آغاز تزریق به دومین مخزن ذخیره سازی گاز کشور در دو هفته آینده

شانا – گروه گاز: تزریق گاز به «شوریجه» خراسان به عنوان دومین مخزن ذخیره سازی گاز کشور، نیمه اردیبهشت ماه امسال آغاز می شود.

دومین مخزن ذخیره سازی گاز کشور آماده بهره برداری است

مخزن ذخیره سازی شوریجه به عنوان دومین مخزن ذخیره سازی گاز ایران آماده بهره برداری است و با هماهنگی های دو بخش بالادستی و پایین دستی صنعت نفت، برنامه ریزی برای تزریق گاز به این مخزن در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان خراسان رضوی، رکن الدین جوادی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران و حمیدرضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران به همراه مدیران و کارشناسان شرکت ملی گاز و شرکت نفت نفت ایران از تاسیسات تزریق و پالایشگاهی پروژه شوریجه بازدید کردند.

این بازدید با هدف انجام هماهنگی های لازم میان بخش های پایین دستی و بالادستی صنعت نفت برای آغاز تزریق گاز به مخزن ذخیره سازی شوریجه انجام شد.

هم اکنون طرح ذخیره سازی گاز شوریجه با پیشرفت بیش از ٩٨ درصدی در انتظار هماهنگی های نهایی میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی نفت ایران است.

با راه اندازی طرح ذخیره سازی گاز در میدان شوریجه در فاز نخست ١٠ میلیون مترمکعب و در فاز دوم ٢٠ میلیون مترمکعب در اوج مصرف و در طول فصل زمستان برداشت گاز انجام می گیرد.

همچنین با راه اندازی این طرح می توان در آینده شاهد پایداری بیشتر گازرسانی در بخش های شرق و شمال شرق ایران باشیم.

  • ظرفیت ذخیره سازی گاز در این مخزن چهار میلیارد و ۶٠٠ میلیون مترمکعب است که در فاز نخست آن امکان ذخیره سازی دو میلیارد و ۴٠٠ میلیون مترمکعب گاز فراهم خواهد شد.
  • واحد تزریق گاز این مجتمع شامل سه ردیف توربوکمپرسور به صورت موازی که هر ردیف متشکل از یک دستگاه توربین به توان ٢۵ مگاوات، کمپرسورهای فشار ضعیف و فشار قوی به ظرفیت ٣,۶ میلیون استاندارد مترمکعب گاز در روز جهت افزایش فشار گاز دریافتی از خروجی پالایشگاه شهید هاشمی نژاد از ۶٠ به ١۴٠ بار و تزریق در مخزن شوریجه B به منظور ذخیره سازی گاز در مخزن را دارد.

مخزن ذخیره سازی سراجه قم به عنوان اولین مخزن ذخیره سازی خاورمیانه سال ٩١ به بهره برداری رسید.

آغاز تزریق به دومین مخزن ذخیره سازی گاز کشور در دو هفته آینده

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به خراسان رضوی، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران امروز (چهارشنبه،سوم اردیبهشت ماه) درجلسه هماهنگی شرکتهای ملی نفت و گاز ایران، برای آغاز تزریق گاز به مخزن شوریجه، افزود: با توجه به آماده بودن بخشهای نم زدایی و تزریق گاز طرح ذخیره سازی شوریجه، لازم است هرچه زودنر عملیات تزریق گاز به این مخزن آغاز شود و این مهم باید تا پیش از نیمه دوم اردیبهشت محقق می شود.

رکن الدین جوادی بر افزایش تعامل شرکتهای ملی نفت و گاز تاکید و تصریح کرد: سال گذشته به دلیل تطابق نداشتن برنامه ها با تعهدها در طرحهای صنعت نفت، فشار زیادی در زمینه تامین گاز به وزارت نفت وارد شد.

جوادی گفت: سال گذشته روزانه ١۵٠ میلیون مترمکعب کمبود گاز در کشور وجود داشت که با مدیریت مصرف و توزیع سوخت مایع و دیگر فرآورده ها، این امر راهبری شد.

افزایش بیش از ٨٠ میلیون متر مکعبی تولید گاز 

وی گفت: اگر طرحهای ذخیره سازی در کوتاهترین زمان ممکن به بهره برداری برسد، در آینده شاهد صرفه جویی فابل توجهی در مصرف سوخت های مایع خواهیم بود.

معاون وزیر نفت ادامه داد: امسال با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، تولید گاز کشور به طور حتم افزایش می یابد اما بخشی از مشکلات سال گذشته همچنان پیش روی ما خواهد بود.

به گفته جوادی، امسال تولید گاز کشور ٨٠ تا ١٠٠ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

به گزارش شانا، شرکت ملی گاز ایران با اجرای طرحهای ذخیره سازی تلاش می کند برای اجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی گام بردارد، بر این اساس عملیات برداشت گاز از مخزن سراجه قم سال ٩١ به عنوان نخستین تجربه کاری این شرکت بهمن ماه سال ٩١ با موفقیت انجام شد.

با بهره برداری از تاسیسات پالایشگاهی و بخش بالادستی طرح ذخیره سازی گاز شوریجه خراسان، حدود ٢٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشی و ذخیره سازی گاز افزوده خواهد شد و حجم برداشت گاز از مخازن زیر زمینی به حدود ٣٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد.

زمان تعمیرات اساسی پالایشگاه ها کاهش یابد

معاون وزیر نفت از ابلاغ دستور عمل به شرکتهای تابع برای کاهش زمان تعمیرات اساسی به منظور تولید گاز بیشتر خبر داد و گفت: این مهم با هدف کاهش مصرف سوخت مایع در بخشهای مصرف کننده است و موجب رفع ٧٠ درصدی مشکلات ناشی از کمبود گاز در طول سال می شود.

جوادی اظهار کرد: تلاش می شود با آماده شدن چاههای گازی در بالادست، تزریق گاز به مخزن شوریجه تا پیش از آغاز فصل سرما افزایش یابد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با شاره به کمبود گاز در سال گذشته، تصریح کرد: پارسال به منظور تامین سوخت مایع و سایر فرآورده های نفتی مصرف کنندگان عمده و صنعتی، بیش از ٢٠ میلیارد دلار هزینه شد.

منبع: شانا + و ++

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *