ادعای تولید سوخت از آب دریا توسط نیروی دریایی آمریکا

شانا _ گروه بین‌الملل: نیروی دریایی آمریکا ادعا می‌کند راه حلی برای استفاده از آب دریا به عنوان سوخت پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دانشمندان آمریکایی دوشنبه (١٨ فروردین ماه ٩٣) اعلام کردند که موفق به ابداع روشی برای استخراج دی اکسید کربن و گاز هیدروژن از آب دریا شده‌اند و توانسته اند با استفاده از یک مبدل کاتالیزوری، این دو عنصر را در یک روند میعان به سوخت مایع بدل کنند.

کارشناسان آمریکایی امیدوارند بتوانند این سوخت را نه تنها در کشتی‌ها، بلکه در هواپیما نیز به کار گیرند.

تولید سوخت با استفاده از آب دریا موجب می‌شود تا دیگر نیازی به تانکرهای سوخت نباشد و کشتی‌ها بتوانند در دریا سوخت تولید کنند.

البته محققان می‌گویند توسعه این فناوری به حدی که کشتی‌ها بتوانند سوخت خود را در دریا تولید کنند، دست‌کم به یک دهه زمان نیاز دارد.

کارشناسان آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا که موفق شدند یک هواپیمای مدرن را با استفاده از سوخت حاصل از آب دریا به پرواز درآورند می‌گویند که هزینه تولید سوخت جت با استفاده از این فناوری چیزی در حدود سه تا ۶ دلار در هر گالن است.

دکتر هیثر ویلاور، شیمیدان آمریکایی که در یک دهه گذشته روی این پروژه فعالیت کرده است، می‌گوید: نخستین‌بار توانستیم فناوری استحصال همزمان دی اکسید کربن و هیدروژن را از آب دریا به دست آوریم که این یک پیشرفت بسیار بزرگ است.

بر اساس این گزارش، بعد از اثبات امکان‌پذیر بودن تولید سوخت از آب دریا، قدم بعدی برای دانشمندان آمریکایی تولید این سوخت در ابعاد صنعتی است. اما این کارشناسان قصد دارند تا قبل از تولید صنعتی سوخت از آب دریا، با همکاری چند دانشگاه حجم استحصال هیدروژن و دی اکسید کربن را از آب بهبود بخشند.

ویلاور در این‌باره می‌گوید: ما امکان‌پذیر بودن تولید سوخت از آب دریا را نشان دادیم و اکنون می‌خواهیم این روند را توسعه دهیم.

دریابان فیلیپ کیولم نیز با بیان این مطلب که سوخت‌رسانی به کشتی‌های نیروی دریایی یکی از چالشهای همیشگی نظامیان است گفت: ایجاد یک فناوری مناسب که قواعد بازی را تغییر می‌دهد، امکانات جدیدی را در حوزه لجستیک و آمادگی برای ما فراهم می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد که این سوخت جدید با موتورهای کنونی کشتی سازگار است و موتور همه کشتی‌ها و هواپیمایی‌های که بر پایه سوختهای نفتی کار می‌کنند می‌توانند از این سوخت جدید نیز استفاده کنند.

نیروی دریایی آمریکا ناوگانی از ١۵ نفتکش دارد تا به کمک آنها به کشتی‌ها و ناوهای جنگی خود سوخت برساند.

به جز یک ناو هواپیمابر و چند زیردریایی آمریکا که مجهز به رآکتور هسته‌ای هستند، دیگر شناورهای نظامی این کشور از سوختهای نفتی استفاده می‌کنند و مجبورند بارها ماموریت خود را برای چند ساعت متوقف کنند تا با نزدیک شدن به نفتکشهای مخصوص، سوختگیری کنند.

نیروی دریایی آمریکا همچنین به دنبال آن است تا با قطع وابستگی شناورهای خود به نفت، از مخاطرات ناشی از افزایش قیمتها و یا کاهش تولید نفت  مصون بماند.
منبع: شانا

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

بسته جامع پیشنهادی هند به ایران برای توسعه میدان گازی فرزاد B

منابع هندی اعلام کردند که هند برای توسعه میدان فرزاد B یک بسته جامع پیشنهاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *