرکت دولتی سوث اویل عراق در امضای قراردادهای لازم برای توسعه میدان قرنه غربی ٢ در سال ٢٠١٢ میلادی سبب نارضایتی شرکت های لوک اویل و استات اویل و تاخیر در توسعه این میدان شد.

برآوردهای پیشین درباره سرمایه گذاری لازم برای این میدان در بازه زمانی سال های ٢٠١٠ تا ٢٠١۵ میلادی، ۴ میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار بود و مجموع سرمایه گذاری ٢٠ ساله در نظر گرفته شده  برای این میدان، به ٣٠ میلیارد دلار می رسید.

علی اکبروف در بیانیه ای اعلام کرد: آغاز برداشت نفت از میدان قرنه غربی-٢ برای لوک اویل اهمیت راهبردی دارد.

تولید نفت لوک اویل، دومین تولید کننده بزرگ نفت روسیه سال گذشته میلادی ١,١ درصد افزایش یافت و این شرکت در نظر دارد با افزایش تولید میدان قرنه غربی-٢ عراق مجموع تولید خود را در سال ٢٠١۴، ١.۵ درصد افزایش دهد.

شرکت لوک اویل همچنین با مشارکت اینپکس ژاپن در سومین دور مناقصه های نفتی عراق نیز موفق به دریافت حق امتیاز توسعه این بلوک نفتی به مساحت ۵ هزار و ۵٠٠ کیلومتر مربع در استان های جنوبی «مثنی» و «ذی قار» شد.

بر اساس این قرارداد دو شرکت لوک اویل و اینپکس حداقل ١٠٠ میلیون دلار در توسعه بلوک نفتی شماره ١٠ عراق سرمایه گذاری می کنند.

عراق هدف صادرات روزانه سه میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه را برای سال ٢٠١۴ در نظر گرفته است که شامل ۴٠٠ هزار بشکه از اقلیم کردستان عراق می شود و این شرایط نشان می دهد که عراق امسال با احتساب مصرف داخلی روزانه چهار میلیون بشکه نفت تولید می کند.

از سرگیری صادرات نفت اقلیم کردستان عراق با خط لوله کرکوک-جیهان

انتظار می رود در پی توافق منطقه کردستان عراق برای از سرگیری صادرات روزانه ١٠٠ هزار بشکه نفت با خط لوله ملی صادرات نفت عراق از ماه آینده میلادی، روزانه ١٠٠ هزار بشکه به صادرات نفت عراق افزوده شود.

کردستان عراق بیش از یک سال است که صادرات نفت خام خود با خط لوله کرکوک-جیهان را به دلیل اختلافها با بغداد متوقف کرده و طرح ساخت خط لوله مستقل صادرات نفت منطقه کردنشین به ترکیه را تکمیل کرده است.

حسین الشهرستانی، معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی در آیین گشایش میدان قرنه غربی-٢ گفت: ما امیدواریم که اختلافها میان بغداد و اربیل حل و فصل شود و صادرات نفت اقلیم کردستان عراق با خط لوله ملی صادرات نفت (کرکوک-جیهان) از ماه آینده میلادی از سر گرفته شود.

منبع: شانا

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

بسته جامع پیشنهادی هند به ایران برای توسعه میدان گازی فرزاد B

منابع هندی اعلام کردند که هند برای توسعه میدان فرزاد B یک بسته جامع پیشنهاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *