از سال ٧٩ تا کنون: جلوگیری از سوزاندن بیش از یک میلیون بشکه نفت در شرکت کارون

 شانا _ گروه نفت: از سوزانده شدن بیش از یک میلیون بشکه نفت در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون با استفاده از تجهیزات فرآورش سیار نفت از سال ١٣٧٩ تاکنون جلوگیری شد.

به گزارش شانا، بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: این شرکت از سال ١٣٧٩ تاکنون با استفاده از تجهیزات فرآورش سیار ( MOTو MOS) افزون  بر سود و صرفه اقتصادی به مبلغ بیش از ١٠٠میلیون دلار، از سوزانده شدن بیش از یک میلیون بشکه نفت نیز جلوگیری کرده است.
محسن دهانزاده یادآور شد: شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون نسبت به ۵ شرکت بهره بردار مناطق نفت خیزجنوب در سال ١٣٩٢ با وجود  تولید ٣٢ درصد از گاز همراه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، تنها ٨,۵ درصد از گازسوزی این منطقه را به خود اختصاص داده است.

بر پایه این گزارش، هدف از بکارگیری دستگاه فرآورش سیار نفت، جلوگیری از آلودگی محیط زیست ناشی از سوزاندن نفت آلوده چاه ها هنگام تمیزسازی و راه اندازی آنها بعد از عملیات اسید کاری است.

برای تمیزسازی چاه ها پس از عملیات حفاری، تعمیر و ترمیم، نفت تولیدی در گودال سوخت سوزانده می شد تا شرایط مناسب برای انتقال نفت به واحدهای بهره بردار مهیا شود که این سوزاندن نفت افزون بر زیان های اقتصادی، آلودگی زیست محیطی را نیز به دنبال داشت؛ این در حالی است که هم اکنون با استفاده از دستگاه های فرآورش سیار نفت، نفت تولیدی به جای سوزانده شدن فرآورش و به کارخانه های بهره برداری منتقل می شود.

دستگاه فرآورش سیار نفت ( Mobile Oil Treating) شامل یک واحد فرآورش، یک واحد نمکزدایی، واحد مولد برق و واحد اتاق کنترل و سرویس های راه انداز است که بر روی چهار دستگاه تریلر جا به جا می شود و سیستم آن به گونه ای است که بعد از نصب ورودی و خروجی آن به چاه و خطوط لوله تولیدی نفت وارد مخزن شن زدا (Desander) شده و در همین مسیر مواد ضد خوردگی، تعلیق شکن و سود سوز آور به آن تزریق شده تا ادامه عملیات انجام شود.
شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون به عنوان بزرگترین شرکت تابعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با تولید و فرآورش روزانه بیش از ١ میلیون بشکه نفت و ٧٠٠ میلیون فوت مکعب گاز تامین کننده ٣٠ درصد از کل نفت تولیدی مناطق نفت خیز جنوب است.

این شرکت، تولید و راهبری ۶٢٠ حلقه چاه از میادین نفتی اهواز، آبتیمور، منصوری، آزادگان، رامین و دارخوین را بر عهده دارد که فرآورش نفت و گاز تولیدی این میادین در ٧ واحد بهره برداری و ٧ واحد نمکزدایی، ١٠ ایستگاه تقویت فشار گاز (آسماری و بنگستان )، ٣ کارخانه گاز و گاز مایع و ١ واحد شیرین سازی انجام می شود.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *