چهار توربوکمپرسور فاز ١٩ پارس جنوبی نصب شد

شانا _ گروه نیرو: مدیرعامل شرکت مپنا از نصب چهار دستگاه توربوکمپرسور فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی در پالایشگاه این فاز خبر داد.

عباس علی آبادی در گفت و گو با خبرنگار شانا، افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تلاش می شود باقی مانده توربوکمپرسورهای فاز ١٩ میدان مشترک گازی پارس جنوبی تا پایان نیمه نخست امسال نصب شود.

وی همچنین گفت: تمامی توربوکمپرسور های فاز ٢٢ تا ٢۴ میدان گازی پارس جنوبی نیز تا نیمه نخست امسال در پالایشگاه این فاز نصب و تحویل کارفرما خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مپنا در مورد آخرین وضعیت ساخت و نصب بویلر های فاز ٢٠ و ٢١ میدان گازی پارس جنوبی گفت: تاکنون در این زمینه مپنا پیشرفت خوبی داشته است، و پیش بینی می شود طبق برنامه اعلام شده به کارفرما این بویلرها در زمان مقرر راه اندازی و تحویل شود.

به گزارش شانا، پروژه فاز ١٩ از جمله فازهای میدان گازی پارس جنوبی است که در ناحیه  غربی این مخزن قرار گرفته، تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک (حدود ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ۵/٢١٨ هکتار بین پالایشگاه های فازهای ١١ و ١٢ پارس جنوبی و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.

در پالایشگاه گازی فاز ١٩ پارس جنوبی روزانه حدود ۵٧ میلیون مترمکعب مخلوط گاز ترش، میعانات گازی، آب و سایر ناخالصی‌ها از تاسیسات دریایی دریافت و به محصولات مورد نظر تصفیه و تبدیل می‌ شود.

طرح توسعه فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی در خرداد ما سال ١٣٨٩ توسط شرکت نفت و گاز پارس (POGC) و در قالب یک قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های پتروپارس لیمیتد و پتروپارس ایران (جهت اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت IOEC (جهت ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) و تحت رهبری شرکت پتروپارس واگذار شد.

تا پایان بهمن ماه سال گذشته در مجموع پیشرفت فیزیکی فاز ١٩ پارس جنوبی در بخش حفاری به بیش از ۵١ درصد رسیده؛ در این بخش بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته ١۵ چاه تولیدی حفاری خواهد شد.

بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته با توجه به نزدیکی دو فاز مرزی یک و ١٩ میدان مشترک گازی پارس جنوبی، قرار است تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز از یک سکوی فاز یک پارس جنوبی صورت گیرد و سکوی دیگر این فاز با شش حلقه چاه تولیدی، به فاز ١٩ پارس جنوبی واگذار شود.

با پیاده سازی طرح واگذاری یکی از سکوهای فاز یک به فاز ١٩ پارس جنوبی، علاوه بر حفظ تولید تعریف شده فاز یک، به میزان قابل توجهی در فرآیند راه اندازی بخش فراساحل فاز ١٩ پارس جنوبی فرصت سازی و صرفه جویی خواهد شد.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *