ارزانترین و کم ریسکترین انواع انرژی پاک کدامند؟ وارن بافت را ببینید

در سالیان اخیر حداقل چهار عامل موجب افزایش سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی در صنایع و پروژه های مرتبط با انرژیهای پاک شده است:

  • افزایش قیمت سوختهای فسیلی
  • افزایش آلودگی هوا و گرمایش زمین
  • پیشرفت چشمگیر تکنولوژیهای مربوطه: افزایش راندمان و کاهش قیمت
  • پرداخت سوبسیدهای دولتی به انرژیهای پاک

پس از به نتیجه نشستن پروژه های تعریف شده در دانشگاهها و مراکز تحقیق و توسعه شرکتهای آینده نگر، و نصب و راه اندازی این نوع پروژه ها به صورت پایلوت و نمونه ای، شاید اکنون زمان مناسبی برای ارزیابی این نوع پروژه ها باشد.

نمودارهای زیر نمایانگر روند سرمایه گذاری و کشورهای سرمایه گذاری کننده در انرژی پاک است (منبع: تامین مالی انرژیهای جدید بلومبرگ).

نمودار زیر قیمت تعدیل شده هر مگا وات برق تولید شده در انواع انرژیهای پاک در بازه زمانی فصل اول ۲۰۱۰ تا فصل اول ۲۰۱۳ نشان می دهد:

Global levelised cost of energy Q1 2010 - Q2 2013 USD-MWh

 

همانطور که دیده می شود پروژه های پایین نمودار کمترین قیمت تعدیل شده را دارند، یعنی:

برای کسب اطلاعات تفصیلی در خصوص انرژیهای پاک و مزایا و محدودیتهای هر یک از آنها می توانید به گزارش سال ۲۰۱۳ شورای جهانی انرژی (World Energy Council) مراجعه کنید.

این از اعداد و ارقام، حال باید ببینیم نظر سرمایه گذاران که به سود بیشتر و ریسک کمتر فکر می کنند چیست؟ پس می رویم به سراغ موفقترین و نام آورترین سرمایه گذار دنیا: آقای وارن بافت:

هلدینگ برکشایر هاتاوی، حذوذ ۹۰% از سهام هلدینگ MidAmerican Energy Holdings Company را دارا می باشد. حال نگاهی اجمالی داشته باشیم بر برخی از قرارادهای شرکتهای زیرمجموعه هلدینگ اخیر:

الف) شرکت MidAmerican Energy

انرژی بادی: قرارداد یک میلیارد دلاری سفارش ۴۴۸ توربین بادی ۲.۳ مگاواتی به شرکت زیمنس برای ایجاد ۵ مزرعه بادی در ایالت آیوا و تامین حدود ۱۰۰۰ مگا وات در این ایالت. این میزان برق می تواند برق حدود ۳۱۷ هزار خانوار را تامین کند.

ب) شرکت MidAmerican Renewables

این شرکت در زمینه انرژیهای بادی، زمین گرمایی، خورشیدی و برق آبی فعالیت گشترده ای دارد. به برخی از سرمایه گذاریهای بخش انرژی خورشیدی نگاهی بیندازیم:

مزرعه خورشیدی

ایالت

ظرفیت (مگاوات)

شروع ساخت

تاریخ بهره برداری

توضیحات

Topaz

کالیفرنیا

۵۵۰

نوامبر ۲۰۱۱

اوایل ۲۰۱۵

فتو ولتائیک (PV – thin film)

Agua Caliente

آریزونا

۲۹۰

۲۰۱۱

۱.۸ میلیارد ذلار

Antelope Valley

کالیفرنیا

۵۷۹

اوایل ۲۰۱۳

اواخر۲۰۱۵

دلایل سرمایه گذاری وارن بافت در انرژی خورشیدی به طور مفصل در اینجا آمده است.

همچننی تور مجازی بازدید از این نیروگاه ها (و نیز واژگان تخصصی مربوطه) در این سایتهای شرکتهای فوق وجود دارد. حتما سر بزنید. برای مثال تور نیروگاههای برق آبی. کاش شرکتهای ایرانی هم از این تورهای مجازی بگذارند! آنها می گویند Sharing knowledge is power و ما می گوییم ذکات علم نشر آن است. نتیجه هر دو حرف یکی است، ولی اعمال متفاوت است.

از سالها قبل شرکت فراب به طور گسترده در زمینه پروژه های برق آبی فعال بوده است. در سالیان اخیر هم گروه مپنا هم با تاسیس بخش انرژیهای پاک شروع به تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری در این نوع پروژه ها نموده است که از آن جمله می توان به ساخت و نصب توربینهای بادی اشاره نمود. همچنین این شرکت با نگاه به مسئولیت اجتماعی خود در قبال محیط زیست، استفاده از فناوریهای نوین جهت بهینه سازی تولید انرژی، نظیر تولید پراکنده و تولید همزمان برق و گرما (CHP) را به حوزه های کسب و کار خود افزوده است. همچنین تلاشهایی جهت بهره برداری از انرژی زمین گرمایی در مناطقی از کشور از جمله سبلان شروع شده است.

این حوزه کاری از پتانسیل بالایی برای به کارگیری طیف وسیعی از شرکتهای مهندسی، سازندگان تجهیزات و پیمانکاران نصب و اجرا را دارد، لذا امیدواریم شرکتهای ایرانی دیگر هم هر چه زودتر به جمع بازیگران ملی و بین المللی انرژی های پاک بپیوندند.

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

این مطلب را هم ببینید

گزارش آماری حقوق و دستمزد در سال ۱۳۹۲ + دانلود

نتایج یک تحقیق جدید از وضعیت دریافت حقوق و دستمزد در برخی گروه های مهم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *