ایران به ‌زودی صادرکننده سیستم مانیتورینگ عملیات حفاری می ‌شود

مدیرعامل شرکت حفاری شمال از بومی سازی سیستم مانیتورینگ حفاری (Drill Watch) برای نخستین بار در کشور و در منطقه غرب آسیا خبر داد.

هدایت الله خادمی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از بومی سازی مانیتورینگ حفاری (Drill Watch) برای نخستین بار در کشور و در منطقه غرب آسیا خبر داد و افزود: امروزه در تمام دنیا به ‌منظور مانیتور کردن عملیات حفاری از سیستم هایی نظیر Mud Logging Unit) MLU، Drill watch)، انواع گیج ها (Gauge) و سنسورهایی که روز به روز متنوع ‌تر می‌شوند، استفاده می‌شود.

وی افزود: در میان تجهیزات امروزی ناظر بر انجام عملیات حفاری، Drill watch و MLU، سنسورهایی دارند که در نقاط مختلف نصب می‌شوند. این سنسورها اطلاعات مورد نیاز حفار را دریافت و از طریق نرم ‌افزارهای موجود در اختیار مسئول انجام عملیات حفاری قرار می‌دهند.
به گفته خادمی، اهمیت این سیستم‌های کنترل ‌گر و نقش آن در انجام عملیات حفاری به ‌ویژه سیستم Drill Watch، بومی‌ سازی آن را در دستور کار شرکت حفاری شمال قرار داد به ‌طوری که متخصصان این شرکت با رعایت تمامی الزام ‌های ساخت این محصول و پذیرفتن ریسک ‌های عملیاتی، موفق شدند برای نخستین بار در کشور و در منطقه غرب آسیا این سیستم کاربردی را بومی ‌سازی کنند، در حالی که پیش از این تکنولوژی ساخت این تجهیز در انحصار چند شرکت غربی و یک شرکت چینی بود.
وی با بیان اینکه هم ‌اکنون در بسیاری از شرکت ‌های فعال در زمینه حفاری به ‌طور گسترده‌ای از Drill Watch هایی که ساخت چین است، استفاده می‌شود، افزود: متأسفانه این محصول پاسخ‌ گوی همه نیازهای کابران نیست، ضمن اینکه توسعه و اصلاح آن تنها در انحصار کشور سازنده است.
خادمی تصریح کرد: ساخت این سیستم مانیتورینگ با استفاده از توان متخصصان شرکت حفاری شمال سبب شده است تا ضمن صرفه ‌جویی و جلوگیری از خروج ارز از کشور، قابلیت ‌های جدیدی بر روی این سیستم نصب و کیفیت مانیتورینگ عملیات حفاری افزایش یابد.
وی یکی از مهمترین ویژگی‌های سیستم Drill Watch ساخت داخل را قابلیت log گرفتن از پارامترها و playback کردن آنها، خواند و گفت: افزون‌ بر این، به ‌علت wireless بودن این سیستم، می‌توان آن در هر موقعیتی نصب و تنها با استفاده از یک رایانه همراه، پارامترهای حفاری را مانیتور کرد، در حالی که نمونه چینی این سیستم برای انتقال اطلاعات به اتاق رئیس دستگاه حفاری و ناظر عملیات، به کابل ‌کشی نیاز داشت.
وی ادامه داد: همچنین در این سیستم مانیتورینگ ساخت داخل، این امکان وجود دارد که مسئولان دکل و کارفرماها از طریق اینترنت به آخرین وضعیت پارامترهای موجود دسترسی داشته باشند.
خادمی یکی دیگر از خصوصیات سیستم Drill Watch ساخت حفاری شمال را توانایی دسترسی به کد نرم‌ افزاری آن برشمرد و گفت: یکی از بخش‌های اصلی و مهم این سیستم ناظر، نرم‌افزار آن است که در نمونه‌های خارجی، امکان دسترسی به کد نرم‌افزار هرگز وجود نداشت، اما هم‌اکنون این نرم‌ افزار بر اساس آخرین متدولوژی تولید نرم ‌افزار (RUP) و به ‌صورت کاملاً ماژولار و مبتنی بر WITSML طراحی و پیاده‌ سازی شده است.
به گفته وی، خواندن اطلاعات از سنسورها، انجام محاسبه ‌ها، کالیبره کردن سنسورها، مانیتورینگ و دسترسی به اطلاعات گذشته از دیگر کارکرد های این نرم‌ افزار بومی است.
به گزارش NIOC، با توجه به موفقیت عملکردی Drill Watch بومی سازی شده، هم‌ اکنون این سیستم بر روی ۶ دستگاه حفاری نصب شده و بیش از یک سال است که به خوبی عمل می‌کنند. در ضمن این سیستم توانایی ارتقاء هم دارد. می‌توان سیستم را طوری طراحی کرد که هر فرد با توجه به نوع تخصص خود، با استفاده از یک نام کاربری و رمز عبور به سیستم وارد شود و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کند. همچنین می‌توان با افزودن مانیتورینگ اجزای مختلف دکل، عیب‌یابی و تعمیرات پیشگیرانه را انجام داد.
می‌توان اطلاعات را به صورت خودکار ثبت کرد که مثلا موتور شماره X از چه زمانی کارش را آغاز کرده، ساعات کارکرد آن چه میزان بوده است و اینکه چه زمانی به سرویس نیاز دارد. همچنین این سیستم قابلیت ارتقا به MLU که کامل‌ ترین تجهیز مانیتورینگ عملیات حفاری است، را دارد.
دستیابی به دانش فنی ساخت این تجهیز مانیتورینگ هر چند نمادی از توان و تخصص ایرانی است، اما زمانی می‌توان آن را به‌ طور کامل موفقیت ‌آمیز خواند که بتوانیم با تولید انبوه، آن را صادر کنیم. خوشبختانه این کار به سرمایه زیادی نیاز ندارد، در اختیار داشتن یک فضای کارگاهی و چند نیروی انسانی متخصص می‌ تواند آغاز بسیار خوبی باشد. از طرفی با توجه به اینکه کشور ما تنها تولیدکننده Drill Watch در غرب آسیا است، می‌تواند بازار خوبی به لحاظ اقتصادی برای ترکمنستان، قرقیزستان و کشورهای حوزه خلیج فارس باشد.
منبع: NIOC

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *