عملیات تزریق نخستین گاز به دو حلقه چاه مخزن شوریجه انجام شد

شانا_گروه گاز: عملیات تزریق نخستین گاز به دو حلقه چاه مخزن شوریجه ظهر امروز (پنج شنبه ١٨ اردیبهشت) با همکاری شرکت های ملی نفت و گاز انجام شد.

معاون وزیر نفت در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شانا گفت: ظهر امروز یک میلیون مترمکعب به دو حلقه چاه مخزن ذخیره سازی شوریجه تزریق و این میزان به ۴ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد.

حمیدرضا عراقی افزود: تزریق گاز به مخزن ذخیره سازی شوریجه روزانه به ١٠ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

وی اظهار د اشت: این عملیات با همکاری شرکت ملی نفت، شرکت ذخیره سازی گاز و شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد انجام شد.

به گزارش شانا، با راه اندازی طرح ذخیره سازی گاز در میدان شوریجه در فاز نخست ١٠ میلیون مترمکعب و در فاز دوم ٢٠ میلیون مترمکعب در اوج مصرف و در طول فصل زمستان برداشت گاز انجام می گیرد.

همچنین با راه اندازی این طرح می توان در آینده شاهد پایداری بیشتر گازرسانی در بخش های شرق و شمال شرق ایران باشیم.
ظرفیت ذخیره سازی گاز در این مخزن چهار میلیارد و ۶٠٠ میلیون مترمکعب است که در فاز نخست آن امکان ذخیره سازی دو میلیارد و ۴٠٠ میلیون مترمکعب گاز فراهم خواهد شد.

واحد تزریق گاز این مجتمع شامل سه ردیف توربوکمپرسور به صورت موازی که هر ردیف متشکل از یک دستگاه توربین به توان ٢۵ مگاوات، کمپرسورهای فشار ضعیف و فشار قوی به ظرفیت ٣,۶ میلیون استاندارد مترمکعب گاز در روز جهت افزایش فشار گاز دریافتی از خروجی پالایشگاه شهید هاشمی نژاد از ۶٠ به ١۴٠ بار و تزریق در مخزن شوریجه B به منظور ذخیره سازی گاز در مخزن را دارد.

مخزن ذخیره سازی سراجه قم به عنوان اولین مخزن ذخیره سازی خاورمیانه سال ٩١ به بهره برداری رسید.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *