امضای تفاهم نامه همکاری ایران و اسلوونی در زمینه ساخت توربین های آبی

براساس مفاد این تفاهم نامه، مرکز بین المللی فناوری توربو ماشین های آبی در ایران شامل آزمایشگاه مدل تست توربین با بهره گیری از آخرین فناوری های روز جهان تاسیس خواهد شد.

در راستای بومی سازی طراحی و ساخت توربین های آبی در کشور، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و موسسه توربو انستیتو اسلوونی و موسسه پژوهشی توربو ماشین های آبی دانشگاه تهران تفاهم نامه همکاری و انتقال فناوری امضا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، به دنبال دعوت از دکتر “ولادیمیر کرسن” مدیرعامل موسسه توربو انستیتو اسلوونی و حضور وی در اردیبهشت ماه سال جاری در تهران و پس از چند دور مذاکره، تفاهم نامه مذکور با حضور طرف های ایرانی در کشور اسلوونی منعقد شد.

این تفاهم نامه توسط مهندس “سیدمحمدرضا رضازاده” مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، دکتر “محمود کمره ای” رییس پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و دکتر “ولادیمیر کرسن” مدیرعامل توربو انستیتو اسلوونی امضا شد.

براساس مفاد این تفاهم نامه، مرکز بین المللی فناوری توربو ماشین های آبی در ایران شامل آزمایشگاه مدل تست توربین با بهره گیری از آخرین فناوری های روز جهان تاسیس خواهد شد. این مرکز، افزون بر تست توربین های فرانسیس، کاپلان همچنین پمپ توربین های نیروگاه های تلمبه ذخیره ای، قابلیت کالیبراسیون فلومترهای صنعتی را نیز خواهد داشت. در مراحل توسعه این مرکز، امکان تست انواع دیگر توربین ها شامل توربین های بالب و پلتون در نظر گرفته شده است.

از جمله اهداف در نظر گرفته شده برای مرکز فناوری توربوماشین های آبی در ایران، بومی سازی دانش طراحی، شبیه سازی نرم افزاری، مدل تست و توسعه فناوری ساخت انواع توربین و پمپ در ایران است.

مدت زمان پیش بینی شده برای انجام تفاهم نامه، سه سال در نظر گرفته شده است.

موسسه توربو انستیتو اسلوونی با قدمت ۶۴ ساله یکی از معدود مراکز مستقل در سطح جهان و دارای آزمایشگاه مرجع مدل تست توربین است که به شرکت های مطرح سازنده توربین، خدمات فنی ارایه می دهد و بخش عمده ای از مدل تست توربین نیروگاه های آبی کشور در این مرکز انجام شده است. افزون بر فعالیت های پژوهشی، این موسسه دانش طراحی و تجهیزات ساخت پمپ و توربین نیروگاه آبی را نیز دارد.

در حاشیه امضای این تفاهم نامه، امکانات توربو انستیتو اسلوونی شامل آزمایشگاه مدل تست و کارگاه ساخت توربین مورد بازدید طرف های ایرانی قرار گرفت.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *