استخدام در شرکتهای معتبر – پاسخ به سه سئوال اصلی

در این مدت کوتاه که سایت را راه اندازی نموده ام، ایمیلهای مشابهی دریافت کردم با این مضمون که “تازه فارغ التحصیل شده ام، سابقه کاری زیادی ندارم، …، برای شروع چه کار کنم؟”. هرچند که در این باره تاکنون مطالب زیادی نوشته شده است، ولی با مرور رزومه هایی که بعضا به دستم / همکاران می رسد، همیشه با خودم می گفتم، چه حیف، کاش این چند مورد را رعایت می کرد تا رزومه اش بهتر دیده شود. در این پست یک سری توصیه های کلی برای این دوستان دارم.

شرکتهای معتبر و خصوصا شرکتهای پروژه محور (حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی) ممکن است روزانه صدها رزومه را دریافت کنند. در مرحله اول حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد از رزومه ها را انتخاب و بقیه را کنار می گذارند (لیست کوتاه منتخبین). و بعد شروع می کنند به تماس گرفتن با پرسنل این لیست کوتاه و دعوت به مصاحبه عمومی و تخصصی، و بعضا تست روانشناسی و در نهایت انتخاب نهایی.

پس به سه سئوال می رسیم:

 • سئوال ۱- چگونه فرصتهای شغلی شرکتها را چگونه ردگیری کنم؟

جواب رجوع به روزنامه، سایت شرکتها، جستجوی اینترنتی با محدود کردن نتایج به هفته اخیر، رجوع به سایتهای شغل یابی نظیر Iran Talent. همچنین در سایت من هم منتخب فرصتهای شغلی پیمانکاران نفت و گاز آمده است.

 • سئوال ۲- چه کار کنم رزومه ام در میان صدها رزومه دیده شود؟

به این نکات توجه شود:

 1. در شرکتهای معتبر نفتی ایرانی، رسم این است که متقاضیان کار رزومه خود را به انگلیسی تهیه و برای شرکت ارسال نمایند. البته رزومه فارسی را هم قبول می کنند ولی تاثیر رزومه انگلیسی بیشتر است.
 2. کسانی که سابقه کار ندارند بهتر است بیشتر بر روی مواردی مانند نرم افزارهایی که مسلطند، زبان انگلیسی، پروژه پایانی و دوره کاراموزی، … مانور بدهند.
 3. کسانی که هنوز واحد کاراموزی رو طی نکرده اند سعی کنند از این فرصت نهایت استفاده را ببرند و این دوره را در یک شرکت معتبر طی کنند تا بعدها در رزومه / مصاحبه استخدامی بتوانند به آن ارجاع بدهند.
 4. فرمت رزومه تهیه شده بسیار مهم است. وقتی میخواهید رزومه خود را تهیه کنید به یاد داشته باشید که این رزومه باید جزء ۱۰% رزومه های منتخب باشد و آنوقت یک رزومه عالی تهیه کنید. بسیاری از رزومه ها در همان نگاه اول و کمتر از ۳ ثانیه حذف می شوند. کاری کنید رزومه شما آنطور نباشد. برای شروع، فرمت رزومه ای که سایت Iran Talent برای شما تهیه می کند الگوی خوبی است. من خودم برای نهایی کردن اولین رزومه ام، حدود یک ماه وقت گذاشتم، نظر دوستانم را خواستم، رزومه افراد شاغل را دیدم، … و حدودا ۱۰ بار رزومه ام را تغییر دادم.
 5. همه چیز مهم است، نوع فونت، اندازه فونت، تنوع رنگ، عکس، نوع اطلاعات ارائه شده، محل قرارگیری اطلاعات مختلف، … به اختصار دو نکته را یادآوری می کنم، تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل: الف) استفاده از فونتهای پیش فرض و نازیبای Word مانند Arial دو اثر بد دارد: کاهش زیبایی رزومه + واکنش بیننده رزومه: این فرد همین الان که استخدام نشده و کارش گیر است و باید انگیزه بیشتری داشته باشد، اینهمه بی حوصله است و دل به کار نمی دهد، استخدام شود چه! چند ماه باید برایش وقت بگذاریم یاد بگیرد مستندات و گزارشات تر و تمیز و تو دل برو تهیه میکند. رزومه بعدی!  ب) با توجه به استفاده گسترده کامپیوتر در تمام فرایندهای کاری شرکتها، تسلط به نرم افزارهای عمومی و تخصصی برای کارجویان یک باید است و میزان مهارتهای کامپیوتری کارجو بایست به شفافیت هر چه تمامتر در رزومه ذکر شود.
 6. نکته آخر: در اینترنت راهنمایی های فراوانی در این خصوص وجود دارد، برای مثال این مورد، این مورد و این مورد. حتما موارد خوانده و رعایت شوند.
 • سئوال ۳-: چگونه در مصاحبه نظر مسئول منابع انسانی شرکت را به خود جذب کنم.

به این نکات توجه شود:

 1. موارد عمومی: باید بدانید کسی که آن سوی میز نشسته چطور فکر می کند، تصمیم می گیرد و عمل می کند. در این خصوص حتما به سری مطالب استخدام سایت پوینده دهکده جهانی سر بزنید. خصوصا این پست را حتما بخوانید. وقتی با مکانیزم عمل مصاحبه کننده آشنا شدید، میدانید چطور عمل کنید. برای مثال این پست را هم بخوانید.
 2. موارد تخصصی: در این شرکتها یک سری مفاهیم و ترمینولوژی عمومی وجود دارد که همه باید با آن آشنا باشند، و یک سری مفاهیم و گردش کار خاص دیسیپلینهای مختلف. برای مثال همه باید با مفهوم WBS آشنا باشند، ولی اطلاعات کلی و نحوه تهیه دیتا شیتهای Flow Meter را فقط کسانی که با ابزار دقیق سر و کار دارند باید بدانند. شما بایست به این موارد عمومی و تخصصی آشنا شوید. یک راه ثبت نام در آموزشگاههای مختلف است، یک راه هم مطالعه سایتهای تخصصی، نظیر سایت بنده، یک راه مطالعه کتاب، پرس و جو از دوستانی که در این زمینه کار می کنند و …

سعی بر این خواهد بود که نکات عمومی و تخصصی در پستهایی در همین مدخل، به مرور در سایت قرار داده شود.

 • حرف آخر

متاسفانه به هزاران دلیل، میلیونها متقاضی شغل وجود که با توجه به رکود فعلی صنعت بیش از ۳۰ درصد آنها بیکارند. شما تا همین حالا حداقل ۱۸سال است که درس خوانده اید. چند راه دارید:

 1. برای خودتان کسب و کاری را بیندازید. مسیر سخت، ولی اگر جواب بدهد خیلی خوب.
 2. مهاجرت Skill Worker به کشورهایی که فرصت شغلی دارند، نیروی کاری ندارند: کانادا، استرالیا، …
 3. ادامه تحصیل در کشورهای فوق و بعد مهاجرت به آن کشورها.
 4. یافتن کار در شرکتهای ایرانی.

در خصوص سه مورد اول، نکات موفقیت ریز درشت زیادی دارد که جایش اینجا نیست. در اینترنت جستجو کنید و …

در خصوص مورد آخر: از بقیه بهتر باشید: چند ماه دیگر وقت بگذارید برای تقویت زبان انگلیسی، کامپیوتر، آشنایی با مفاهیم و روال کاری اینگونه شرکتها ، طی دوره های تخصصی، …

مولانا: چون اژدهاست بر ره، عشق است چو زمرد / از برق این زمرد، هین دفع اژدها کن.

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *