طرح دولت برای تغییرات ساختاری در مدیریت برق کشور

معاون وزیر نیرو درامور برق و انرژی با تاکید بر تمرکززدایی مدیریت‌ برق با اشاره به مصوبه دولت در تاریخ ۲۸ اسفند ۹۲ اظهار کرد: براساس ساختار جدید ۳۹ شرکت توزیع تحت مدیریت شرکت مادر تخصصی توزیع نیروی برق قرار می‌گیرند و نیروگاه‌های حرارتی نیز زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی می‌شوند بنابراین توانیر براساس مصوبه دولت، مدیریت شرکت مدیریت شبکه برق و ۱۶ شرکت برق منطقه‌ای را بر عهده خواهد داشت.

هوشنگ فلاحتیان در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در راستای انجام مقدمات اصل ۴۴ و منسجم شدن مدیریت ۳۹ شرکت توزیع زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی توزیع نیروی برق که شکل می‌گیرد خواهند شد و از سوی دیگر بخش تولید برق نیز در قالب شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی فعالیت می‌کند و تمام نیروگاه‌های حرارتی زیر مجموعه این شرکت فعالیت خواهند کرد بنابراین نیروگاه‌های دولتی خصوصی می‌شوند و کلیه دارایی، بدهی و تعهدات نیروگاه‌ها در اختیار شرکت شکل گرفته خواهد بود.

وی تصریح کرد:‌ مقدمات واگذاری نیروگاه براساس اصل ۴۴ آغاز شده و شرایط برای انجام این کار فراهم می‌شود. توانیر نیز در ساختار جدید به ایجاد یکپارچگی در صنعت برق و مدیریت شبکه انتقال برق خواهد پرداخت.

معاون وزیر نیرو درامور برق و انرژی تصریح کرد: با ایجاد مدیریت‌های غیر متمرکز قدرت پاسخگویی و سرعت عمل در فعالیت افزایش پیدا می‌کند، خدمات بهبود پیدا کرده و کاهش بیشتر خاموشی را در پی خواهد داشت؛ از سوی دیگر کیفیت خدمات نیز افزایش پیدا می‌کند.

فلاحتیان با تاکید بر عدم توسعه ساختار در وزارت نیرو گفت: بنا نداریم دولت را بزرگ کنیم و برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای کاهش تصدی دولت است. از سوی دیگر بستر خوبی برای همکاران فراهم می شود تا بیش از پیش پاسخگو باشند. براین اساس شرکت جدیدی ایجاد نخواهد شد.

وی تصریح کرد: براساس ساختار جدید کل کار تولید برق تحت امر یک شرکت قرار می گیرد بنابراین شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی کار تعمیر، توسعه و جلب مشارکت بخش خصوصی را انجام می‌دهد.

معاون وزیر نیرو درامور برق و انرژی تاکید کرد: ۱۶ شرکت برق منطقه‌ای کشور به همراه شرکت مدیریت شبکه برق ایران زیر نظر توانیر فعالیت می‌کنند. شاهرگ حیاتی برق کشور که انتقال و فوق توزیع است تحت امر شرکت توانیر صورت خواهد گرفت. فقط شرکت‌های توزیع منفک می‌شوند و نیروگاه ها نیز تحت امر شرکت جدید قرار می گیرند؛‌ این کار برای شفاف سازی قیمت برق، تولید، انتقال و توزیع صورت می‌گیرد و شرکت‌های مادر تخصصی به صورت جداگانه فعالیت می‌کنند تا تمرکززدایی شود.

فلاحتیان تصریح کرد: توانیر به صورت منسجم‌تر شبکه انتقال و فوق توزیع و شبکه اصلی را مدیریت می‌کند و یکپارچگی ایجاد خواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد که وی با این طرح کاملا موافق است و مطمئن است که در ساختار جدید کیفیت خدمات بهتر شده و رضایتمندی ایجاد می‌شود.

به گزارش ایسنا، طرح جدید وزارت نیرو برای ایجاد تغییرات ساختاری در نحوه مدیریت صنعت برق در حالی با استدلال “ایجاد رضایتمندی و تمرکززدایی مدیریت” مطرح شده که برخی از کارشناسان برق این اقدام را ضربه‌ای به صنعت برق می دانند و معتقدند ایجاد تغییرات در مدیریت صنعتی که باوجود آن‌که میزان بدهی آن به حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و کمبود اعتبار چالش جدی این صنعت در سال‌های اخیر بوده است، از ایجاد خاموشی در دهه اخیر جلوگیری کرده است و نسبتا صنعت موفقی در کشور بوده است نیاز به کارشناسی دقیق‌تر و شناسایی آسیب‌های احتمالی ایجاد تغییرات و چندگانگی مدیریتی است.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *