خودکفایی ایران در ساخت رباتهای حفاری زیردریایی

شانا-گروه دولت و مجلس: ایران در زمینه ساخت رباتهای حفاری تا عمق ١٠٠ متر در آبهای خلیج فارس به خودکفایی رسید.

سرپرست واحد پژوهشی واحد رباتهای زیردریایی دانشگاه آزاد قزوین، درگفت وگو با خبرنگار شانا گفت: توجه به پژوهش در حوزه رباتهای ROV با توجه به اکتشافهای انجام شده در آبهای عمیق دریای خزر از اهمیت دوچندانی برخوردار شده است.

حاتم قاسم‌زاده با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری برای پژوهش در دست‌یابی به فناوری ساخت ربات‌های ROV تصریح کرد: موفقیت در این زمینه نیازمند تحقیق و فعالیت علمی گسترده به همراه سرمایه‌گذاری در این زمینه دارد.

سرپرست واحد پژوهشی واحد رباتهای زیردریایی دانشگاه آزاد قزوین با بیان این‌که ایران در زمینه تولید رباتهای زیردریایی که تا عمق ١٠٠ متر قادر به انجام فعالیتهای حفاری و خدماتی هستند، خودکفا شده است، افزود: از شرکت های دولتی و خصوصی که در زمینه صنعت نفت فعالیت می کنند انتظار داریم برای خرید این ربات ها از نمونه های داخلی آن استفاده کنند.

وی با تاکید بر کیفیت بالای رباتهای تولید شده برای حفاری در آبهای خلیج فارس تصریح کرد: کارشناسان وزارت نفت می توانند پیش از خرید کیفیت رباتهای تولید شده را امتحان کرده و سپس به خرید آنها اقدام کنند.

قاسم زاده با اشاره به فناوری بالا در ساخت رباتهای حفاری در آبهای عمیق افزود: برای دست بای به ساخت این نوع رباتها به تحقیق وپژوهش بیشتری نیاز داریم، ضمن اینکه هم اکنون دانشگاه‌های متعددی برای تولید رباتهای ROV وارد عمل شده‌اند.

تولید رباتهایی حفاری در آبهای عمیق خزر

سرپرست واحد پژوهشی واحد رباتهای زیردریایی دانشگاه آزاد قزوین با بیان این که هم اکنون کارگروه فناوری‌های آبهای عمیق توسط معاونت پژوهشی وزارت نفت تشکیل شده است، گفت: این کارگروه با محوریت دانشگاه آزاد قزوین، دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان برای تولید رباتهای ROV در آبهای عمیق خزر فعالیت می‌کند.

 به گفته قاسم زاده، کارگروه یادشده با دانشگاه صنعت نفت شاخه محمودآباد تعامل نزدیک دارد که نتیجه این همکاری منجر به تولید رباتهایی برای حفاری در آبهای خزر شده که برخی از آنها با مهندسی معکوس ساخته شده است.

سرپرست واحدپژوهشی واحد رباتهای زیردریایی دانشگاه آزاد قزوین، ادامه داد: در حال حاضر هیچ یک از رباتهایی که توسط این کارگروه تولید شده به مرحله تولید صنعتی نرسیده است.

قاسم زاده یادآور شد: با توجه به حمایت نفت از دانشگاه، امیدواریم قراردادهای پژوهشی بیشتری در این زمینه منعقد شود تا بتوانیم به اولین نمونه‌های تولید رباتهای ROV دست یابیم.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *