دستور زنگنه برای افزایش دکلهای حفاری در میادین مشترک: حفاری میدان نفتی آذر سرعت می گیرد

 شانا _ گروه نفت: حفاری میدان نفتی مشترک آذر تا سه هفته آینده با افزایش یک دکل دیگر به دو دکل مستقر در این میدان سرعت بیشتری می گیرد.

بهمن سروشی، مدیرعامل گروه گلوبال پتروتک کیش در گفتگو با خبرنگار شانا با بیان این که عملیات حفاری دو حلقه چاه در میدان نفتی مشترک آذر تا سه ماه آینده به اتمام می رسد، گفت: بر اساس قرارداد میان شرکت گلوبال پتروتک کیش و شرکت ملی نفت ایران حفاری ١٠ حلقه چاه توسعه‌ای، توصیفی و تعمیری به‌صورت EPDS (خدمات مهندسی، تامین کالا، تامین دستگاه حفاری و ارائه خدمات سرویس‌های حفاری) به این شرکت واگذار شده و قرار است عملیات حفاری با تامین سه دستگاه حفاری خشکی در این میدان نفتی ادامه یابد.

در میدان نفتی آذر قرار است ١٩ حلقه چاه حفاری شود که حفاری دو حلقه چاه به شرکت نفت و گاز پرشیا، ٧ حلقه به شرکت ملی حفاری ایران و ١٠ حلقه به شرکت گلوبال پتروتک واگذار شده است.

میدان نفتی آذر یکی از میدانهای مشترک با کشور عراق است که ٢ میلیارد و ۵٠٠ میلیون بشکه نفت درجا دارد و در ٢٠ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مهران در استان ایلام واقع شده است.

میدان نفتی آذر از میادین بلوک اکتشافی اناران در ٢٠ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مهران در استان ایلام است که با ٢,۵ میلیارد بشکه نفت درجا یکی از میادین مشترک میان ایران و عراق شناخته می شود. عمق بالای مخزن هیدروکربوری و نیاز به حفاری در سازندهای مختلف نفتی از ویژگی‌های این میدان است که عملیات حفاری را بسیار پیچیده و طولانی می‌کند.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه چندی پیش با بیان این که عراقیها در میدانهای مشترک با ایران با ٢٠٠ دکل کار می‌کنند در حالی که ایران تنها از ٢٠ دکل حفاری استفاده می‌کند گفته بود: عراق در حال حاضر روزانه ٨٠٠ هزار بشکه از میادین مشترک با ایران برداشت می‌کند که این موضوع برای وزارت نفت شرایط خوبی نیست.

مذاکره برای استقرار دکلهای جدید در میدان آذر

سروشی اظهار داشت: بر اساس مذاکرات اولیه صورت گرفته با صندوق بازنشستگی صنعت نفت ۵ دستگاه دکل حفاری خشکی با قدرت دو هزار اسب بخار به زودی از گمرک ترخیص شده و احتمالا به ناوگان حفاری این شرکت افزوده خواهد شد، از این رو به طور حتم با توجه به مشترک بودن میدان نفتی آذر، یکی از این دکلها در این میدان استفاده خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش، میدان نفتی مشترک آذر به دلیل وجود ساختارهای زمین شناسی سخت و پیچیده از جمله میدانهای نفتی دشوار ایران به شمار می آید، پیش بینی می شود حفاری ١٠ حلقه چاه در این میدان تا دو سال و نیم آینده به اتمام برسد.

بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته در صنعت نفت عراق، قرار است از میدان بدرا عراق که در حقیقت بخش مشترک میدان آذر است. شرکت گازپروم نفت روسیه، پترونانس مالزی و دو شرکت کره ای و ترکیه ای هم اکنون در طرح توسعه میدان نفتی بدرا عراق در حال کار هستند و در بخش ایران نیز پیمانکاران داخلی با اختلاف ناچیزی نسبت به طرف عراقی در حال حفاری هستند.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *