وزیر نفت: رصد مسائل زیست محیطی و توانمندسازی نیروهای بومی پارس جنوبی

شانا_ گروه نفت: وزیر نفت با تاکید بر لزوم کاهش آلایندگی ها در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: باید سختگیریهای بیشتری در خصوص رعایت مسائل زیست محیطی در پارس جنوبی به عمل آید.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به عسلویه، بیژن زنگنه عصر دیروز (دوشنبه ٨ اردیبهشت ماه) در جلسه بررسی مشکل دستگاههای اجرایی استان بوشهر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، به اظهارنظر در خصوص مسائل محیط زیست، میراث فرهنگی، راهسازی، منابع آبهای زیرزمینی و مسائل اجتماعی و دیگر مسائل مطرح شده در استان پرداخت و بر ضرورت اعمال سختگیری برای رعایت مسائل زیست محیطی پارس جنوبی تاکید کرد.
بر پایه این گزارش، وی در خصوص مسائل زیست محیطی موجود در منطقه ویژه پارس جنوبی گفت: هم اکنون طرحهای زیادی در پارس جنوبی در دست اجراست و از این رو باید مسائل زیست محیطی به صورت جدی تری درنظر گرفته شوند.
زنگنه با اشاره به آلایندگی برخی مجتمعهای پتروشیمی در منطقه پارس جنوبی گفت: باید راهکارهایی برای کاهش این آلودگی اندیشیده شود زیرا سلامت مردم بومی و کارکنان صنعت نفت و خانواده های آنها که در این منطقه زندگی می کنند، برای وزارت نفت بسیار حائز اهمیت است.  وزارت نفت به مسائل زیست محیطی، بسیار  اهمیت می دهد.
وی بر تعامل بیشتر با سازمان محیط زیست و ادامه همکاری صنعت نفت با این سازمان نیز تاکید کرد.

تاکید بر توانمندسازی نیروهای بومی در پارس جنوبی

وزیر نفت در ادامه به بررسی مشکلات اجتماعی موجود در استان بوشهر پرداخت و گفت: همانطور که رئیس جمهوری نیز در سفر به بوشهر تاکید کردند، مسائل اجتماعی این منطقه مهم است و وزارت نفت از توان خود برای برطرف کردن مشکلات اجتماعی استان استفاده می کند.
زنگنه در خصوص توانمندسازی نیروهای بومی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: به توانمندسازی این دسته از نیروی انسانی فعال در پارس جنوبی اعتقاد دارم اما باید بپذیریم که با بهره برداری از پروژه های صنعت نفت در این منطقه، تعداد شاغلان به صورت طبیعی نسبت به مراحل توسعه ای کاهش می یابد.
وی تاکید کرد: در هر صورت صنعت نفت وظیفه خود می داند با توانمندسازی نیروهای بومی، از این بخش استفاده بهینه تری داشته باشد.

مساعدت وزارت نفت برای اجرای طرحهای میراث فرهنگی در سیراف

زنگنه اظهار کرد: وزارت نفت آمادگی لازم را برای مساعدت در خصوص اجرای طرحهای میراث فرهنگی  در منطقه تاریخی سیراف دارد، اما این سازمان باید طرح مشخصی را در این خصوص ارائه کند تا وزارت نفت از آن طرح حمایت کند.
وی با اشاره به این که برخی سواحل خلیج فارس در بوشهر، بخشی از بقایای تمدن باستانی هخامنشیان به شمار می رود، عنوان کرد: ما برای بلند شدن نام منطقه سیراف در عرصه جهانی، از هیچ حمایتی دریغ نمی کنیم.
وزیر نفت در خصوص طرحهای آبخیزداری اجرا شده و در حال اجرا در استان بوشهر گفت: همانطور که قبلا اشاره کردم، صنعت نفت در این منطقه بیشتر نیاز آبی خود را از طریق بکارگیری دستگاههای آب شیرین کن از خلیج فارس تامین می کند زیرا این روش نسبت به  برداشت آب از منابع زیرزمینی ارزانتر است.
زنگنه در خصوص طرحهای راهسازی و عمرانی در حال اجرای استان بوشهر نیز اظهار داشت: روند پروژه ساخت و تعمیر جاده شهرستان جم به پالایشگاه فجر جم امسال تسریع خواهد شد.
گفتنی است: جلسه مشترک با مسئولان دستگاههای اجرایی بوشهر در حالی برگزار شد که معاون اول رئیس جمهوری با همراهی وزیر نفت، صبح دیروز  از فازهای ١٢، ١۵، ١۶، ١٧ و ١٨ پارس جنوبی بازدید کردند و در جلسات مشترکی به بررسی چالشها و فرصتهای موجود در این فازها پرداختند.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *