وزیر نفت تشریح کرد: اولویت های سرمایه گذاری در بخش تجهیزات صنعت نفت

به گزارش انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا)، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در دیدار اختصاصی سازندگان با ایشان،  اولویت های سرمایه گذاری صنعت نفت در بخش تجهیزات را تشریح کرد.

Mini LNG

وزیر نفت گفت : یکی از اولویت های نخستین در صنعت نفت،  احداث مینی ال ان جی ساخت داخل است. به طوری که اگر سازندگان آن طراحی و تولید کنند؛ برای مدت ۷ تا ۱۰ سال، تولیدات شان با قیمت مناسب،  به صورت تضمینی خریداری می شود.

زنگنه اضافه کرد :در بخش توسعه LNG، ما سه حوزه سرمایه گذاری داریم. نخست تولید، دیگری انبار و در نهایت حمل LNG که هر سه اینها،  برای ما اولویت سرمایه گذاری دارد. با ساخت و نصب پکیجی این تجهیزات،  گاز رسانی به اقصی نقاط کشور تسهیل می شود.  یعنی،  به مدت ۸ ماه از سال،  LNG تولید و ذخیره می شود و طی چهار ماه از سال که تقاضا افزایش می یابد، LNG ذخیره شده ، مصرف می شود و نیاز کشور به واردات را کاهش می دهد.

بهینه سازی مصرف سوخت

وی اولویت دیگر سرمایه گذاری در بخش تجهیزات صنعت نفت را تمرکز بر بهینه سازی مصرف سوخت اعلام کرد و خاطر نشان کرد: اکنون کشور سالانه به میزان ۸۰ میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت می کند.  اگر بتوانیم تجهیزاتی که مصرف سوخت را تا سطح ۲۰ میلیارد دلار در سال کاهش می دهند، تولید کنیم؛ از محل این صرفه جوئی بزرگ،  سرمایه گذاری، تولید و اشتغال رونق می گیرد.

وزیر نفت اضافه کرد: به عنوان نمونه،  اکنون حدود ۲۰ میلیون دستگاه بخاری در کشور وجود دارد که قالب آنها از راندمان مناسب مصرف سوخت برخوردار نیست،  اگر بتوانیم با ساخت ونصب تجهیزات،  راندمان مصرف آنها تا سطح مطلوب (A) ارتقا دهیم، مصرف گاز کشور،  در این بخش از ۶۰۰ به ۳۰۰ میلیون مترمکعب کاهش می یابد که بازگشت سرمایه حاصل از سرمایه گذاری در این بخش در سال،  حدود یک میلیارد دلار است؛ حالا شما تصور کنید که با این میزان سرمایه گذاری، تا چه اندازه می توان اشتغال ایجاد کرد. وی سپس توسعه ایستگاههای تقویت فشار به صورت پکیجی و کانتینری را از دیگر فرصتهای سرمایه گذاری در صنعت نفت برای سازندگان توصیف کرد و یاد آورد شد که این تجهیزات که در برخی از کشورها،  از جمله اوکراین،  به صورت چهار ماهه ساخته می شود، از دیگر زمینه های سرمایه گذاری در بخش تجهیزات است که بی شک مورد حمایت وزارت نفت قرار می گیرد.

نمک زدائی از چاههای نفت

وزیر نفت در ادامه گفت: نمک زدائی از چاههای نفت دیگر مورد سرمایه گذاری است که چنانچه بخش خصوصی روی آن سرمایه گذاری کند، مورد حمایت قرارمی گیرد،  چرا که پایداری تولید از یک چاه،  اقتصادی تر از حفر جدید است. این مساله درست است که حفر چاه جدید در زمان کوتاه تری نسبت به نمک زدائی صورت می گیرد، اما هزینه حفر آن،  چند ده برابرنمک زدائی است. زنگنه با تاکید بر حمایت دولت از تولید محصولات و تجهیزات کاهنده مصرف انرژی در کشور گفت:براساس مجوزی که از سوی مجلس به دولت اعطا شده است،  از محل بازگشت صرفه جوئی مصرف انرژی،  تا سقف ۱۰۰ میلیارد دلار امکان سرمایه گذاری در این حوزه وجود دارد، این رقمی است که امکان جذب آن هم به سختی وجود دارد. اگر هرسال بتوانیم در این بخش،  معادل ۲۰ میلیارد دلار صرفه جوئی در مصرف انرژی داشته باشیم ظرف پنج سال به رقم یکصد میلیارد دلار مورد نظر مجلس می رسیم که این رقم،  حدود ۲۰ میلیارد دلار از کل یارانه سوخت کشور بیشتر است. افزون براین، بخشی از منابع صندوق توسعه ملی هم می تواند در این بخش به منظور حمایت از سرمایه گذاران تخصیص یابد.

پالایشگاه و Mini Refinery چالش اصلی ما نیست

وزیر نفت در این بخش،  در پاسخ به سوال یکی از اعضای هیات مدیره انجمن که تولید مینی ریفاینری (پالایشگاه کوچک) را از جمله برنامه های جدی استصنا برای کمک به بخش پالایش و ساخت تجهیزات جدید اعلام کرد، گفت: اکنون توسعه Mini Refinery مشکل ما نیست،  چون اکنون،  چالش اصلی ما پالایش نیست،  اما با این وجود، از تلاش های انجمن قدردانی می کنیم،  اما الان بهینه سازی مصرف سوخت و توسعه صنعت LNG،  دغدغه اصلی است.

لزوم تعریف پروژه های بلند مدت

وی در پایان نشست، خاطر نشان کرد: یکی از اشکالات ساختاری بخش خصوصی ایران،  این است که هیچ گاه اقدام به تعریف پروژه های بلند مدت برای بخش دولتی یا سایر بخش ها نمی کند. آنها فقط به دنبال اجرای طرح ها و پروژهای دولت هستند. ما درایران،  شرکت های خلاق و توسعه دهنده “Developer” کم داریم که خودشان بتوانند پروژه تعریف کنند.  همه روی طرح های دولت کار می کنند یا روی حوزه ها و زمینه هایی فعالیت می کنند که دیگران پیش از آن حضور داشته و سرمایه گذاری به اشباع رسیده است.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *