طراحی نخستین خط انتقال HVDC کشور

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای اصفهان گفت: کار مطالعه و طراحی نخستین خط انتقال HVDC کشور بین دو استان سمنان و اصفهان به طول ۴۳۰ کیلومتر انجام شد.
مهندس “موسی رضایی” در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: مطالعه های فنی و طراحی نخستین خط انتقال HVDC کشور به ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات به پایان رسیده است.
وی افزود: مطالعه و طراحی اجرای این خط که جزو خطوط انتقال پیشرفته جهان محسوب می شود، با دانش فنی و تخصص مهندسان ایرانی انجام و نقاط اتصال در استان های اصفهان و سمنان مشخص شده است.
به گفته مدیرعامل برق منطقه ای اصفهان، این خط بین دو استان اصفهان و سمنان به طول ۴۳۰ کیلومتر و ظرفیت انتقال ۱۰۰۰ مگاوات برق طراحی شده است که نخستین خط انتقال HVDC کشور محسوب می شود.
وی با اشاره به مزایای این نوع خطوط انتقال، تصریح کرد: این خطوط توانایی انتقال توان زیاد در مسیرهای بسیار طولانی را دارند و به دلیل فقدان تلفات اندوکتانسی و رلوکتانسی، میزان تلفات شبکه انتقال را کاهش می دهند.
رضایی خاطرنشان کرد: طراحی این خط انتقال HVDC که یکی از روش های نوین انتقال انرژی با توان های زیاد و تلفات بسیار کم در جهان محسوب می شود، به پایان رسیده و در انتظار تامین اعتبار برای اجرایی شدن است.
استفاده از خطوط انتقال HVDC به دلیل نداشتن فرکانس، یکی از روش های مرسوم در ارتباط دو شبکه برق ناهماهنگ از نظر فرکانس است و پایداری شبکه برق را افزایش می دهد.
همه خطوط انتقال برق کشور از نوع فشار قوی جریان متناوب (HVAC) است و با اجرای خط HVDC نخستین خط ولتاژ بالای جریان مستقیم کشور خواهد بود.
منبع: پاون

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *