بازرسی های فنی شرکت گاز به استاندارد بین المللی می رسد

شانا_ گروه گاز: بازرسی های فنی جوش، نشت و خوردگی شرکت ملی گاز ایران تا ٢ سال آینده در سطح استانداردهای بین المللی انجام خواهد شد.

رئیس بازرسی و کنترل فنی شرکت ملی گاز ایران در گفتگو با خبرنگار شانا با اعلام اینکه فعالیت های شرکت ملی گاز ایران از دیدگاه فنی نیاز به بازرسی و کنترل مستمر دارد، گفت: بازرسی و کنترل در حوزه های انتخاب مواد، مصالح و عملکرد از زمان اجرای پروژه تا زمان بهره برداری انجام می شود.

بهزاد بابازاده افزود: متاسفانه به دلیل انحلال ١٠ ساله این واحد، نظارت کلان بر کارگاه های عایق کاری و کنترل کیفیت عایق، مدیریت خوردگی و جوشکاری در سطح مرسوم و سنتی باقی مانده و این در حالی است که این فعالیت ها نیاز به توسعه و بروزرسانی دارد.

وی خاطرنشان کرد: این واحد بمنظور ازتقای کیفیت عملیات بازرسی و جبران خلع های گذشته، اقدام به تشکیل ٣ کمیته تخصصی زیر کرده است:

  • کمیته جوش و تست های غیر مخرب جوش،
  • کمیته خوردگی و مدیریت خوردگی
  • کمیته نشت و کنترل نشت

به گفته وی، این کمیته ها در کنار وظیفه اصلی این واحد که بازرسی دوره ای و تدوین استاندارها است، به صورت تخصصی در حوزه های تعریف شده فعالیت می کنند.

دستورعمل انتخاب مصالح عایق کاری ابلاغ شد

وی گفت: در مدت کوتاه شروع به کار دوباره واحد بازرسی و کنترل فنی شرکت گاز، همه کارگاه های عایق کاری در سطح کشور بازدید شده و دستورعمل های نحوه انتخاب مواد و مصالح برای عایق کاری به آنها ابلاغ شده است.

بابازاده اظهار کرد: از سوی دیگر، این واحد پروژه های در دست اجرا را از دیدگاه عایق و پوشش بازدید کرده و پروژه های بهره برداری شده را نیز از دیدگاه کنترل خوردگی بررسی کرده است.

رئیس بازرسی و کنترل فنی شرکت ملی گاز ایران گفت: در حال حاضر مکانیزم جامعی برای کنترل جوش، ابزار و تجهیزات جوشکاری و آزمون های غیر مخرب جوش تعریف شده است.

وی ادامه داد: آزمون های غیر مخرب جوش در دنیا به روش های مدرن انجام می شود و بمنظور بروزرسانی این روش ها در داخل کشور، ٢ منطقه به صورت آزمایشی برای انجام اینگونه فعالیت ها در نظر گرفته شده و نتایج خوبی نیز بدست آمده است.

بابازاده با بیان اینکه کنترل در حوزه نشت، فرآیند، ابزار و تجهیزات نشت یابی در سال های گذشته مطلوب نبوده ، گفت: با توجه به فعالیت های این مدیریت، این فرآیندها و ابزار و تجهیزات آن بازنگری می شود.

وی تصریح کرد: روش های مناسب تری موازی با روش های قبلی بررسی شده که بزودی این روش ها معرفی و استفاده می شود و استانداردهای ابزار نشت یابی نیز تدوین می شود.

رئیس بازرسی و کنترل فنی شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: این مدیریت با همکاری دانشگاه علم وصنعت در حال تدوین شاخص های بازرسی در سطح شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران است.

وی یادآور شد: بازرسی ستاد وظیفه تنظیم حرکت های رو به جلو، تدوین روش های نوین و ارزیابی عملکرد بازرسی های سایت را بر عهده دارد.

بابازاده در پایان گفت: این مدیریت با اجرای پروژه « بهترین تجربه» قصد دارد بهترین روش های بازرسی در دنیا را شناسایی کند و این روش ها را با برنامه های داخل کشور مقایسه تا جایگاه خود را مشخص شود.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *