وزیر نفت در افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه نفت: حمایت از ساخت داخل

شانا_گروه نفت: وزیر نفت گفت: با تمام وجود از سازندگان و صنعتگران داخلی حمایت می کنیم.

به گزارش خبرنگار شانا بیژن زنگنه صبح امروز سه شنبه (١۶ اردیبهشت) در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: استفاده از رانت  به عنوان اصل پذیرفته شده در سالهای اخیر از سوی برخی از سازندگان به صنعتگران واقعی تحمیل شده است.

وزیر نفت افزود: متاسفانه در سالهای اخیر برخی عملا به کلاهبرداری از دولت می پرداختند، به نحوی که این عده کالاها را با چندبرابر قیمت به نفت می فروختند.

وی افزود: این گروه صنعتگران اصلی را نابود می کنند، آنها در واقع آدمهای بی ریشه ای هستند که در این فضا رشد کرده اند.

وزیر نفت تاکید کرد: وزارت نفت با تمام وجود از سازندگان و صنعتگران داخلی و ارتقا فناوری ملی حمایت می کند.

زنگنه با بیان اینکه مفهوم کلی در حمایت از ساخت داخل تنها بخش فیزیکی آن نیست، گفت: وزارت نفت همچنین از شرکتهای دانش بنیان حمایت می کند.

وزیر نفت اقتصاد مقاومتی را یک ارمغان برای اقتصاد کشور دانست و افزود: بسیاری فکر می کنند که اقتصاد مقاومتی به معنای منزوی شدن ایران در عرصه بین المللی است، در حالی که این گونه نیست؛ اقتصاد مقاومتی در واقع ایران را به قدرت بزرگی تبدیل می کند.

زنگنه  افزود: وزارت نفت خود را موظف به عملیاتی کردن این سیاست با تمام وجود می داند.

وی افزود: در این مسیر باید به ضرورت صادرات کالا و تعامل سازنده با پیمانکاران خارجی با هدف ارتقا ساخت داخل توجه شود.

افزایش یک میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت

وزیر نفت گفت: فعالیت خود را برای افزایش یک میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت خام از میدان های مشترک کشور در ۴ سال آینده آغاز کرده ایم و در صورت تحقق این هدف، بزرگترین برگ برنده در تاریخ صنعت نفت ایران به ثبت می رسد.

زنگنه یکی از محورهای مورد توجه خود در وزارت نفت را برنامه ریزی برای ایحاد فرصتهای جدید سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: فعالیتهای خود را در پارس جنوبی با قدرت ادامه می دهیم و بر آن هستیم ١٧ فاز ناتمام پارس جنوبی ظرف ٣ تا ٣,۵ سال آینده تکمیل شود، ضمن اینکه از این میان ٧ فاز طی دو سال آینده تکمیل می شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی وزارت نفت برای افزایش یک میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت خام از میدان های مشترک در ۴ سال آینده، افزود: این تصمیم فضای مناسبی را برای فعالیت حفاران و سازندگان تجهیزات درون چاهی، سرچاهی و خدمات جانبی ایجاد خواهد کرد.

تمرکز بر داخلی سازی کالاهای اصلی صنعت نفت

زنگنه با بیان اینکه نمی توان به طور طبیعی برای داخلی سازی تمام تجهیزات صنعت نفت انرژی گذاشت، ادامه داد: در حال حاضر بر ایجاد چند دسته از کالاهای اصلی از جمله لوله های تیوبینگ و بی سینگ، لوله های جریانی ، لوازم سرچاهی و درون چاهی ، شیرالات، بعضی از پمپها، وسایل حفاری، مواد شیمیایی و ماشینهای دوار متمرکز می شویم.

به گفته وی صنعت نفت آمادگی دارد از طریق شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت تهران، با سازندگان این دسته از کالاها و تجهیزات قرارداد منعقد کند.

وی متذکر شد: البته شرایط قرارداد باید منطقی باشد و طرف قرارداد باید از طریق سرمایه گذاری مشارکت داشته باشد.

تلاش برای کاهش دغدغه صنعتگران

زنگنه با تاکید بر کاهش دغدغه های فعالان حرفه ای در ارتباط با مجموعه وزارت نفت، عنوان کرد: در ٨ ماه اخیر، جلسات مختلفی با انجمنهای حرفه ای فعال در این حوزه و صنعتگران نفت داشته ام و در این جلسات صنعتگران دغدغه های خود را به ما منتقل کردند که برای کاهش آن تلاش می کنیم.

وزیر نفت مهم ترین دغدغه ها را یکسان سازی قراردادهای داخلی وخارجی برای تامین قطعات و شفاف سازی فرایند مناقصات عنوان و تصریح کرد: در راستای شفاف سازی مناقصات در سال ٧٩ ابلاغ کردم که پیشنهاد دهندگان باید در زمان بازکردن پاکتهای مناقصه حضور داشته باشند و در حال حاضر نیز بر این امر تاکید دارم و به آنچه که بر خلاف این فرایند انجام شود، برخورد می کنم.

زنگنه بر لزوم رسیدگی عادلانه به شکایتهای مربوط به فرایند مناقصات تاکید کرد و گفت: متاسفانه نه تنها در نفت بلکه در سطح کشور نیز نهاد داوری منصفانه در این زمینه نداریم، البته شورای عالی فنی نیز که در این حوزه فعالیت می کند، بی طرف نیست.

ضرورت وجود نهاد داوری منصفانه در کشور

وزیر نفت با تاکید بر اینکه وجود نهاد داوری منصفانه در اجرای قراردادها الزامی است، ادامه داد: نهاد داوری باید به تمام کسانی که طرف قرارداد هستند به چشم یکسان نگاه کند.

وی  ادامه داد: همچنین به منظور تعدیل در قراردادها این امکان وجود دارد در مناقصاتی که خارجی ها دعوت می شوند، قیمت را بر مبنای ارز محاسبه کرد تا از تحمیل فشارهای تورمی به پیمانکاران جلوگیری شود.

زنگنه تاکید کرد: البته باید کار به نحوی انجام شود که زمینه فساد به وجود نیاید.

به گفته وی هرگاه در قراردادی تصمیم گیری به یک نفر برگردد و اختیارات آن فرد نتیجه نهایی را تعیین کند، زمینه فساد فراهم می شود.

وزیر نفت ادامه داد: از شرایطی که باعث شود انسانها برای گرفتن حق خودشان ذلیل شوند، زجر می کشم و با این فرایند مقابله خواهم کرد.

وی گفت: در آینده ای نزدیک ابلاغ خواهم کرد در مناقصاتی که با طرف خارجی است قیمت ها پس از گمرک ارزیابی شوند تا هزینه حمل و نقل، حقوق گمرکی و مواردی از این دست، در آن دیده شود.

ایجاد وندور لیست واحد در صنعت نفت

وزیر نفت با تاکید بر ایجاد وندورلیستی واحد برای صنعت نفت تصریح کرد: خوشبختانه انجام این کار در دست اقدام است و در صورت آماده شدن این وندور لیست واحد، تمام شرکتها موظف می شوند به دور از سلیقه های شخصی برای خرید کالاها و خدمات خود اقدام کنند.

زنگنه با بیان اینکه خوشبختانه به همت معاونت پژوهش و فناوری وزارات نفت، زیرساختهای لازم برای صدور گواهینامه های کیفیت برای کالاهای ایرانی فراهم شده است، عنوان کرد: این رویداد به صورت موقت می تواند جای گواهینامه های ای پی آی را بگیرد، اما در بلندمدت این رویه باید ساماندهی شود.

ایران را از شر تحریمها نجات می دهیم

وزیر نفت با بیان اینکه ما در سخت ترین شرایط هم نشان دادیم اهل کار هستیم، گفت: ایران را از شر تحریمها نجات می دهیم.

زنگنه افزود: ما در سخت ترین شرایط نشان دادیم که اهل کار هستیم و امیدواریم از شر این تحریمها که دشمنان آن را به ایران تحمیل کردند، نجات پیدا کنیم.
وی تاکید کرد: ما مردم ایران را از شر این تحریمها نجات خواهیم داد، زیرا معنی ندارد ملت ایران این همه آزار ببینند.

وزیر نفت با بیان اینکه ما در جاده های سنگلاخ هم حرکت می کنیم، افزود: معنی ندارد وقتی می توانیم از جاده صافی که روبه روی ما است حرکت کنیم، از سنگلاخ عبور کنیم.

وی ادامه داد: البته ما برای تحقق اهداف در شرایط سخت، برنامه ریزی کرده ایم.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *