وزیر نیرو: خیز ایران برای بومی سازی فناوری‌های انرژی بادی

شانا_ گروه نیرو: جمهوری اسلامی ایران تمام ظرفیت‌های پژوهشی خود را برای بومی سازی فناوری‌های مربوط به انرژی بادی به کار گرفته است.

به گزارش شانا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، حمید چیت چیان با اشاره به دستاوردهای کشور در زمینه انرژی‌های بادی، گفت: در سال‌های گذشته موفق به تولید توربین ۶۶٠ کیلوواتی شده‌ایم و در آینده نزدیک توربین‌هایی با ظرفیت ٢,۵ مگاوات و حتی بیشتر تولید می‌کنیم.

وزیر نیرو افزود: خوشبختانه پژوهش‌های خوبی برای طراحی توربین‌های بادی در کشور صورت گرفته است و پژوهش‌ها این امکان را به ما می‌دهد که بتوانیم براساس طراحی‌های بومی، توربین تولید کنیم که این موضوع زمان زیادی را نخواهد برد و می‌توانیم توربین‌های بادی را مبتنی بر فناوری بومی تولید کنیم.

وی تصریح کرد: با ساخت توربین با ظرفیت‌های بالا نباید از ظرفیت‌های توربین‌های کوچک غافل شد چراکه می‌توانیم با استفاده از این توربین‌ها، برق استان‌های باد خیزی مانند سیستان و بلوچستان را تامین کنیم.

وزیر نیرو سپس با اشاره به پیشرفت‌های جهان در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و به ویژه انرژی بادی، افزود: تا سال ٢٠١٢ میلادی حدود ١٩ درصد از کل انرژی مورد نیاز جهان از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شده که ۵٠ درصد آن استفاده سنتی از زیست توده بوده است.

وی گفت: تا همین سال، حدود ١,٩ درصد از کل انرژی جهان ازطریق انرژی بادی تامین شده و ظرفیت نیروگاه‌های نصب شده از ٢٣٨ هزار مگاوات در سال ٢٠١١ به ٢٨٣ هزار مگاوات در سال ٢٠١٢ رسیده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه نیروگاه‌های بادی سه درصد از نیروگاه‌های نصب شده جهان را به خود اختصاص داده‌اند، تصریح کرد: از مجموع کل نیروگاه‌های تجدید شونده که در هر سال ساخته می‌شوند، ٣٩ درصد به نیروگاه‌های بادی اختصاص یافته است.

چیت‌چیان در ادامه با اشاره به وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، گفت: اگر به گذشته نگاه کنیم، عملکرد مایوس کننده بوده اما آینده امیدوارکننده است.

وزیر نیرو ادامه داد: تاکنون حدود ١٠٠ مگاوات ظرفیت نیروگاه بادی در کشور ایجاد شده که ٣٠ مگاوات آن متعلق به بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه ایران حدود یک درصد از جمعیت و اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: می‌بایست تاکنون ٢٨٠٠ مگاوات ظرفیت بادی در کشور ایجاد می‌شد که متاسفانه ظرفیتی خیلی پایین تر از این رقم نصب شده است.

وی میزان پروژه‌های تجدیدپذیری که قرارداد آنها در سال ٩٢ بسته شده است را ٩٠٠ مگاوات اعلام کرد و گفت: حدود ۴١٨ مگاوات پروژه فعال در بخش انرژی بادی در کشور وجود دارد.

وزیر نیرو تصریح کرد: براساس قانون برنامه پنجم توسعه کشور، باید پنج هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در کشور ایجاد شود که برای رسیدن به این هدف از ظرفیت‌های بودجه سال ٩٢ و ٩٣ استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: براساس قانون بودجه سالجاری، ١٢ هزار میلیارد تومان قرارداد بیع متقابل به منظور ارتقای کارایی صنعت برق و استفاده از انرژی تجدید پذیر درنظر گرفته شده است.

چیت‌چیان با تشریح برنامه‌های حمایتی دولت از بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: دولت معادل دو سال سوخت صرفه جویی شده حاصل از آن نیروگاه را به سرمایه گذارانی که به احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر اقدام کنند، پرداخت می‌کند.

وی افزود: همچنین براساس قانون ٣٠ ریال عوارض به ازای هر کیلووات ساعت مصرف برق به غیر از مصارف روستایی و کشاورزی برای حمایت از توسعه انرژی‌های تجدید پذیر درنظر گرفته شده است.

وزیر نیرو عنوان کرد: همچنین به منظور حمایت از بخش خصوصی، دولت قیمت برق تولید شده را به صورت تضمینی و با تعرفه ۴۴٣ تومان به ازای هر کیلووات ساعت از تولید کنندگان خریداری می‌کند.

وی خطاب به کسانی که معتقدند انرژی تجدیدپذیر در مقابل برق نیروگاه‌های حرارتی مقرون به صرفه نیست، گفت: در سال گذشته، ۴۴ درصد سوخت مصرفی نیروگاه‌ها سوخت مایع بوده که به طور متوسط، لیتری ٧٠ سنت ارزش این سوخت بوده است.

وی ادامه داد: به ازای هر یک لیتر سوخت ٣,۶ کیلووات ساعت برق در نیروگاه تولید می‌کنیم و برای هر کیلووات ساعت بدون درنظر گرفتن هزینه انتقال و توزیع، حدود ٢٠ سنت یعنی ۶٠٠ تومان هزینه می‌شود که این ارقام بیانگر این است که استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر کاملا توجیه پذیر است.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *