چهارمین قطب فولادسازی ایران در حال شکل‌گیری است

طبق تازه‌ترین اظهارات مقامات دولتی قرار است قطب جدیدی به سه قطب فعلی فولادسازی کشور اضافه شود. در حال حاضر اصفهان، خوزستان و هرمزگان سه قطب فولادسازی کشور محسوب می‌شوند که با توجه با اظهارات اخیر مقامات دولتی قرار است چابهار نیز به این سه قطب اضافه شود.

به گزارش ایسنا،‌ چندی پیش رئیس جمهوری در سفر خود به استان سیستان و بلوچستان در جمع مردم چابهار اعلام کرد که با توجه به پتانسیل‌های منطقه قرار است کارخانه فولادسازی بزرگی در چابهار ایجاد شود.

با توجه به اینکه استان سیستان و بلوچستان یکی از کم‌بهره‌ترین استانهای کشور از نظر داشتن واحدهای صنعتی و تولیدی محسوب می‌شود ایجاد چنین واحد فولادسازی بزرگی آن هم در چابهار می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ این استان محسوب شود.

در حال حاضر ایمیدرو و شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه کشور به صورت مشترک روی پروژه احداث فولادسازی چابهار در حال کار هستند.

مهدی کرباسیان، رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) درباره برنامه احداث کارخانه چهار میلیون تنی تولید فولاد در منطقه آزاد چابهار به ایسنا گفت: هم‌اکنون در حال انجام کارهای مقدماتی در این زمینه هستیم. ایمیدرو و شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجری را انتخاب کرده‌اند تا بررسی کنند در صورت داشتن توجیه اقتصادی، وجود مواد اولیه و مسائل دیگر کارخانه فولادسازی چهار میلیون تنی در چابهار احداث شود.

وی ابراز امیدواری کرد که بتوانیم با جذب سرمایه‌گذاران خصوصی و خارجی این پروژه را به سرانجام برسانیم. چند شرکت نیز دراین زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند. برنامه احداث فولادسازی چهار میلیون تنی در چابهار در واقع بخشی از برنامه رسیدن به تولید ۱۰ میلیون تنی فولاد در جنوب کشور است. بخش دیگر این برنامه نیز مربوط به توسعه کارخانه فعلی فولاد هرمزگان است.

در همین حال مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار نیز اخیرا خبر داده که کارخانه فولادسازی با تولید شمش و فولاد، با مشارکت و همکاری گروه‌های اقتصادی بانکهای ملت و سپه، ایمیدرو و سازمان منطقه آزاد چابهار در این منطقه احداث می‌شود.

به گفته حامدعلی مبارکی گروه اقتصادی بانک ملت با ۳۱ درصد، گروه اقتصادی بانک سپه ۳۰ درصد، ۲۵ درصد ایمیدرو و مابقی منطقه آزاد چابهار دارای سهام این کارخانه هستند.

براساس آمار انجمن جهانی فولاد تولید فولاد خام ایران در سال گذشته میلادی به حدود ۱۵.۵ میلیون تن رسید که با برنامه تولید ۵۵ میلیون تنی افق ۱۴۰۴ فاصله بسیار زیادی دارد و حتی به گفته بسیاری از کارشناسان تحقق این برنامه با توجه به تاخیر در اجرای طرح‌های فولادی استانی و سایر طرح‌های فولادی غیرممکن شده است.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *