تشریح بندهای استاندارد OHSAS: قسمت ۷- الزامات قانونی و سایر الزامات

الزامات قانونی به زبان خودمانی، همان قوانین و مقررات هستند. بدیهی است که رعایت قوانین و مقررات برای همه افراد مشمول، اجباری و الزامی است. از این رو و با توجه به اهمیت این موضوع، یکی از بندهای استاندارد OHSAS 18001 به آن اختصاص یافته است. ولی منظور استاندارد دقیقا ناظر به کدام الزامات قانونی است؟

هرگونه الزامات مربوط به ایمنی، بهداشت شغلی و محیط زیست در سطح سازمانی، ملی، منطقه ای و جهانی در زمره این بند قرار می گیرد. مثلا:

الزامات سازمانی: مجموعه مقرراتی که توسط سازمان وضع و همه افراد مرتبط با سازمان اعم از کارکنان و پیمانکاران ملزم به اجرای آن هستند. مثلا فرض کنید در یک سازمان، خرید کلاه ایمنی تنها از سه برند مشخص مجاز است.

الزامات ملی: معمولا گسترده ترین بخش از الزامات برای یک سازمان از نوع ملی است. الزامات ملی مربوط به HSE عمدتا عبارتند از:

  • آیین نامه های حفاظت و بهداشت کار که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تدوین می گردد
  • آیین نامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه بهداشت شغلی مثل حدود تماس شغلی
  • آیین نامه های سازمان حفاظت محیط زیست در محدوده ای که مرتبط با فعالیت های سازمان است.
  • فصل ۱۲ مقررات ملی ساختمان، استانداردهای وزارت نفت (IPS) و …

الزامات منطقه ای: الزاماتی که معمولا توسط چند کشور همجوار تدوین و در محدوده جغرافیایی مشترک بین آنها قابل اعمال است. مثلا برنامه زیست محیطی دریای خزر (CEP)، کنوانسیون منطقه ای کویت (ROPME) و …

الزامات جهانی یا بین المللی: الزاماتی است که توسط سازمان ملل متحد یا موسسات تابعه آن مثل ICAO (سازمان جهانی هوانوردی) و IMO (سازمان جهانی دریانوردی) تدوین و برای همه کشورهای عضو، اجباری و لازم الاجرا است. مثل کنوانسیون SOLAS, Safety Of Life At Sea یا کنوانسیون MARPOL, International Convention for the Prevention of Pollution from Ships

اینکه دقیقا چه الزاماتی برای یک سازمان لازم الاجرا است بستگی به نوع  فعالیت های آن سازمان دارد. این الزامات باید به طور کامل شناسایی و همواره از به روزآوری آنها اطمینان حاصل شود.

ضمنا متن مقررات کنوانسیون مارپل ۲۰۰۲ و سولاس، آیین نامه های حفاظت و بهداشت کار، …. از اینجا قابل دریافت می باشد.

درباره مسعود رضازاده

من مسعود رضازاده، دارای مدرک کارشناسی مهندسی صنایع - گرایش ایمنی صنعتی از دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) دانشگاه شهید بهشتی و کارشناسی ارشد مدیریت HSE از واحد علوم و تحقیقات تهران دانشگاه آزاد هستم. به موضوعات مختلف مهندسی صنایع مثل کنترل پروژه، کنترل موجودی، تضمین کیفیت و به خصوص HSE علاقه مندم. اعتقاد دارم حوزه های مختلف مدیریت پروژه به مثابه حلقه های زنجیر بوده و ارتباط ناگسستنی بین آنها برقرار است. مایل هستم جهت ارتقای سطح اطلاعات، تجربیات کاری خود را با متخصصان امر تبادل نمایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *