شش ماه پیش در چنین روزی: درگذشت سه تن از کارگران فاز ١٩ پارس جنوبی

۱۱ آذر ۹۲، درگذشت سه تن از کارگران فاز ١٩ پارس جنوبی (در محدوده فعالیت شرکت پتروپارس) بر اثر سقوط بوم جرثقیل و گاز گرفتگی

الف) دو تن از کارکنان QC و HSE شرکت کولرهای هوایی آبان در سایت ۲ کنگان زیر بوم جرثقیل له شدند.

به گفته وی حوالی ساعت ۱۴ پس از پایان کار جرثقیلی که هنوز بوم متحرکش را جمع نکرده بود اقدام به حرکت می کند که متاسفانه تعادلش به علت حرکت بوم به هم می خورد و بعد از واژگونی روی پرایدی که زیر آن قرار گرفته بود، افتاده و دو نفر از هموطنانمان که از کارکنان QC و HSE این فاز بوده اند را به کام مرگ میکشاند.
گفته ها حاکی ازاین است که تلاش برای بلند کردن بوم جرثقیل از روی سقف پراید ناموفق بوده و مجدداً بوم جرثقیل روی پراید می افتد.

یکی از کشته شدگان در دم جان باخت و نفر دوم در مسیر انتقال به بیمارستان کنگان جان خود را از دست داد.

ب) یکی از کارگران جوشکار شرکت «ای جی سی» کشته و دو نفر دیگر مصدوم شدند.

پس از این حادثه دلخراش در همان روز و در حوالی ساعت ۱۶ مجدداً یکی از جوشکارهای این فاز به علت خفگی با گاز آرگون در لوله جان خود را از دست می دهد تا آمار کشته شدگان به ۳ نفر در یک روز برسد. این حادثه زمانی اتفاق افتاد که از سه نفر از کارگران جوشکار در داخل لوله‌ای آهنی به قطر چهار متر مشغول فعالیت بودند.

منابع: شانا، ثلاث، عصر ایران

مطابق بندهای ۴-۵-۳-۱ استاندارد OHSAS 18001:2007 (بررسی رویداد) و ۴-۵-۳-۲- (عدم انطباق، اقدام اصلاحی و اقدام پیشگیرانه):

شرکتهای فوق بایست ضمن اقدام اصلاحی (شناسایی علل ریشه ای حوادث فوق و انجام اقداماتی به منظور جلوگیری از رخداد مجدد آن ها) به اطلاع رسانی نتایج اینگونه بررسی ها می پرداختند.

خواستم بگویم؛ ما این حوادث را فراموش نکرده ایم، امیدواریم مسئولین مربوطه هم فراموش نکرده باشند!

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *