Rinorea Niccolifera - گیاه نیکل خوار
Rinorea Niccolifera - گیاه نیکل خوار

کشف گیاه فلزخوار جدید در فیلیپین

محققان استرالیایی و فیلیپینی موفق به کشف گیاهی شدند که می تواند در خود فلز نیکل را ذخیره کند. نتایج آزمایشات و بررسی های مربوط به این موضوع در نشریه PhytoKeys آمده است و با خلاصه ی آن نیز می توان در سایت فن آوری Tech Times آشنا شد.

گیاهی که توسط دانشمندان کشف شده است Rinorea niccolifera نام دارد و درختچه ای به طول ۱۵۰ الی ۱۸۰ سانتیمتر، با قطر تنه یا ساقه ای به عرض ۳ الی ۱۳ سانتی متر است. اندازه ی میوه های این درختچه نیز به ۱ سانتیمتر نمی رسد. تجمع فلز نیکل در برگ های این درختچه به ۱،۸ درصد می رسد که تا ۱۰۰۰ بار بیشتر از دیگر گیاهان می باشد. جالب است که وجود این میزان از فلز نیکل در برگ های این گیاه باعث نابودی و انحلال گیاه نشده و به اصطلاح گیاه دچار مسمومیت نیکلی نمی شود.

این گیاه در بخش غربی جزیره “لوسون” در جزایر فیلیپین در امتداد دره ها و یا مناطق صخره ای در ارتفاعات ۳۲۰ الی ۸۲۵ متری می روید. خاک های این بخش از جزیره از فلزات مختلف غنی هستند. در کل از میان ۳۰۰ نوع گیاه آونددار در کره ی زمین، ۴۵۰ نوع از آنها می توانند فلزات مختلف را در برگ ها و ساقه ی خود ذخیره کنند. برای مثال، نوعی گیاه با نام Thlapsi که در چین و در غرب و جنوب اروپا می روید می تواند به غیر از فلز نیکل، کلسیم و روی را نیز مصرف می کند.

به گفته “آگوستین دورونیلا”، یکی از مولفان مطالعه اخیر، گیاهانی که از توانایی انباشت بیش از حد برخوردار هستند دارای ظرفیت های بالایی برای توسعه فناوری های سبز به عنوان مثال، “گیاه درمانی” و “گیاه معدن کاری” هستند.

گیاه درمانی فرآیندی است که در آن گیاهانی با توانایی انباشت بیش از حد برای حذف فلزات سنگین از خاک آلوده به کار گرفته می شوند. این فرآیند برای صنایع غذایی به دلیل آن که از ورود فلزات سمی به زنجیره غذایی جلوگیری می کند، بسیار مفید است. یکی از روش هایی که فلزات سنگین مانند کادمیوم وارد مواد غذایی می شوند جذب از طریق ریشه گیاه و ذخیره آنها در بخش های خوراکی است.

آب ها و خاک های آلوده مشکلات سلامت انسان، زیست محیطی و کشاورزی را در سراسر جهان ایجاد می کنند. اما این مشکلات ممکن است با ظهور فناوری گیاه درمانی جدید برطرف شوند.

از سوی دیگر، گیاه معدن کاری به رشد و برداشت گیاهان با توانایی انباشت بیش از حد به منظور استفاده از فلزات ارزشمند ذخیره شده در آنها اقدام می کند.

ولی از مشکلاتی که اکنون دانشمندان در این رابطه با آن درگیر هستند، قلمروی زیستگاهی محدود این گیاهان و دشواری سازگاری آنها به محیط های زیستی جدید می باشد.

منابع: صدای روسیه و زیست نیوز

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

گزارش آماری حقوق و دستمزد در سال ۱۳۹۲ + دانلود

نتایج یک تحقیق جدید از وضعیت دریافت حقوق و دستمزد در برخی گروه های مهم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *