پنج نکته برای تهیه یک رزومه تمام عیار

تهیه یک رزومه کاری خوب که باعث می شود کارفرما شما را برای مصاحبه کاری دعوت کند، کار خیلی سختی است. اما نکته هایی وجود دارد که با رعایت آن می توان یک رزومه کاری مناسب و تاثیر گذار تهیه کرد.
به نقل از نیوساینتیست مهم ترین این نکات عبارت است از:

 • یک- برداشت اول، مهم ترین و بادوام ترین برداشت است

یک کارفرما ممکن است بیش از ۵۰ درخواست نامه دریافت کند و تنها نیم ساعت وقت دارد که از بین آنها تعدادی را برای دعوت به مصاحبه انتخاب کند. بنابراین اگر اولین نگاه به گزارش کاری شما کمتر از یک دقیقه طول می کشد، چطور می توانید ترتیبی بدهید که مطمئن شوید سابقه کاری شما نادیده گرفته شود؟

 1. از فونت واضح و مناسب استفاده کنید. هم چنین اسیر این تفکر نشوید که با استفاده از سایز کوچک تر فونت می توانید اطلاعات بیشتری را درون رزومه خود جای دهید.
 2. گزارش خود را به چند بخش تقسیم کنید. از پاراگراف های طولانی استفاده نکنید، زیرا در این صورت بسیاری ازکارفرماها زحمت خواندن آن را به خود نمی دهند.
 3. از زیر عنوان ها استفاده کنید تا اطلاعات خود را به قطعات کوچک تر خرد کنید. از عبارات کوتاه یا نشانه دار (Bullet List) استفاده کنید تا کار فرما بتواند مهارت ها و موفقیت های شما را به راحتی در رزومه تان پیدا کند.
 4. ثابت قدم باشید. نحوه صفحه آرایی و عنوان بندی را در تمام رزومه رعایت کنید تا مشخص شود کجا یک بخش تمام و بخش دیگر آغاز می شود. از کلید tab برای جلو بردن ابتدای خطوط استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام حاشیه ها دقیقا زیر هم قرارمی گیرند. برای فهرست بندی تمام کارهایتان از یک نوع نشانه گذاری استفاده کنید . بیان جزئیات ریز می تواند تفاوت های بزرگی را در ظاهر و تاثیر رزومه شما ایجاد کند.
 5. از کاغذ مناسب و خوش رنگ استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد که کاغذهای عجیب و غریب و نامناسب شاید باعث دیده شدن رزومه شما شود، اما اغلب تاثیر منفی ار خود بر جای می گذارد.
 • دو- اطلاعات فردی

یک کارفرما نیاز دارد بداند شما که هستید و چطور می توان به شما دسترسی داشت. آیا تمام آن چه شما نیاز دارید، ذکر دقیق اسم و جزئیات تماس است؟ مسلما این کافی نیست!

 1. وضعیت سربازی و تاهل خود را ذکر نکنید، آوردن تاریخ تولد و ملیت اختیاری است.
 2. حواستان به ردپای دیجیتالی که بر جای می گذارید باشد. اگر سابقه کاری خود را از طریق سایت شرکت ارسال می کنید، آدرس و شماره تلفن ثابت خود را فراموش نکنید: تماس گرفتن با شما از طریق ایمیل یا تلفن همراه خیلی راحت تر است.
 3. آیا به یک آدرس ایمیل جدید نیاز دارید؟ یک آدرس ایمیل خنده دار شاید به درد شبکه های اجتماعی و دوستانتان بخورد، اما چنین آدرسی در رزومه کاری شما غیر حرفه ای است و حتی ممکن است توهین تلقی شود.
 • سه- نمایه شخصی (Personal Profile)

جلب توجه کارفرما با یک پاراگراف کوتاه و متمرکز خوب است، اما یک نمایه (توصیف فردی) بی هدف و نامربوط ممکن است در کسری از ثانیه فرم سابق کاری شما را به سطل زباله هدایت کند! بنابراین چطور می توان بین این ها تعادل برقرار کرد؟

 1. درباره شخصیت تان با آب و تاب تعریف نکنید. شما قرار است یک مصاحبه کاری به دست آورید نه یک قرار دوستانه!
 2. چند مورد از شرایط و نیازهای مورد نظر کارفرما را انتخاب کنید و توضیح دهید که چرا شما برای این کار مناسب هستید.
 3. اگر اهداف شغلی خود را ذکر می کنید، آن ها را به طور خاص مشخص کنید. عباراتی مانند “من به دنبال یک شغل خوب در یک شرکت فعال هستم” بیش از حد مبهم است. بیان کردن این که دقیقا به دنبال چه چیزی هستید، شما را فردی متمرکز و دقیق نشان می دهد؛ اما حواستان به دو نکته باشد: اول این که اهداف شما با شغلی که برای آن درخواست می دهید هماهنگ باشد، دوم این که باید نمایه تان را به تناسب هر درخواست شغلی اصلاح کنید.
 • چهار- حاشیه نروید

شما برای نشان دادن لیاقت خود تنها دو صفحه در اختیار دارید، پس دقت کنید که سابقه کاری تان باید با معیارهای کارفرما مطابقت داشته باشد.

 1. تمام نمرات درسی و پروژه های خود را فهرست بندی نکنید. تعداد اندکی از آن ها را انتخاب کنید که نشان دهنده دانش یا مهارت های مرتبط با شغل مورد نظر باشد.
 2. مهارت های آزمایشگاهی خود را در صورتی که برای کار مورد نظر لازم است ذکر کنید، در غیر این صورت آن ها را فراموش کنید. اگر برای یک شغل غیر عملی درخواست می دهید، تنها لازم است که عنوان مدرک و نتیجه را ذکر کنید (مانند نام دانشگاه و تاریخ دریافت مدرک).
 3. مهارت های مرتبطی را که کسب کرده اید، فراموش نکنید، مانند روش های آماری، مهارت های تحلیل و حل مساله و توانایی های مدیریتی.
 4. خودتان را دست کم نگیرید. اشاره به کارهای زمان دانشجویی ، فعالیتهای داوطلبانه و کارهای پاره وقت، راه های خوبی برای نشان دادن مهارت ها و موفقیت های مرتبط است.
 • پنج- رزومه را بر اساس زندگی خودتان ساماندهی کنید

تنها یک روش درست برای ساماندهی رزومه شما وجود دارد. بنابراین نگران نباشید که سابقه کاری دوستانتان با سابقه شما خیلی متفاوت است. هردو ممکن است خوب باشد.

 1. مهارت های اصلی خود را در صفحه نخست ذکر کنید. فکر کنید که چه چیزی بیشتر از همه کارفرما را جذب می کند، نمرات شما، تجربه کاری تان؛ مهارت های آزمایشگاهی شما یا تجربیات کاری مرتبط؟
 2. بخش های مختلف رزومه را برای تاثیر بیشتر به چند قسمت تقسیم کنید. اگر کارهای پاره وقت زیادی را انجام داده اید اما میخواهید تنها یک یا دو نمونه از آن ها را پر رنگ کنید، می توانید بخش تجارب کاری را به دو قسمت تجربیات مرتبط و سایر تجربیات تقسیم کنید.
 3. به قالب های نمونه نگاه کنید تا از آن ها ایده بگیرید، اما از آن ها کپی نکنید. بسیار بعید است که زندگی شما دقیقا شبیه ساختار زندگی شخص دیگری باشد.

منبع: شرکت نفت و گاز پارس POGC

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *