غرامت ۳۰۰ میلیون دلاری اپل و گوگل به دلیل جلوگیری از افزایش حقوق کارکنان

این شکایت مستند به ایمیل هایی است که میان استیو جابز مدیر وقت اپل و اریک اشمیت مدیر وقت گوگل و مدیران شرکت های رقیب رد و بدل شد و آنها برای خودداری از جذب و استخدام مهندسان شرکت های یکدیگر، توافق کرده بودند.

اپل و گوگل تسلیم کارمندانشان شدند و ۳۲۴ میلیون دلار به آنها غرامت می پردازند.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه و رویترز، چهار شرکت بزرگ کامپیوتری در آمریکا متهم به توطئه چینی برای کاهش حقوق و دستمزد کارکنان خود شدند. این شرکت ها نیز تصمیم گرفتند تنها چند روز قبل از برگزاری جلسه دادگاه، با پرداخت غرامت مالی بیش از ۳۰۰ میلیون دلار به شکایت کارکنان خود، این پرونده را مختومه اعلام کنند.

منابع آگاه گفته اند چهار شرکت بزرگ کامپیوتری شامل اپل، گوگل، اینتل و ادوبی سیستمز موافقت کرده اند مبلغ ۳۲۴ میلیون دلار در برابر شکایت کارکنان خود  بپردازند تا پرونده ای که آنها را به توطئه چینی برای کاهش دستمزدهای کارکنانشان متهم می کرد پایان یابد.

کارمندان در بخش فناوری در سال ۲۰۱۱ شکایت مشترکی را علیه چهار شرکت اپل، گوگل، انتل و ادوبی سیستمز ارائه کردند. در این شکایت ادعا شده بود چهار شرکت با توطئه چینی تصمیم گرفتند هر یک از جذب و استخدام مهندسان و کارکنان شرکت های رقیب خودداری کنند تا جنگ حقوق و دستمزد به راه نیفتد.
اسناد و مدارک قضایی هم نشان می دهد شاکیان خواستار دریافت غرامت سه میلیارد دلاری شده اند.

با این حال بر پایه قانون مبارزه با احتکار در آمریکا، می توان رقم غرامت را به ۹ میلیارد دلار نیز افزایش داد.

این شکایت مستند به ایمیل هایی است که میان استیو جابز مدیر وقت اپل و اریک اشمیث مدیر وقت گوگل و مدیران شرکت های رقیب رد و بدل شد و آنها برای خودداری از جذب و استخدام مهندسان شرکت های یکدیگر، توافق کرده بودند.

همچنین پس از آنکه مدیر استخدام در شرکت گوگل تلاش کرد یکی از کارمندان اپل را جذب کند ، مدیر گوگل به استیو جابز اطلاع داد که مسؤول جذب نیرو را براساس توافقات قبلی میان یکدیگر، برکنار خواهد کرد.
پس از آن جابز نامه مدیر گوگل را برای مدیر بخش استخدام اپل می فرستد.
در برابر این شکایت، شرکت های چهارگانه اعتراف کردند که وارد برخی توافقات میان یکدیگر شده اند با این حال توطئه چینی برای کاهش دستمزد کارکنان خود را رد کردند.

“ریچ چاری” کارشناس مبارزه با احتکار و انحصار گرایی آمریکا گفت: شرکت ها از برگزاری جلسات دادگاه نگرانی دارند زیرا ایمیل های مدیران شرکت ها باعث می شود اعضای هیات منصفه از آنها حمایت نکنند. از سوی دیگر این امکان وجود دارد که دادگاه تجدید نظر با صدور حکمی اعلام کند مهندسان حق ندارند به صورت گروهی و مشترک شکایت ارائه کنند.
قبل از این اعلام شده بود این دادگاه در روز اواخر ماه می آینده برگزار خواهد شد. تعداد شاکیان نیز حدود ۶۴ هزار نفر از نیروهای این چهار شرکت هستند که نمایندگان آنها در در دادگاه حاضر خواهند شد.
البته با این توافق دیگر دادگاهی برگزار نمی شود.

نمودار مرتبط ارائه شده توسط Cnet

Google, Adobe, Apple, Intel settle wage-fixing lawsuit - Anti Poaching Diagram

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

گزارش آماری حقوق و دستمزد در سال ۱۳۹۲ + دانلود

نتایج یک تحقیق جدید از وضعیت دریافت حقوق و دستمزد در برخی گروه های مهم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *