جاده‌های آینده: جاده های خورشیدی

مساحت کل جاده‌ها، پارکینگ‌ها، زمین‌های بازی، جاده‌های مخصوص دوچرخه‌ها و پیاده‌روها در ۴۸ ایالت جنوبی آمریکا چیزی حدود ۸۱ میلیون کیلومتر مربع است. اگر زوج مبتکر آمریکایی، جولی و اسکات بروساو، موفق شوند ایده شان را اجرایی کنند، روزی تمام این جاده ها با پنلهای خورشیدی جایگزین می شوند. در این صورت میزان برقی که تولید خواهد شد، سه برابر کل مصرف ایالات متحده خواهد بود! علاوه بر آن:

  • با استفاده از ۱۲۸ عدد LED قابل برنامه ریزی، این صفحات می توانند علائم راهنمایی و رانندگی و هشدارهای جاده‌ای (مانند خطر عبور گوزن در جاده‌های خارج از شهر) را روی خود نمایش دهد.
  • این ساختار وقتی وزنی را روی سطح خود تشخیص می‌دهد، نور ساطع می‌کند تا راننده سرعت خود را کاهش دهد.
  • بافت شیشه‌ای بالایی این پانل با شیشه آب‌دیده (tempered glass) پوشیده شده و در برابر بار، کشش و ضربه بسیار مقاوم است. در حقیقت این پنلها می‌توانند وزن سنگین ترین کامیونها (۱۱۳ هزار کیلوگرم) را تحمل کند.
  • این پنلها مجهز به المنت‌های حرارتی برای ذوب برف هستند!
  • در این سیستم ماژولار، بخشی برای عبور کابل‌های برق و مخابرات در نظر گرفته شده است بدین ترتیب می توان این نوع دکل‌های را از سطح جاده جمع آوری نمود.
  • در کنار کانال کابل‌های برق و مخابرات، جایی برای ذخیره سازی و توزیع آب باران دیده شده است.

 Solar Roadways - Julie and Scott Brusaw

این ایده جالب فینالیست کسب جوایز معتبری از World Technology Award و  IEEE Ace شده است. همچنین به عنوان پروژه ماه می ۲۰۱۳ گوگل (Google Moonshots) انتخاب شده است. اداره بزرگراه‌های فدرال آمریکا، بودجه ۷۰۰ هزار دلاری برای تکمیل فاز دوم این پروژه (بررسی میزان مقاومت این پنل‌ها در برابر بارندگی و توفان) اختصاص داده است.

اما این زوج برای عرضه نمونه اولیه این محصول و راه‌اندازی خط تولید تجاری، به بودجه یک میلیون دلاری نیاز دارند، که قصد دارند آن را به روش Crowdfunding (جمع آوری سرمایه مردمی) و از طریق سایت IndieGogo جمع آوری کنند.

منابع: مهرنیوز، ایسنا، Business Insider و GizMag

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

این مطلب را هم ببینید

گزارش آماری حقوق و دستمزد در سال ۱۳۹۲ + دانلود

نتایج یک تحقیق جدید از وضعیت دریافت حقوق و دستمزد در برخی گروه های مهم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *