سکوی فاز ١۵ پارس جنوبی ماه آینده در خلیج فارس نصب می شود

شانا _ گروه نفت: بر اساس زمان بندی صورت گرفته تا ماه آینده سکوی فاز ١۵ پارس جنوبی در موقعیتهای خود در خلیج فارس نصب می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته از سوی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی، عملیات بارگیری و نصب سکوی فاز ١۵ تا ماه آینده تمام می شود؛ برای این منظور هم اکنون شناور ابوذر ١١٠ آماده حرکت به سمت بندر عباس برای بارگیری این سکو است.

ساخت سکوی فاز ١۵ پارس جنوبی با چهار طبقه در شرکت صنایع فراساحل (صف) به اتمام رسیده؛ وزن این سکو به همراه متعلقاتش حدود ٣ هزار و ٧٠٠ تن است.

همچنین هم اکنون سکوی ٢٧٠٠ تنی فاز ١۶ پارس جنوبی توسط بارج شهید تندگویان در حال نصب در فاصله ١١۵ کیلومتری ساحل عسلویه است، براساس طراحیهای صورت گرفته،‌ تولید و فراورش اولیه گاز ترش استحصالی از ١٢ حلقه چاه فاز ١۶ مشترک پارس جنوبی توسط سکوی این فاز انجام و به وسیله خطوط لوله زیر دریایی به پالایشگاههای واقع در بخش خشکی عسلویه منتقل خواهند شد.

در مراحل ساخت و اجرای این سازه بزرگ فراتر از ٣٨ هزار قطر اینچ عملیات لوله کشی صنعتی، کیلومترها کابل کشی برق و ابزار دقیق و نصب بسیاری از تجهیزات پیشرفته انجام شده که تمامی روندهای اجرایی آن با نظارت کارشناسان شرکت نفت و گاز پارس بوده است.

پیش از این جکت و سایر متعلقات این بخش از میدان نظیر سازه مشعل و سه پایه های ارتباطی توسط شرکت سازنده به موقعیت نصب ارسال شده؛ مراحل ساخت تجهیزات و تاسیسات دریایی فاز های ١۶ پارس جنوبی اواخر سال ١٣٨۵ در قالب قراردادی به شرکت ایزوایکو واگذار شده بود .

بر پایه این گزارش در فاز ١۵ و ١۶ پارس جنوبی برای نخستین بار ساخت و نصب ۴۵ هزار تن سازه های فلزی، دو هزار و ۵٠٠ کیلومتر کابل کشی برق، دو هزار کیلومتر کابل گذاری ابزار دقیق در محوطه ١۶٠ هکتاری پالایشگاه با تلاش متخصصان ایران اجرا شده است.

مراحل مهندسی پایه، تفصیلی و تکمیلی طرح توسعه فاز ١۵ و ١۶ پارس جنوبی با همکاری مهندسان و متخصصان ایرانی اجرا شده و تاکنون بیش از ١۵ هزار مدرک مهندسی تفصیلی و ٣٠ هزار مدرک مهندسی تکمیلی در بخش پالایشگاهی مطابق با معتبر ترین استاندارد های بین المللی منتشر شده است.

طراحی و مهندسی فاز های ٣۵ ماهه از روی فاز ١۵ و ١۶ پارس جنوبی الگو برداری شده است، محصولات تولید شده در این فاز حداقل ١٠ برابر با کیفیت تر از دیگر فازهای در حال بهره برداری خواهد بود.

فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی با هدف ‌تولید روزانه‌ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، روزانه‌ هزار بشکه ‌میعانات ‌گازی‌، سالانه ۵٠ میلیون‌ تن ‌گاز مایع LPG (پروپان و بوتان)، سالانه ‌یک میلیون ‌تن ‌اتان ‌به ‌منظور تامین ‌خوراک ‌واحدهای‌ پتروشیمی ‌و روزانه ‌تن ‌گوگرد در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مشعل فاز ١٨ پارس جنوبی روشن شد

سکوی ١٨A پارس جنوبی به عنوان دومین سکوی فازهای اولویت دار روز پنجشنبه گذشته با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *