اعطای قرارداد ١,٨ میلیارد دلاری توسعه فاز ۲ میدان شاه دنیز آذربایجان

شانا _ گروه بین الملل: شرکت بی پی قرارداد ١,٨ میلیارد دلاری مربوط به طرح توسعه فاز دوم میدان شاه دنیز آذربایجان را واگذار کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از باکو، شرکت بی پی انگلیس، قراردادی به ارزش ١,٨ میلیارد دلار را برای ارائه تجهیزات مربوط به ترانزیت و نصب زیرساختهای فوقانی و زیردریای طرح توسعه فاز دوم میدان شاه دنیز آذربایجان به کنسرسیومی از پیمانکاران واگذار کرد.

شرکت بی پی انگلیس با مشارکت شرکتهای استات اویل نروژ و سوکار آذربایجان در حال توسعه بزرگترین میدان گازی آذربایجان است.

فاز نخست میدان شاه دنیز از سال ٢٠٠۶ در حال تولید گاز بوده است و ظرفیت سالانه تولید حدود ١٠ میلیارد مترمکعب گاز را دارد.

فاز بعدی این میدان، میدان شاه دنیز ٢، برای اروپا بسیار مهم است زیرا منبعی برای جایگزینی با گاز روسیه به شمار می رود.

پیش بینی می شود سالانه ١۶ میلیارد مترمکعب گاز و از حوالی سال ٢٠١٩ از میدان شاه دنیز ترانزیت شود که ١٠ میلیارد مترمکعب به اروپا و ۶ میلیارد مترمکعب به ترکیه اختصاص خواهد داشت.

جدیدترین قرارداد مربوط به توسعه فاز دوم میدان شاه دنیز به کنسرسیومی متشکل از شرکت آذری بوس شلف (BOS Shelf LLC)، نترلند بی وی (Amsterdam-based Saipem Contracting Netherlands B.V) و شرکت استار گالف اف زد سی او (Star Gulf FZCO) واگذار شد.

گوردان بیرل، رئیس شرکت بی پی برای منطقه ترکیه-آذربایجان-گرجستان گفت: این قرارداد بسیار بزرگی بود که واگذار شد و گام مهی برای این طرح تاریخی به شمار می رود.

این قرارداد شامل انتقال و نصب جکتها و واحدهای فوقانی، سیستم های تولید زیر دریایی و تاسیسات زیر دریایی است .

این قرارداد همچنین ساخت یک خط لوله ٣۶٠ کیلومتری زیر دریایی، خدمات غواصی و نوسازی سه فروند کشتی لوله گذار را شامل می شود که این فعالیتها انتظار می رود تا پایان سال ٢٠١٧ تکمیل شود. 

بنا بر اعلام شرکت بی پی، حجم گاز تولیدی از میدان شاه دنیز در سال ٢٠١٢ میلادی ٧,٧٣ میلیارد مترمکعب و حجم تولید میعانات گازی آن در این سال ١۶.١ میلیون بشکه بوده است.

هم اکنون ظرفیت تولید روزانه گاز از میدان شاه دنیز ٢٧,٣ میلیون متر مکعب و تولید میعانات گازی آن ۵۵ هزار بشکه است.

ذخایر گازی میدان شاه دنیز یک تریلیون و ٢٠٠ میلیارد مترمکعب برآورد می‌شود.

قرار است گاز میدان شاه‌دنیز جمهوری آذربایجان به وسیله خط لوله ٧٠٠ کیلومتری قفقاز جنوبی (باکو-تفلیس-ارزروم) به ترکیه منتقل شود.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

بسته جامع پیشنهادی هند به ایران برای توسعه میدان گازی فرزاد B

منابع هندی اعلام کردند که هند برای توسعه میدان فرزاد B یک بسته جامع پیشنهاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *