ظرف ۳ تا ۵ سال آینده؛ پروژه فاضلاب تهران به طور کامل تکمیل می شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: ظرف سه تا پنج سال آینده، پروژه فاضلاب تهران به طور کامل تکمیل می شود.
در سال ۹۲ بیش از ۵۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر تهران انجام شده و پیش بینی شده است که به همین میزان نیز در سال آینده اجرایی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس “محمد پرورش” امروز (دوشنبه) در نشست خبری، تصریح کرد: حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است تا پروژه فاضلاب تهران ظرف سه تا پنج سال آینده به طور کامل تکمیل شود.
وی هزینه های اجرای فاضلاب تهران را ۱۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در سال ۹۲ بیش از ۵۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر تهران انجام شده و پیش بینی شده است که به همین میزان نیز در سال آینده اجرایی شود.
وی استفاده از تسهیلات بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، امضای تفاهم نامه ها و مبادله ها، فروش اوراق مشارکت، فاینانس داخلی، استفاده از تبصره سه، پیش فروش و … را ازجمله منابع موردنظر برای اجرایی ساختن طرح فاضلاب تهران عنوان کرد و افزود: این کار یک کار ملی است و مشارکت همگان را می طلبد.
به گفته وی، تا شش ماه آینده هیچ مناقصه ای برای اجرای فاضلاب تهران باقی نمی ماند.
وی با بیان اینکه اجرای فاضلاب تهران تنها جنبه زیست محیطی ندارد، گفت: ۸۰۰ تا ۸۵۰ میلیون مترمکعب پساب اجرای طرح فاضلاب به اندازه چهار برابر حجم مخزن سد امیر کبیر است که می تواند نقش بزرگی در جنوب تهران داشته باشد.
وی تصریح کرد: تصفیه خانه های ۵ و ۶ در اردیبهشت ماه سال آینده به بهره برداری می رسد و دو مدول دیگر این تصفیه خانه نیز آن نیز با استفاده از فاینانس در حال اجرا است.
پرورش در تشریح اقدام های انجام شده شرکت آب و فاضلاب استان تهران، گفت: با وجودی که وضعیت اعتباری سال ۹۲ این شرکت مناسب نبود، اما با برنامه ریزی های انجام شده و باوجود افزایش جمعیت زیرپوشش، ۱۲۰ هزار نفر در یافت آباد زیر پوشش خدمات این شرکت قرار گرفتند.
وی ادامه داد: درکه، حصارک، مسگر آباد، سوهانک که پیش از این زیرپوشش آبرسانی خصوصی قرار داشتند، تحویل گرفته شد.
وی ادامه داد: با وجود همه محدودیت های مالی، یکهزار و ۴۰۰ کیلومتر برنامه ریزی انجام شده برای شبکه آب و فاضلاب تهران در بخش های توسعه آب، اصلاح شبکه، خطوط انتقال آب و فاضلاب انجام شده است.
پرورش یادآور شد: در بخش خطوط انتقال آب تنها ۲۶ کیلومتر از خط ماملو باقی مانده است که تا تابستان ۹۳ به بهره برداری می رسد و موجب پایداری کیفیت آب جنوب تهران می شود و از ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب تخصیص یافته، ۷۰ میلیون مترمکعب به جنوب تهران و ۳۰ میلیون مترمکعب به پاکدشت و ورامین انتقال می یابد.
وی به مشکلات کاهش بارش ها و افت ذخیره آب سدهای تهران در زمان کنونی اشاره کرد و گفت: از مهرماه سال جاری با تشکیل یک کارگروه و برگزاری دو نشست شورای عالی آب تلاش شد تدابیری برای گذر از تابستان سال آینده اندیشیده شود اما این امر صرفه جویی ۲۰ تا ۲۵ درصدی مردم تهران را می طلبد.
وی ادامه داد: با وجودی که ما به جیره بندی یا نوبت بندی آب در تهران اعتقادی نداریم اما مردم حتما باید بین ۱۰ تا ۱۵ درصد در استحمام و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد در شست و شوهای آشپزخانه صرفه جویی کنند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه در دو تا سه سال گذشته تنها ۱۸ درصد از جمعیت تهران زیر پوشش شبکه فاضلاب بودند، گفت: در زمان کنونی ۵۵ درصد از جمعیت تهران زیرپوشش خدمات فاضلاب هستند و برنامه ریزی شده است که سال آینده ۶۵ درصد از مردم تهران زیرپوشش خدمات فاضلاب قرار گیرند.

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *