پایان سال ٩۵: تکمیل و تولید روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز پارس جنوبی

شانا _ گروه نفت: تولید گاز از پارس جنوبی تا پایان سال ٩۵ به روزانه یک میلیارد مترمکعب و تولید مایعات گازی به روزانه یک میلیون بشکه خواهد رسید.
به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به عسلویه، علی اکبر شعبانپور ظهر امروز دوشنبه ٨ اردیبهشت ماه در نشست مشترک معاون اول رئیس جمهور با مدیران صنعت نفت در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی با بیان این که تا کنون ١١۶ حلقه چاه در میدان گازی پارس جنوبی حفاری شده است، گفت: هم اکنون میزان تولید گاز از این فاز روزانه بیش از ٣٠٠ میلیون مترمکعب در روز است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: با احتساب حفاری ۴٠۶ حلقه چاه در میدان گازی پارس جنوبی تولید از این میدان تا پایان سال ٩۵ به یک میلیارد مترمکعب گاز و یک میلیون بشکه مایعات گازی خواهد رسید.
وی در خصوص آخرین وضعیت فاز ١٢ پارس جنوبی گفت: تولید گاز از این فاز در تاریخ ٢۶ اسفند ماه سال ٩٢ آغاز شده و تا پیش از زمستان امسال ۴ ترین این فاز به مدار تولید می آید.
شعبانپور در مورد آخرین وضعیت فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی نیز گفت: ١٨ آذر سال گذشته تولید گاز از این میدان آغاز شده و تا قبل از آبان امسال ٣ترین دیگر این فاز به مدار تولید می آید ضمن آن که هم اکنون سکوی فاز ١۶ پارس جنوبی روی بارج قرار دارد و تا ٢٢ اردیبهشت ماه در محل خود در دریا نصب خواهد شد.
وی ادامه داد: سکوی فاز ١۵ پارس جنوبی نیز بر اساس زمان بندی صورت گرفته ٢٠ اردیبهشت ماه برای نصب در دریا بارگیری می شود.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته تلاش می شود امسال ١٠٠ میلیون مترمکعب گاز به ظرفیت تولید پارس جنوبی افزوده شود ضمن آن که سال ٩۵ توسعه فازهای پارس جنوبی به اتمام خواهد رسید.
وی پیشرفت فیزیکی فازهای ١٣، ١۴، ١٩، ٢٠ و ٢١ و ٢٢ تا ٢۴ میدان گازی پارس جنوبی را به ترتیب ۶٧، ۵۴، ٧۵، ۶١ و ۶٨ درصد اعلام کرد.
بر پایه این گزارش، مهندس فلاح نژاد مجری فاز ١٢ پارس جنوبی نیز با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت توسعه این فاز اظهار داشت: تا پایان اردیبهشت ماه ترین دوم فاز ١٢ وارد مدار شده و تولید گاز از این فاز به یک میلیارد فوت مکعب می رسد.
مجری فاز ١٢ ادامه داد: هم اکنون دو سکوی باقیمانده این فاز در یارد خرمشهر در حال ساخت بوده و به زودی آماده نصب در دریا خواهد شد.
وی گفت: بر اساس برنامه زمان بندی صورت گرفته ترین سوم و چهارم این فاز به ترتیب اواخر آبان و آذر امسال وارد مدار تولید خواهد شد.
همچنین ترین پنجم این فاز تلاش می شود تا پایان اردیبهشت سال آینده به تولید برسد.
بر پایه این گزارش، در این جلسه مهندس مالکی نیا مجری فاز ١۵ و ١۶ میدان گازی پارس جنوبی نیز با بیان این که با ترین نخست این فاز ١٧ آذر سال گذشته با گاز فازهای ۶ و ٧ و ٨ پارس جنوبی به تولید رسیده است، گفت: گاز فاز ١۵ پارس جنوبی آذر ماه امسال از دریا به خشکی منتقل خواهد شد همچنین از تیر ماه امسال نیز فاز ١۶ پارس جنوبی با گازهای فاز ۶ و ٧ و ٨ راه اندازی خواهد شد.
وی با اشاره به این که اوایل آبان ماه امسال گاز فاز ١۶ پارس جنوبی از دریا به خشکی منتقل خواهد شد، گفت: ترین سوم و چهارم این فاز با گازهای فاز ۶ و ٧ و ٨ پارس جنوبی به ترتیب اواخر تیر و مرداد امسال وارد مدار می شود.
مهندس بویری مجری فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی نیز در این مراسم از راه اندازی بخش های تصفیه و شیرین سازی پالایشگاه این فاز با گازهای فاز ۶ و ٧ و ٨ پارس جنوبی در اواخر خرداد ماه امسال خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته اواخر خرداد ماه روزانه ١٢,۵ میلیون مترمکعب گاز شیرین فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی به خط لوله سراسری تزریق خواهد شد.
وی افزود: هم اکنون ٢٢ حلقه چاه سکوهای ١٧A و ١٨A این فاز آماده تولید بوده و با عملیاتی شدن این دو سکو مهر ماه امسال روزانه ١۵ میلیون مترمکعب گاز این فاز از دریا به خشکی منتقل خواهد شد.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *