طیبی: حمایت از ساخت داخل علاوه بر علاقه،اراده و برنامه هم می‌خواهد

رییس جهاد دانشگاهی ضمن تاکید بر تدوین هرچه‌ سریع‌تر استراتژی توسعه صنعتی و سند توسعه فناوری صنعت نفت،‌ به تشریح برخی از مشکلات پیش روی سازندگان داخلی در فرایند ساخت و تامین تجهیزات مورد نیاز صنعت کشور پرداخت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی، عضو هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت با اشاره به آخرین نتایج دستاوردهای مذاکره و گفت‌وگو با وزیر و مدیران صنعت نفت ایران در زمینه استفاده از توانمندی داخلی گفت: هم در جلسه‌ اعضای هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت (استضا) با وزیر نفت و هم در جلسه‌هایی که با معاونین و مدیران ارشد صنعت نفت ایران داشتم، همه با قاطعیت می‌گفتند که از ساخت داخل حمایت می‌کنند و شروط خود را برای این حمایت از رقابت سازندگان و پیمانکاران داخلی در کیفیت، قیمت و زمان اجرا اعلام کردند.

طیبی به بخشی از صحبت‌های وزیر نفت در همین زمینه اشاره کرد که گفته است «وزارت نفت در صورت رعایت کیفیت و زمان توسط سازندگان داخلی، حاضر است حتی تجهیزات مورد نیاز را با قیمت معقول بالاتری، از سازنده داخلی تامین کند.»

وی افزود: البته، وزیر نفت در مقابل گله‌های سازندگان داخلی در مورد قراردادها و یکسان نبودن شرایط واگذاری کار به سازندگان خارجی و داخلی تصریح کرد که تا به حال قراردادهای نفت یکطرفه و به نفع وزارت بوده و مصمم هستیم که شرایط قراردادها را متعادل ، حقوق سازندگان و پیمانکاران داخلی را در آن رعایت کرده و نیز شرایط برگزاری مناقصه را برای سازندگان خارجی و داخلی یکسان کنیم.

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در مورد روش اجرایی شدن قول‌های وزیر نفت و معاونین و مدیران ارشد وزارت نفت گفت: حمایت مسئولین از ساخت داخل علاوه بر ابراز علاقه، نیاز به اراده و سپس برنامه برای اجرایی شدن اراده آنها دارد.

طیبی ضمن ابراز نگرانی از امکان از دست دادن فرصت تا تهیه برنامه و دستورالعمل‌های مرتبط، یکی از راه‌های بسیار سریع و مطمئن برای اجرایی شدن اراده مسؤولین در حمایت از ساخت داخل را تهیه لیست واحد سازندگان تعیین صلاحیت شده (approved vendor list) توسط شرکتهای اصلی صنعت نفت دانست و افزود: هم اکنون تعداد زیادی از سازندگان داخلی در لیست سازندگان مجاز چهار شرکت اصلی وزارت نفت و پیمانکاران معتبر قرار دارند. با دستورالعمل‌ ساده‌ای می‌توان این لیست را برای کلیه تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت تهیه و وعده‌های حمایتی وزیر نفت و معاونین در مورد درست برگزار شدن مناقصه‌ها، چه از نظر یکسان سازی مشخصات فنی و سایر شرایط مانند حقوق و عوارض گمرکی برای سازنده داخلی و خارجی و باز شدن پاکات مالی در حضور پیشنهاد دهندگان عملی شود.

رییس جهاد دانشگاهی در مورد چگونگی رفع نگرانی وزیر نفت در مورد کیفیت، قیمت و زمان ساخت توسط سازندگان داخلی نیز گفت: اغلب سازندگان داخلی متعهد به رقابت در کیفیت، قیمت و زمان ساخت هستند، زیرا آنها می‌دانند که بزودی کشور به سازمان تجارت جهانی متصل و ادامه حیات آنها در عرصه صنعت منوط به رقابت در این سه شاخص مهم است؛ اما باید به صحبت‌های سازندگان نیز در این زمینه توجه کرد و یکطرفه به قاضی نرفت.

به گفته وی،‌ از جمله نقطه‌نظرات شاخص سازندگان که منجر به بروز مشکل می‌شود آن است که کارفرمایان وقت بسیار زیادی را قبل از انعقاد قرارداد تلف می‌کنند تا سازنده و یا برنده مناقصه را تعیین کنند. گاهی اوقات ماه‌ها چانه زده می‌شود که زمان آن کم شود که همان زمان تلف شده، چند برابر زمان مورد تقاضا برای کاهش است.

طیبی خاطرنشان کرد: از سویی دیگر، علیرغم انعقاد قرارداد با سازنده داخلی، معمولا چند ماه طول می‌کشد تا مشخصات فنی نهایی شود. بعد از نهایی شدن باز سازنده داخلی باید در همان زمان تعیین شده در قرارداد کار را به اتمام برساند.

تاخیر در پرداخت‌ها به سازندگان، هزینه‌های تحریم و مشکلات آن که در جایی دیده نمی‌شود، از دیگر مشکلات سازندگان داخلی به گفته طیبی است.

رییس جهاد دانشگاهی در همین زمینه خاطرنشان کرد: در اغلب موارد مشخصات فنی سازنده داخلی و خارجی یکسان‌سازی نمی‌شود. یعنی سازنده داخلی با این اعلان کارفرما مواجه می‌شود که قیمت شما گران است و هر چه اصرار می‌شود که نشان دهید مشخصات فنی سازنده خارجی چیست، ولی با جواب منفی کارفرما مواجه می‌شود.

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت ، عدم یکسان بودن سایر شرایط قرارداد بین سازنده داخلی و خارجی به ویژه در مورد حقوق و عوارض گمرکی و دمپینیگ شرکتهای خارجی و …، گران بودن هزینه تسهیلات بانکی در ایران و ضمانتنامه‌ها، عدم توجه به اقتصاد مقیاس در کشور برای سازنده و اهمیت آن در کاهش قیمت و همچنین ندیدن افزایش ناگهانی نرخ‌های ارز و ریال در قراردادها را نیز از دست مشکلات برشمرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سازندگان داخلی آماده گفت‌وگوی کارشناسی با وزارت نفت در زمینه رفع این مشکلات هستند. البته وزیر نفت قول داده است که این موضوع را حل کرده و از طرف انجمن «استضا» کمیته داوری انجمن مسئول انجام این گفت‌وگو شد.

وی اظهار امیدواری کرد که این گفت‌وگوها هر چه سریعتر آغاز و توافق عملی حاصل شود.

طیبی در مورد تامین تجهیزاتی که هنوز فناوری و توان ساخت آنها در داخل ایجاد نشده است نیز به ایسنا گفت: همانطور که بارها تاکید کرده‌ام در این زمینه‌ها، راه حل سریع برای کسب فناوری و ایجاد ساخت داخل تجمیع خریدهای خارجی و واگذاری بخش کوچکی از بازار به شرکتهای معتبر خارجی در مقابل گرفتن امتیاز ساخت داخل و انتقال فناوری است.

به گفته وی، راه حل میان مدت، اعلان تضمین خرید محصول و تجهیزات با کیفیت بر اساس استانداردهای مورد قبول از سازندگان داخلی توسط وزارت نفت است. در صورت مشاهده این حمایت سرمایه‌گذار و یا سازنده صنعتی خود به دنبال مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها برای تولید فناوری مورد نیاز می‌رود و تحقیق در دانشگاه‌ها شکل کارفرمایی به خود می‌گیرد و یا محقق و فناور ما خودش به دنبال سرمایه‌گذار برای تامین منابع مالی تولید می‌گردد.

رییس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: کلید کار، ضمانت در خرید محصول با کیفیت به همراه برنامه‌ریزی مناسب برای اجرای آن است.

وی با اشاره به این که در دراز مدت استراتژی توسعه صنعتی کشور و همچنین سند توسعه فناوری در صنعت نفت ایران باید هر چه سریعتر تدوین و در این استراتژی و سند برای کلیه امور چاره‌اندیشی مناسب انجام شود، گفت: جهاد دانشگاهی آمادگی و انجمن استضا، برای تدوین مهم، آماده همکاری و هماهنگی با وزارت صنایع و وزارت نفت هستند.

طیبی افزود: دکتر روحانی، رییس جمهوری، دلواپس اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه ها هستند و این مهم با حمایت از تولید داخلی در عرصه طراحی، تولید فناوری و ساخت تجهیزات و دستگاه‌ها و کسب دانش فنی تولید مواد و محصولات و همچنین دانش اجرای پیمانکاری پروژه‌های بزرگ در ایجاد صنایع مورد نیاز کشور تحقق می‌یابد.

به گفته وی،‌امروز با پیشرفت تکنولوژی، در بهره‌برداری از کارخانجات به حداقل نیروی انسانی نیاز است. اگر در بهره‌برداری سریع از میادین مشترک و یا ایجاد صنایع بزرگ فقط به فکر راه‌اندازی سریع آنها باشیم و کار را به پیمانکاران و تامین کنندگان تجهیزات خارجی واگذار کنیم و به استفاده از توانمندی داخلی و ارتقاء آن توجه نشود، یقینا در مورد ایجاد اشتغال برای جوانان کشور با مشکل مواجه می‌شویم؛ چرا که با برنامه‌ریزی درست، هر دو خواسته عملی می‌شود.

طیبی گفت: یقینا دکتر روحانی و وزرای ایشان با تدبیر از توسعه توانمندی داخلی در همه عرصه‌ها حمایت می‌کنند و امیدواریم جناح‌های سیاسی کشور نیز فضای سیاسی مناسب را برای برنامه‌ریزی جامع و درازمدت و امنیت سرمایه را در ورود به عرصه تولید فراهم کنند.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *