حفاری ٢٢ حلقه چاه فاز ١۵ و ١۶ پارس جنوبی پایان یافت

 شانا _ گروه نفت: عملیات حفاری، اسید کاری اولیه و مشبک کاری ٢٢ حلقه چاه فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی پایان یافت.

سیدمصطفی خوئی با بیان این که گروه انرژی دانا هم اکنون با دارا بودن چهار دکل حفاری دریایی ملکی و اجاره ای در فازهای ١۵ تا ١٨ میدان گازی پارس جنوبی مشغول به فعالیت است، به خبرنگار شانا گفت: اخیرا حفاری، اسید کاری اولیه و مشبک کاری ٢٢ حلقه چاه فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی به اتمام رسیده و تنها عملیات کوچک اسید کاری روی چهار حلقه چاه این فاز باقی مانده است که منوط به نصب سکوهای این فاز است.

وی ادامه داد: بعد از نصب سکوهای فاز ١۵ و ١۶ میدان گازی پارس جنوبی عملیات اسید کاری چهار چاه باقیمانده در این فاز ادامه می یابد، از این رو پیشرفت فیزیکی عملیات حفاری این فاز بالای ٩۵ درصد تخمین زده می شود.

مدیرعامل گروه انرژی دانا اظهار داشت: متوسط عمق چاه‌ها در موقعیت فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی حدود ٣٢٠٠ متر و میانگین زمان حفاری هر یک از این چاه‌ها نیز حدود ٧۵ روز تخمین زده شده؛ البته زمان حفاری و عمق چاه‌های عمودی و جهت‌دار با یکدیگر متفاوت است.

به گزارش شانا، هدف‌ از اجرای طرح توسعه‌ فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی که مشابه فازهای ١٧ و ١٨ این میدان است، برداشت روزانه ۵۶ میلیون و ۶٠٠ هزار مترمکعب گاز از مخزن، تولید ۵٠ میلیون مترمکعب گاز طبیعی تصفیه شده، تولید سالانه‌ یک میلیون و ۵٠ هزار تن‌ گاز مایع‌ (پروپان و بوتان)، همچنین تولید سالانه یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ به‌ منظور تأمین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ است.

استحصال روزانه ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی و ۴٠٠ تن گوگرد، از دیگر هدف های توسعه این فازها اعلام شده است.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مشعل فاز ١٨ پارس جنوبی روشن شد

سکوی ١٨A پارس جنوبی به عنوان دومین سکوی فازهای اولویت دار روز پنجشنبه گذشته با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *