نمودار ارتباط مدارک اصلی مهندسی با فعالیتهای سایر قسمتهای پروژه

یکی از دلایل پیچیدگی پروژه های EPC،‌ تنوع اقلام قابل تحویل مهندسی و کاربردهای گوناگون آنها در سایر قسمتهای پروژه (تامین، نصب و اجرا، راه اندازی) است و  از این رو می توان مهندسی را به مغز پروژه تشبیه نمود و به همین دلیل تاخیر در ارسال مدارک مهندسی می تواند منجر به تاخیر سایر فازهای پروژه شود.

متاسفانه به دلیل ضعف در سیستم آموزشی دانشگاه ها، ضعف در آموزشهای حین خدمت شرکتها، و ضعف در مستندسازی پروژه ها (برای مثال عدم ایجاد دیکشنری WBS)؛ درصد قابل توجهی از تیم پروژه نمی توانند به طور کامل متوجه ارتباطات مذکور شوند، در نتیجه حداقل دو مشکل زیر به وجود می آید:

  • برنامه زمانبندی پروژه: عدم توانایی در تعیین ارتباط بین فعالیتهای فازهای مختلف پروژه، منجر به ایجاد یک برنامه زمانبندی ناکامل می شود.
  • جلسات مرور پیشرفت پروژه ها: متوجه نشدن منطق و استدلال سایر ارکان پروژه و بحثهای طولانی، چالشی و بعضا بی حاصل

چه می توان کرد؟ به نظر من یکی از بهترین و سریعترین راه ها برای حل این مشکل مراجعه به اسناد شرکتها و سازمانهای پیشتاز در صنعت است.

در این مورد ارتباط مدارک مهندسی با فعالیتهای سایر فازهای پروژه، نمودار زیر که توسط FIATECH پیشنهاد شده است، می تواند مبنای خوبی باشد.

E - Overview of Engineering Deliverables - EPCzoom.ir

(در صورت ناخوانا بودن نمودار، آن را بر روی کامپیوتر شخصی خود ذخیره نموده، و فایل ذخیره شده را مشاهده نمایید.)

همانطور که دیده می شود،‌ این نمودار از مدارک پایه ای فاز شناخت (مانند بالانس جرم و انرژی، گزارش ژئو تکنیک) شروع نموده و ضمن تشریح ارتباط مدارک مهندسی پایه و تفصیلی با فعالیتهای اصلی فاز تامین (سفارش اقلام Long Lead، سفارش سایر تجهیزات، …) با فعالیتهای نصب و اجرا و راه اندازی (ِConstructability Reviews، برنامه مدیریت جوش، هایدرو تست، …) اختتام می یابد.

آیا این نمودار برای شما مفید بود و علاقمند به دانستن جزئیات بیشتری در خصوص فاز مهندسی پروژه هستید: این مطلب را از دست ندهید.

نظر شما در مورد نمودار فوق چیست؟

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

این مطلب را هم ببینید

مگا پروژه‏ ها: ویژگی ها و چالشها

به پروژه هایی با هزینه بالای یک میلیارد دلار، مگا پروژه گفته می شود. ویژگیهای …

۱ نظر

  1. سلام
    خیلی مایلم msp را به طور پیشرفته یاد بگیرم راهنمایی میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *