تانک + موتور جت جنگنده میگ ۲۱ = اطفای حریق چاه های نفت کویت

در فوریه ۱۹۹۱، پس از تصرف و تاراج کویت، لشکریان عراق در حال فرار ۷۰۰ چاه نفتی کویت را به آتش کشیدند: برای مدت۳۰ هفته تمام فواره های آتشی به ارتفاع ۱۰۰ متر، روزانه پنج تا شش میلیون بشکه نفت۱۰۰ میلیون ساله بیابانهای کویت را به هدر دادند. دمای آتش به ۲۰۰۰ درجه فارنهایت، دمای هوای اطراف به ۶۵۰ درجه و دمای شنهای اطراف به ۱۳۰۰ درجه می رسید … تنها یک هیولا  می توانست این آتش عظیم را مهار کند:

Firefighting tank - Hungrian 3

Firefighting tank

یک شرکت مجارستانی با مونتاژ کردن دو دستگاه موتور جت جنگنده میگ ۲۱ روی شاسی یک تانک قدیمی روسی، قدرتمندترین خودروی آتش نشانی دنیا را ساخته و با موفقیت از آن در جریان آتش سوزی چاه های نفت کویت (سال ۱۹۹۱) استفاده نمود.
در هر ثانیه ۲۲۰ گالن آب (معادل مصرف دو شبانه روز یک خانواده) از نازلهای بالای موتور جت خارج می شد.

فیلم یوتیوب زیر، برش کوتاهی از عملکرد این ماشین آتش نشانی است:

البته نوآوری اصلی متعلق به روسها بوده است، آنها برای سالیان متوالی از ترکیب بدنه تانک T55 (و یا کامیون) و یک موتور جت برای مهار چاه های نفت استفاده می کردند، ولی این ماشین آتش نشانی، از پس مهار برخی آتش سوزی بر نمی آمد.

Firefighting tank - Russian

Firefighting tank - T55 Russian

ایده اولیه: مشرق

منبع: caranddriver و +

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

این مطلب را هم ببینید

گزارش آماری حقوق و دستمزد در سال ۱۳۹۲ + دانلود

نتایج یک تحقیق جدید از وضعیت دریافت حقوق و دستمزد در برخی گروه های مهم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *